Reklama

Reklama

Ekspertka ostrzega: Czekolada jest toksyczna dla psa i kota

Wielkanoc to czas rodzinnych spotkań, dobrego jedzenia, odpoczynku i wielkiej radości. Jak spędzić te dni, by były również zdrowe dla naszych czworonożnych członków rodziny? Wiele popularnych przysmaków wielkanocnych jest szkodliwych dla psów i kotów, dlatego ważne jest, żeby ich opiekunowie wiedzieli, na co zwrócić uwagę chcąc zapewnić bezpieczeństwo swoim pupilom w czasie świąt Wielkiej Nocy.

Wielkanoc nieodłącznie wiąże się z biesiadowaniem w gronie najbliższych, do którego bez wątpienia należą także nasi czworonożni przyjaciele. To, co jest smaczne i  zdrowe dla ludzi, może być nieodpowiednie dla naszych pupili. Oto, o czym warto pamiętać przy wielkanocnym stole, kiedy towarzyszą nam psy i koty.   

Wielkanocne potrawy nie dla psa i kota

Śniadanie i obiad wielkanocny tradycyjnie oznaczają dużo pieczonych mięs, tłustych potraw z dodatkiem czosnku i cebuli, dlatego ważne jest, żeby nie karmić swojego zwierzęcia resztkami ze stołu. Zbyt tłusta dieta może prowadzić u czworonogów do zaburzeń trawienia, a nawet groźnego zapalenia trzustki. Z kolei czosnek i cebula mogą wywołać podrażnienie przewodu pokarmowego, anemię oraz niewydolność nerek. Nigdy też nie powinniśmy karmić zwierząt domowych kośćmi, ponieważ mogą stać się przyczyną uszkodzeń w jamie ustnej (np. zębów czy dziąseł), a także prowadzić do niedrożności jelit.

Reklama

Czekolada - toksyczna dla psów i kotów

Wielkanocne babeczki, mazurki i inne wypieki trzymajmy z dala od naszych pupili. To z czym kojarzą się nam świąteczne potrawy jest często niewskazane dla naszych zwierząt: kakao, rodzynki, orzechy makadamia i ksylitol. Ten ostatni to sztuczny słodzik, który można znaleźć w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w puddingach, słodyczach, ciastach czy gumach. Ksylitol może prowadzić do hipoglikemii oraz niewydolności wątroby. Dlatego ważne jest, aby zawsze przechowywać żywność dla ludzi poza zasięgiem zwierząt.

Słodkie smakołyki znajdziemy nie tylko na wielkanocnym stole, ale też w różnych nieoczekiwanych miejscach. Zabawa w poszukiwanie czekoladowych jajeczek ukrytych np. w ogrodzie to tradycja, która przywędrowała do nas z Niemiec i dostarcza wielu emocji zwłaszcza dzieciom. Pamiętajmy jednak, by w jej trakcie zachować szczególną ostrożność, jeśli towarzyszą nam zwierzęta.

 - mówi Małgorzata Głowacka, lekarka weterynarii i ekspertka naukowa ds. żywienia zwierząt w Mars Polska.

Zdrowa dieta psa i kota

Aby święta były radosnym czasem dla wszystkich domowników, także tych czworonożnych, warto przestrzegać regularnej, kompletnej i zbilansowanej diety swojego ulubieńca. Gdy usiądziemy do wielkanocnego stołu zadbajmy, żeby nasze psy i koty dostały odpowiednie, przeznaczone dla nich zwierzęce smakołyki. Takie przysmaki mogą wspierać zdrowie zwierząt. Przykładem są tu przekąski dentystyczne dbające o higienę zębów i dziąseł czworonogów, oraz te zaspokajające ich naturalne potrzeby behawioralne tj. żucia i gryzienia u psów czy instynkt łowiecki u kotów. 

Chcąc sprawić zwierzęciu radość, na co dzień i od święta nagradzajmy czworonogi tym, co dla nich najlepsze - pieszczotami, zabawą, przysmakami i wspólnie spędzonym czasem.

*** 
Zobacz także:

Naukowcy dowodzą: Psy potafią odróżnić języki
Pies w żałobie. Tak zwięrzęta odreagowywują stratę 
10 ciekawych faktów o kotach

INTERIA.PL/materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: PSY (Park Jae-Sang) | kot | Wielkanoc

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy