Reklama

Węgierscy naukowcy dowodzą, że psy potrafią odróżnić języki

Psi mózg jest w stanie odróżniać języki – stwierdzili naukowcy na Węgrzech, odtwarzając grupie czworonogów fragmenty „Małego księcia” Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku. O wynikach badań poinformowała węgierska agencja MTI.

Psy a języki. Badanie

Badanie przeprowadziła grupa, którą kierowała Laura V. Cuaya z Uniwersytetu Loranda Eoetvoesa (ELTE) w Budapeszcie. Osiemnaście psów, w tym jej własnego, nauczono leżeć bez ruchu podczas badania rezonansem magnetycznym. 

Wcześniej każdy z psów słyszał od swojego właściciela tylko jeden język: albo węgierski, albo hiszpański. Okazało się, że wzory reakcji mózgowej na oba języki w korze słuchowej psów różniły się od siebie. Przy tym im starszy był pies, tym łatwiej jego mózg rozróżniał te dwa języki. 

Psy a języki. Wyniki

Jak zaznaczył kierownik grupy badań neuroetologicznych z ELTE Attila Andras, wciąż nie wiadomo jednak, czy umiejętność odróżniania języków przez psy wynika ze zmian w ich mózgu, spowodowanych słuchaniem człowieka przez tysiące lat, czy też może podobną zdolność mają również inne gatunki zwierząt. "Aby odpowiedzieć na to pytanie, konieczne są dalsze eksperymenty" - zaznaczył.

Reklama

Czytaj więcej:

Masz alergię na psy? Szczepionka jest coraz bliżej!

10 ras psów najlepszych dla rodziny

PAP life
Dowiedz się więcej na temat: badania naukowe | PSY (Park Jae-Sang)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy