Dziesięć ciekawych faktów o kotach
Kochasz koty? Nawet jeśli jesteś zapalonym kociarzem i sporo wiesz o naturze tych zwierząt, są rzeczy, które z pewnością rozbawią cię i zaskoczą. Oto garść kocich ciekawostek!
Koty piją wodę morską
Tę samą, którą ludzie uważają za raczej mało smaczną. Wszystko dzięki kocim nerkom, które są w stanie odfiltrować sól i wykorzystać wodę do nawodnienia organizmu.
Nie czują słodyczy
Kocie receptory smaku są zbudowane w taki sposób, że nie odczuwają słodkiego smaku określonych produktów. To dobrze, ponieważ kocie zęby są wyjątkowo kiepskiej jakości.
Nos jedyny taki
Wzór kociego nosa jest niepowtarzalny i tak wyjątkowy, jak odcisk ludzkiego palca.
Ograniczone widzenie
Pole widzenia kotów jest ograniczone, a zwierzęta te nie widzą tego, co znajduje się bezpośrednio pod ich nosem. Stąd wynikają zabawne sytuacje, gdy stawiamy przed kotem miskę pełną smakołyków, a jemu zajmuje chwilę zorientowanie się, że uczta właśnie się rozpoczęła.
Newton i wejście dla kotów
Specjalną klapkę w drzwiach, pozwalającą kotom na swobodne wychodzenie i wchodzenie do domu wynalazł... Izaak Newton. Sam miał kota o imieniu Spithead, który stale otwierał drzwi do domu, co psuło Newtonowi eksperymenty prowadzone w ciemności.
Tesla i elektryczność
Z kolei Nikola Tesla został zainspirowany do eksperymentów o przesyłaniu energii elektrycznej po tym, jak głaszcząc swojego kota o imieniu Macak poczuł "kopnięcie".
Koci sen
Młode koty śpią często, bo tylko podczas snu ich organizm produkuje hormon wzrostu. Dorosłe śpią, bo lubią i potrafią przespać nawet 70 procent swojego życia.
Kocia mowa
Podobno koty rozwinęły umiejętność modulowania głosu na ok. 100 sposobów, by móc porozumiewać się z ludźmi. Jest też zasada mówiąca o tym, że im więcej mówi się do kota, tym bardziej "rozmowne" staje się to zwierzę.
Komunikacja niewerbalna
Jeśli podczas głaskania czujesz charakterystyczne drżenie kociego ciała, oznacza to, że zwierzę cieszy się z twojej obecności. Jeśli ugniata cię łapami - zająłeś jego terytorium.
Ile lat ma kot?
Jeśli chcielibyśmy przeliczyć wiek tych zwierząt na lata ludzkie, pierwszy rok życia kota to 15 lat u człowieka. Dwuletni kot jest równy 25-latkowi, a każdy kolejny rok dodaje mu 7 lat.