Reklama

Reklama

Dzika zachłanność, Donna Leon

Pewnego ranka z weneckiego kanału zostaje wyłowione ciało nieznanego mężczyzny z pokiereszowaną twarzą. Sekcja zwłok wykazuje, że wykrwawił się na śmierć wskutek ran zadanych nożem, a za życia cierpiał na rzadką chorobę, która zdeformowała mu tułów i szyję.

Jego wygląd wydaje się znajomy komisarzowi Brunettiemu, usiłującemu ustalić tożsamość nieboszczyka. Ofiara nie ma przy sobie dokumentów, nie zgłoszono też niczyjego zaginięcia.

Reklama

Komisarz przypomina sobie, skąd zna twarz zabitego mężczyzny - rok wcześniej na autostradzie łączącej Wenecję z Mestre obserwował demonstrację rolników protestujących przeciwko narzuconym przez UE limitom w produkcji mleka.

Ten trop pomaga ustalić, że zamordowany był weterynarzem w Mestre i pracował w jednej z pobliskich rzeźni. Wdał się tam w romans z młodą asystentką dyrektora, kobietą bezwzględną, cyniczną i podejrzanie bogatą.

Brunetti, miłośnik dobrej kuchni i mięsnych potraw, ma okazję zobaczyć na własne oczy, jak zabija się zwierzęta, których mięso trafia na stoły w weneckich domach i restauracjach. Zaczyna rozumieć swoją córkę oraz współpracowników z komendy, którzy od dawna są zwolennikami wegetarianizmu i przeciwnikami przemysłowej hodowli zwierząt.

Wizyta w ubojni i niezwykła sprawność, z jaką jego współpracownica, signorina Elettra, zdobywa poufne informacje na jej temat, pozwalają śledczym wysnuć przypuszczenia co do motywu i sprawców zabójstwa.

Donna Leon

Urodzona w 1942 r. w Nowym Jorku w rodzinie irlandzko-hiszpańskiej. Od wielu lat mieszka w Wenecji, wykładając literaturę angielską w filii Uniwersytetu Maryland. Poprzednio przebywała w Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Chinach, gdzie pracowała jako nauczycielka.

Miejscem akcji wszystkich jej powieści kryminalnych jest Wenecja; autorka ukazuje ją w sposób daleki od folderowych obrazów. Komisarz Brunetti, wspierany przez żonę Paolę, często musi mierzyć się z korupcją, nadużyciami władzy, niejasnymi powiązaniami miejscowych polityków.

Donna Leon, Dzika zachłanność. Oficyna Literacka Noir sur Blanc. Premiera: 25 czerwca 2015.

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje