Ekspert: Era wyglądu na pokaz mija - czas na naturalność
W dzisiejszych czasach trudno jest walczyć z presją tego, żeby być pięknym. - Era wyglądu na pokaz już mija, teraz jest czas na naturalność - mówi Klaudia Witczak. Znawczyni branży beauty komentuje wyniki badania na temat tego, jak dbają o siebie Polacy.
Paulina Persa, PAP Life: Właśnie opublikowano wyniki badania "Jak dbają o siebie mieszkańcy Polski?", z którego wynika m.in., że aż 64 proc. Polaków myli medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną, a ponad połowa badanych sądzi, że stosowanie samych kosmetyków wystarczy, aby cieszyć się dobrym wyglądem. Czy i który wynik jest dla pani, jako osoby związanej z branżą beauty, najbardziej zaskakującym?
Klaudia Witczak, Holistic Clinic: - Najbardziej zaskakującym wynikiem badania jest właśnie to, że Polacy mylą medycynę estetyczną z chirurgią plastyczną. Medycyna estetyczna kojarzy im się ze skalpelem i bólem, a także często nienaturalnym efektem. Prawdopodobnie właśnie dlatego podchodzą do niej z dużą nieufnością. A przecież bolesne operacje, wykonywane zwykle w znieczuleniu ogólnym, z długim czasem rekonwalescencji są domeną chirurgii plastycznej. Medycyna estetyczna to sposób na długofalowe, regularne dbanie o siebie za pomocą nieinwazyjnych zabiegów, które pomagają naszej skórze na uruchomienie naturalnych procesów regeneracyjnych.
- Dodatkowym zaskoczeniem, tym razem pozytywnym, było dla nas to, że Polacy - zarówno kobiety, jak i mężczyźni - bardzo cenią sobie naturalny wygląd. Obie te informacje są dla nas bardzo istotne, ponieważ pokazują, że należy więcej mówić na temat medycyny estetycznej. Dla mnie, jako właścicielki kliniki medycyny estetycznej, naturalność i holistyczne podejście do dbania o siebie jest ogromnie ważna i dlatego chciałabym przekonać Polaków, że warto zacząć korzystać z nowoczesnych, nieinwazyjnych metod, oferowanych przez współczesną medycynę estetyczną.
Czy wygląd jest dla Polaków ważniejszy niż zdrowie?
- Większości Polaków (85 proc.) zależy na atrakcyjnym wyglądzie. Podobnie jak dbałość o zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne), właściwa dieta oraz zachowanie dobrej kondycji fizycznej były przez ponad 80 proc. osób badanych wskazywane, jako ważne. W mojej opinii jest to bardzo dobry wynik, który pokazuje, że jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem. Jednak wciąż większość Polaków uważa, że zdrowie fizyczne jest ważniejsze niż dobre samopoczucie, a jedynie 29 proc. badanych uznało, że są tak samo ważne. Warto o tym zacząć rozmawiać i spróbować zmienić sposób myślenia Polaków tak, aby zaczęli oni dbać zarówno o swój wygląd, zdrowie, jak i samopoczucie, ponieważ wszystkie te sfery naszego życia wzajemnie wpływają na siebie, a poprawa, jakości którejkolwiek z nich będzie miała pozytywny wpływ na pozostałe.
Czy to, że coraz bardziej "żyjemy w sieci" (niektórzy wręcz są uzależnieni od portali społecznościowych, gdzie często publikują tzw. selfie) wpływa na to, że bardziej zależy nam na dobrym wyglądzie, że bardziej o siebie dbamy?
- To, że praktycznie żyjemy w sieci i chętnie publikujemy tysiące selfie w mediach społecznościowych rzeczywiście wpływa na to, że jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak wyglądamy i jak chcielibyśmy wyglądać. Uważam, że era wyglądu na pokaz już mija - przestają nam się podobać sztuczne, przerysowane, podobnie wyglądające twarze. Moim zdaniem teraz jest czas na naturalność, indywidualność i samoakceptację. Bardzo mnie to cieszy i mam nadzieję, że ten trend będzie coraz bardziej powszechny.
Badanie "Jak dbają o siebie mieszkańcy Polski" zostało wykonane na zlecenie Holistic Clinic.