Historia kredytowa - czym jest i jak ją sprawdzić?
Analitycy finansowi twierdzą, że lepiej mieć dobrą historię kredytową niż nie mieć jej wcale. Wiarygodniejszymi klientami są ci, którzy wcześniej brali pożyczki lub robili zakupy na raty i sumiennie spłacali zadłużenie niż ci, którzy kredytów nigdy nie mieli. Ale czym właściwie jest historia kredytowa i gdzie można ją sprawdzić?

Składniki
Historia kredytowa - co to jest?
Kopalnią wiedzy dla banków o naszych zobowiązaniach finansowych jest Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Wiele osób postrzega BIK jako czarną listę dłużników. Niesłusznie, bo dane w nim gromadzone często działają na naszą korzyść. Wszystkie informacje o naszych pożyczkach i kredytach oraz ich spłacaniu banki i SKOK-i przekazują do BIK. Te dane tworzą naszą historię kredytową. Jest ona sprawdzana, gdy chcemy coś kupić na raty, wziąć szybką pożyczkę, tzw. „chwilówkę” czy pożyczyć od banku pieniądze.
Składniki
Co się w niej znajduje?
Raz na 6 miesięcy możemy bezpłatnie zajrzeć do naszej historii kredytowej w BIK. Otrzymamy informacje o zaciągniętych pożyczkach i ich spłacie, wnioskach kredytowych. Można skorzystać z płatnych usług, np. pełnych raportów z oceną punktową czy uzyskać ostrzeżenie, że ktoś złożył zapytanie kredytowe na nasze nazwisko (próba wyłudzenia kredytu).
Składniki
Jak ją sprawdzić?
Informacje o swej historii kredytowej uzyskamy, zakładając konto na www.bik.pl (konto próbne, na 60 dni jest za darmo).
Prośbę o informację ustawową możemy też skierować do BIK drogą korespondencyjną, wysyłając pisemny wniosek o jej udostępnienie. Musi on zawierać dane: imię/imiona, nazwisko, adres zameldowania, PESEL, seria i nr dowodu osobistego lub paszportu. Wniosek należy wysłać na adres: Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów, ul. Postępu 17A, 02-676 Warszawa. Dodatkowe informacje uzyskamy pod numerem tel. (22) 310-44-44.
Składniki
Czarne listy dłużników
Tak nazywane są cztery działające w Polsce Biura Informacji Gospodarczej (BIG). Gromadzą głównie negatywne informacje o niespłaconych na czas zobowiązaniach finansowych, np. opłat za czynsz, rachunki telefoniczne czy raty kredytu.
Wierzyciel ma obowiązek poinformować nas o przekazaniu do BIG-u danych o naszym zadłużeniu (nie dotyczy to tylko długów alimentacyjnych). Dług musi być większy niż 200 zł, a zaległość przekraczać 60 dni.