Reklama

Reklama

Dzika zachłanność, Donna Leon

Pewnego ranka z weneckiego kanału zostaje wyłowione ciało nieznanego mężczyzny z pokiereszowaną twarzą. Sekcja zwłok wykazuje, że wykrwawił się na śmierć wskutek ran zadanych nożem, a za życia cierpiał na rzadką chorobę, która zdeformowała mu tułów i szyję.

Jego wygląd wydaje się znajomy komisarzowi Brunettiemu, usiłującemu ustalić tożsamość nieboszczyka. Ofiara nie ma przy sobie dokumentów, nie zgłoszono też niczyjego zaginięcia.

Komisarz przypomina sobie, skąd zna twarz zabitego mężczyzny - rok wcześniej na autostradzie łączącej Wenecję z Mestre obserwował demonstrację rolników protestujących przeciwko narzuconym przez UE limitom w produkcji mleka.

Ten trop pomaga ustalić, że zamordowany był weterynarzem w Mestre i pracował w jednej z pobliskich rzeźni. Wdał się tam w romans z młodą asystentką dyrektora, kobietą bezwzględną, cyniczną i podejrzanie bogatą.

Reklama

Brunetti, miłośnik dobrej kuchni i mięsnych potraw, ma okazję zobaczyć na własne oczy, jak zabija się zwierzęta, których mięso trafia na stoły w weneckich domach i restauracjach. Zaczyna rozumieć swoją córkę oraz współpracowników z komendy, którzy od dawna są zwolennikami wegetarianizmu i przeciwnikami przemysłowej hodowli zwierząt.

Wizyta w ubojni i niezwykła sprawność, z jaką jego współpracownica, signorina Elettra, zdobywa poufne informacje na jej temat, pozwalają śledczym wysnuć przypuszczenia co do motywu i sprawców zabójstwa.

Donna Leon

Urodzona w 1942 r. w Nowym Jorku w rodzinie irlandzko-hiszpańskiej. Od wielu lat mieszka w Wenecji, wykładając literaturę angielską w filii Uniwersytetu Maryland. Poprzednio przebywała w Szwajcarii, Arabii Saudyjskiej, Iranie i Chinach, gdzie pracowała jako nauczycielka.

Miejscem akcji wszystkich jej powieści kryminalnych jest Wenecja; autorka ukazuje ją w sposób daleki od folderowych obrazów. Komisarz Brunetti, wspierany przez żonę Paolę, często musi mierzyć się z korupcją, nadużyciami władzy, niejasnymi powiązaniami miejscowych polityków.

Donna Leon, Dzika zachłanność. Oficyna Literacka Noir sur Blanc. Premiera: 25 czerwca 2015.

INTERIA.PL/Informacja prasowa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje