Folia aluminiowa: Wady i zalety. Kiedy zagraża zdrowiu?

Z folią aluminiową jest jak z papierowym ręcznikiem. Jeśli zaczniemy używać jej w kuchni, nie będziemy potrafili jej niczym zastąpić. Folię aluminiową wykorzystujemy do pakowania kanapek, zabezpieczania żywności w lodówce, pieczenia mięsa i ryb w piekarniku i na grillu. Warto poznać bliżej jej cechy i walory, a jednocześnie sprawdzić, kiedy okazuje się szkodliwa dla zdrowia i czym grozi kumulacja aluminium w organizmie.

Folię aluminiową wykorzystujemy bardzo często do pieczenia ryb
Folię aluminiową wykorzystujemy bardzo często do pieczenia ryb123RF/PICSEL

Aluminium - w czym go znajdziemy?

Aluminium to pierwiastek, który ostatnio nie cieszy się dobrą opinią. Coraz bardziej popularne stają się choćby dezodoranty, których największą wartością wydaje się być brak aluminium w składzie. Tymczasem aluminium jest obecne w naszych garnkach, przyborach kuchennych, opakowaniach (na przykład w puszkach, opakowaniach jogurtów, tackach gotowych wypieków), a nawet w lekach (w aspirynie, lekach przeciwbiegunkowych). Aluminium jest też w żywności. Trafia do organizmu wraz z wodą, napojami z puszek, dodatkami do żywności, posiłkami gotowanymi w garnkach aluminiowych. Czy przy tych ilościach aluminium wokół nas stosowanie folii aluminiowej jest bezpieczne?

Aluminium często wykorzystuje się w opakowaniach
Aluminium często wykorzystuje się w opakowaniach123RF/PICSEL

Aluminium, czyli glin, to pierwiastek chemiczny z grupy metali o symbolu Al. Kumuluje się w organizmie człowieka wraz z wiekiem. Od czasu niemowlęcego aż po starość nawet potraja się jego ilość w organizmie. Zbyt duża kumulacja glinu jest przyczyną wielu chorób, jak na przykład osteoporozy, chorób układu krwionośnego i nerwowego oraz chorób nerek. Ilość aluminium w organizmie nie powinna przekraczać pewnych wartości. Naukowcy twierdzą, że jest to 280 g na tydzień. Aluminium na szczęście nie wchłania się łatwo i ponad 90 procent zostaje wydalone z moczem.

Jak bezpiecznie używać folii aluminiowej?

Aluminium jest używane w przemyśle w bardzo wysokich temperaturach i jest na nią odporne. Takie właściwości folii także wykorzystujemy w kuchni, folia nie topi się pod wpływem ciepła. Używamy jej do pieczenia, smażenia i grillowania, wykładamy blachy, by ciasto nie przywierało do ich powierzchni. Wysoka temperatura, którą poddajemy folię aluminiową w piekarniku, nie jest bez znaczenia. Pod jej wpływem i pod wpływem wody, glin przenika do posiłków, a tym samym do organizmu człowieka.

Gdy nie chcemy zrezygnować w kuchni z używania folii aluminiowej, nie używajmy jej w połączeniu z kwaśnymi i ostrymi produktami. Kwaśne i przyprawione potrawy wzmagają przenikanie aluminium do żywności.

Folia aluminiowa - to warto wiedzieć

Folia przyspiesza pieczenie mięsa i ryb w piekarniku
Folia przyspiesza pieczenie mięsa i ryb w piekarniku123RF/PICSEL

Strona błyszcząca folii odbija ciepło, a powierzchnia bez połysku je pochłania. Błyszczącą stronę wykorzystujemy więc, gdy chcemy utrzymać wewnątrz wysoką temperaturę produktu. By upiec rybę na grillu lub mięso w piekarniku, owijamy produkty błyszczącą stroną folii do wewnątrz. Pamiętajmy, że ryby pieczone w folii są gotowe szybciej niż mięso, ale mięso też będzie gotowe w krótszym czasie niż pieczone bez folii. By prawidłowo pakować żywność zostawmy błyszczącą stronę na zewnątrz. Światło i ciepło nie przenika do pokarmu, zachowujemy więc dłuższą świeżość.

Jeśli nie folia aluminiowa to co?

Szklane pojemniki z pokrywkami idealnie zastąpią folię aluminiową, gdy chcemy zachować świeżość produktów przechowywanych w lodówce. Do pieczenia świetnie sprawdzą się szklane lub ceramiczne naczynia żaroodporne. Blachy do pieczenia możemy wyłożyć papierem do pieczenia lub użyć tłuszczu do wysmarowania blachy.


Przekaż 1% na pomoc dzieciom - darmowy program TUTAJ>>>

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas