Groźne bakterie czyhają w tych polskich kąpieliskach! GIS publikuje mapę
Nareszcie wakacje! Upalne dni sprzyjają wypoczynkowi nad morzem czy jeziorem. Ogromną popularnością cieszą się kąpieliska, które wraz z początkiem lata zostały otwarte w różnych miejscach Polski. Wypoczynek mogą jednak skutecznie zakłócić sinice i inne bakterie. GIS ostrzega i na bieżąco uaktualnia mapę zamkniętych kąpielisk w Polsce.
Sinice i inne bakterie czyhają w wodzie
Sinice i inne bakterie czyhają na nas w wodach i potrafią zakłócić nasze wakacyjne plany. Dlatego nim wybierzemy się nad wodę, warto na bieżąco sprawdzać serwis kąpieliskowy prowadzony przez GIS. Znajduje się tu pełna lista kąpielisk sprawdzonych przez inspekcję sanitarną. W serwisie znajdziemy informacje dotyczące lokalizacji kąpieliska, jak i dane podmiotu odpowiedzialnego za jego działalność. Oprócz tego, na stronie można znaleźć informacje o jakości wody i jej przydatności do kąpieli. Mapa jest dostępna na stronie Serwisu Kąpieliskowego GIS.
Publikowana jest również informacja o zamknięciu kąpieliska i powodach takiej decyzji. Co więcej, specjalny serwis informuje również o stacji sanitarno-epidemiologicznej sprawującej nadzór nad kąpieliskiem. To tam możemy zgłaszać nieprawidłowości, które zwrócą naszą uwagę.
Zamknięte kąpieliska w Polsce
Z mapy, którą udostępnia GIS wynika, że obecnie w Polsce zamknięte są trzy kąpieliska. To:
- Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim,
- Kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim,
- Kąpielisko Pilica Polska YMCA w Kurnędzu.
Zobacz również: Zdrowotne właściwości bursztynu. Na co pomaga "bałtyckie złoto"?
Sinice nie tylko nad Bałtykiem
Pogoda w Polsce od jakiegoś czasu zachęca do kąpieli. Zwłaszcza, że wraz z upałami dobiegł końca rok szkolny i w naszym kraju już oficjalnie wystartował sezon wakacyjny. Niestety, nie we wszystkich kąpieliskach w naszym kraju można zaznać ochłody. Z pewnością na kąpiel jeszcze trochę będą musieli poczekać mieszkańcy Poznania. Kąpielisko Malta na jeziorze Maltańskim jest zamknięte z powodu zakwitu sinic.
Sinice - co to za bakterie?
Sinice są nazywane cyjanobakteriami - nazwa odnosi się do organizmów samożywnych, które początkowo należą do roślin. Współcześnie są zaliczane do prokariotów w królestwie bakterii i są jednymi z najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Występują w wodach słonych i śródlądowych, a w wodzie pływają z innymi grupami fitoplanktonu lub tworzą na dnie zbiorników maty bentosowe.
Z powodu sinic, w lecie często dochodzi do zakwitu wody. W związku z masowym namnażaniem się glonów, woda zmienia swoje zabarwienie np. na niebiesko-zielone, a czasami nawet na czerwono-brązowe. Wszystko zależy od intensywności światła, wieku zakwitu i gatunków sinic. Zakwity glonów mogą czasami tworzyć na brzegu zbiornika wodnego gęstą pianę.
Zobacz również: Nowe stawki w sanatoriach. Ile zapłacimy za pobyt w 2022 roku?
Sinice - objawy zatrucia
Na sinice trzeba uważać - spotkanie z nimi nie kończy się najlepiej. Niektóre sinice tworzące zakwity produkują toksyny. U osób, które pływały w glonach lub przypadkiem napiły się "wody, która zakwitła", dolegliwości mogą wystąpić zaraz po kąpieli lub nawet kilka dni później. Jakie są objawy zatrucia sinicami?
- łzawienie i swędzenie oczu,
- wysypka na skórze,
- bóle stawów i mięśni,
- biegunka,
- wymioty,
- gorączka.
Zamknięte kąpieliska - nie tylko przez sinice
Okazuje się, że powodem zamknięcia kąpielisk niekoniecznie musza być sinice. Takim przykładem są kąpielisko Słoneczko w Piotrkowie Trybunalskim i kąpielisko Pilica Polska YMCA w Kurnędzu. W oby przypadkach chodzi o parametry mikrobiologiczne.
W pierwszym przypadku powodem jest wykrycie enterokoków, w drugim - bakterią E. coli. To bakterie, które naturalnie występują w przewodzie pokarmowym człowieka. Zakażenie enterokokami może doprowadzić do zatrucia krwi i posocznicy oraz zakażenia m.in. w obrębie jamy brzusznej i miednicy. Natomiast bakteria E.coli powoduje zatrucie pokarmowe i może prowadzić do zakażenia dróg moczowych.
***
Zobacz również: