Fatalna wiadomość dla miłośników kawy. Wkrótce będzie dobrem luksusowym?
Oprac.: Łukasz Piątek
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki smacznej i aromatycznej kawy. Niestety ten jeden z najpopularniejszych napojów na świecie drożeje w ekspresowym tempie i wszystko wskazuje na to, że kawa będzie jeszcze droższa. Czy kawa stanie się wkrótce dobrem luksusowym?
Dlaczego kawa drożeje?
Na światowych rynkach zanotowano rekordowy wzrost cen arabiki i robusty, czyli bardzo popularnych rodzajów kawy. Jak informuje "Rzeczpospolita" - arabika zdrożała w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy o 94 proc.
Na domiar złego specjaliści szacują, że w 2025 r. w Brazylii zbiór i produkcja arabiki mogą być mniejsze o 10 proc., co prawdopodobnie jeszcze bardziej wpłynie na wyższe ceny kawy. Warto zaznaczyć, że wspomniana Brazylia i Wietnam to światowi potentaci w produkcji tego napoju.
Na ogromny wzrost cen kawy, zwłaszcza arabiki i robusty, wpływa kilka czynników, ale najważniejszymi są niekorzystne warunki atmosferyczne, które zdecydowanie wpływają na mniejsze zbiory i tym samym wyższe ceny. Mowa o m.in. suszy, która w Brazylii zniszczyła wiele upraw.
"Kawa jest obecnie droższa, ponieważ pijemy jej więcej, a nie produkujemy jej wystarczająco dużo. Konsumpcja kawy rośnie w bardzo szybkim tempie" - powiedział na antenie Polskiego Radia Jakub Jakubczak, analityk sektora rolnego Banku BNP Paribas.
Nie bez znaczenia dla cen kawy, jest także rosnąca konsumpcja tego napoju w Chinach. "Kraj jest nadal nowicjuszem w dziedzinie kawy - herbata jest tam najpopularniejszym napojem. A jednak picie kawy w chińskich miastach zyskuje na popularności, a Departament Rolnictwa USA niedawno oszacował, że jej konsumpcja wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatniej dekady" - informuje Rzeczpospolita.
Jak zapobiec wzrostom cen kawy?
Jakubczak dodał, że jednym z rozwiązań na polepszenie sytuacji np. w Brazylii, jest przeniesienie upraw na wyżej położone tereny, ale należy pamiętać, że nie da się tego robić w nieskończoność. W związku z tym alternatywą dla światowego rynku kawy i ewentualnego zmniejszenia jej ceny jest zainicjowanie upraw w innych miejscach na świecie.
"Jest wiele miejsc na świecie, gdzie kawa z dużym sukcesem może być uprawiana. Ona może być tej samej, a nawet lepszej jakości, niż brazylijska arabika czy wietnamska robusta. Taka zmiana wymaga jednak czasu i chęci" - twierdzi ekspert.
Jeśli kryzys na rynku kawy będzie się pogłębiał, a ceny tego napoju nie zaczną spadać, to niewykluczone, że za kilka lat kawa stanie się towarem luksusowym.