Fala upałów zalała USA i część Europy. Czy wysokie temperatury dotrą do Polski?

Wschodnie regiony Stanów Zjednoczonych borykają się obecnie z upałami sięgającymi nawet 35 stopni Celsjusza. Synoptycy ostrzegają także o wyjątkowo wysokich jak na tę porę roku temperaturach na południu Europy – szczególnie w Hiszpanii i Francji. Eksperci na podstawie prognoz i analiz mówią o rekordowo ciepłym maju i zapowiadają równie upalny czerwiec. Czy wysokie temperatury w najbliższym czasie pojawią się także w Polsce? Sprawdziliśmy.

Czy upały nawiedzą również Polskę?
Czy upały nawiedzą również Polskę?Wojciech Strozyk/Reporter

USA nawiedziły upały. Eksperci mówią o rekordach

W tym roku dla mieszkańców wschodnich regionów  USA lato rozpoczęło się nieco wcześniej. Od soboty tereny te znajdują się bowiem pod wpływem fali upałów. Synoptycy ostrzegają o szczególnie wysokich  temperaturach i apelują do mieszkańców,  by ci - w miarę możliwości - zabezpieczali się przed słońcem.

Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) podała, że w minioną sobotę w Bostonie oraz Nowym Jorku termometry wskazały ponad 30 stopni Celsjusza. Upał był szczególnie odczuwalny także w okolicy Waszyngtonu oraz Massachusetts. Eksperci prognozują, że pod koniec obecnego tygodnia  na wymienionych obszarach temperatura może sięgnąć nawet 35 stopni Celsjusza. Biorąc pod uwagę, że średnia na tych terenach w maju mieściła się w przedziale od 15 do 20 stopni Celsjusza, obecną sytuację można uznać za anomalię.

Jak nietrudno się domyślić nagłe fale upałów zachęciły mieszkańców wschodnich regionów USA do plażowania i spędzania czasu na świeżym powietrzu. W minioną  sobotę miejscowe plaże  pękały w szwach. Rockaway Park w Queens także przepełniony był ludźmi.

Zarówno synoptycy, jak i lekarze apelują do mieszkańców o zdrowy rozsądek. Eksperci zwracają uwagę, że wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. NWS wystosował apel, w którym przypomina jak  ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.  Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa stale informuje także o pierwszych oznakach przegrania, zalecając czujność.

Fala upałów dała się we znaki mieszkańcom południowej Europy. Czy podobna aura czeka nas też w Polsce?
Fala upałów dała się we znaki mieszkańcom południowej Europy. Czy podobna aura czeka nas też w Polsce?123RF/PICSEL

Chociaż upały w maju wydają się przyjemnym zaskoczeniem, synoptycy mają mieszane odczucia. Większość z nich jest bowiem  zdania, że rekordowy maj to dopiero początek. Analizy przewidują także wysokie temperatury w czerwcu oraz lipcu. Nie wiadomo jeszcze ile stopni Celsjusza  pokażą termometry,  jednak skoro już w maju norma została przekroczona dwukrotnie, istnieje powód do obaw. Ponadto upałom w USA towarzyszą silne wiatry - zagrożenie pożarowe jest więc wysokie.

Wysokie temperatury również w Europie. "Ten epizod jest bardzo nietypowy"

Nie tylko w USA w  ostatnim czasie zaobserwowano wysokie temperatury. Upały nawiedziły także niektóre państwa w  Europie. Mieszkańcy południowej Hiszpanii już od zeszłego tygodnia zmagają się z rekordowymi temperaturami,  wynoszącymi nawet 40 stopni Celsjusza. "Ten epizod jest bardzo nietypowy" - zaznaczył w rozmowie z mediami meteorolog Ruben del Campo. Upały nawiedziły także Francję. Wysokim temperaturom towarzyszyły burze, gradobicia i porywiste wiatry.

Czy upały nawiedzą również Polskę? Kiedy możemy spodziewać się wysokich temperatur

Czy upały, o których w ostatnim czasie rozpisują się światowe media dotrą także do Polski? Według informacji Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej końcówka maja nie będzie satysfakcjonująca pod względem pogodowym. Dziś IMGW w poście na Twitterze poinformowało o możliwych burzach. Instytut apeluje o rozwagę i prosi o ostrożność.

Dziś obowiązują ostrzeżenia 1 stopnia o: -burzach - północny zachód kraju, -silnym deszczu z burzami - pozostały obszar ostrzeżeń, -intensywnych opadach deszczu - część woj. Śląskiego.

Na szczęście z prognoz wynika, że burze i intensywne opady deszczu szybko opuszczą Polskę. Początek czerwca ma być bowiem słoneczny i wyjątkowo ciepły. IMGW zapowiada, że  pierwsze dni miesiąca będą szczególnie przyjemne. Warto więc zaplanować na ten czas urlop. Czerwiec przywita nas bowiem temperaturą oscylującą w granicach 20 stopni Celsjusza. Oczywiście możemy spodziewać się znacznie chłodniejszych nocy.

Piękna pogoda, zgodnie z przewidywaniami ekspertów, będzie utrzymywać się także przez pozostałą część miesiąca. Jeśli prognoza nie ulegnie zmianie, możemy spodziewać się  słonecznego początku lata. W długi czerwcowy weekend, nazywany coraz częściej "czerwcówką" termometry najprawdopodobniej wskażą minimum 21 stopni Celsjusza. Nie jest to co prawda temperatura porównywalna do  tej, z którą obecnie mierzą się mieszkańcy wschodnich regionów USA, Francji i Hiszpanii, jednak prognozy słońca i braku opadów napawają optymizmem.

Wszystko wskazuje na to, że czerwiec będzie dla nas łaskawy pod względem pogody. Początek wakacji to idealny czas, by planować urlop
Wszystko wskazuje na to, że czerwiec będzie dla nas łaskawy pod względem pogody. Początek wakacji to idealny czas, by planować urlopMarek Lasyk/REPORTER East News

Co więcej, eksperci są zdania, że końcówka  czerwca będzie doskonałym wstępem do wakacji. Pod koniec miesiąca temperatura w niektórych regionach Polski może sięgnąć nawet 27 stopni Celsjusza (prognozy dla województwa opolskiego). Eksperci przewidują niestety, że nagłym wzrostom temperatury mogą towarzyszyć gwałtowne burze.

***
Zobacz również:

Wakacje w ChorwacjiTV Interia
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas