Idealna Pierwsza Komunia

To wyjątkowy dzień w życiu dziecka. Jak sprawić, by był duchowym przeżyciem i miłym spotkaniem w gronie najbliższych?

Maj to miesiąc komunii/ fot. Adrian Slazok
Maj to miesiąc komunii/ fot. Adrian Slazok

Ważny sakrament

Zapewne już z lekcji religii dziecko wyniosło wiedzę o Pierwszej Komunii. Warto jednak, abyś i ty wykazała zaangażowanie w tej sprawie. Rozmawiając z pociechą o sakramencie, podkreślisz wagę wydarzenia, na które dziecko czeka. Dobrze też, by latorośl widziała, jak sami rodzice przystępują do spowiedzi i przyjęcia komunii. To dowód, że w waszej rodzinie poważnie traktujecie ten podniosły sakrament.

Czytanie Biblii

Sięgnijcie po opowiadania biblijne przeznaczone dla dzieci. Przeczytaj dziecku fragment o Ostatniej Wieczerzy. Wyjaśnij, że to właśnie na jej pamiątkę została ustanowiona Komunia Święta. Hostia, którą po raz pierwszy przyjmie dziecko, upamiętnia ciało Chrystusa.

Twoje wspomnienia

Opowiedz synowi czy córce, jak wyglądała twoja Pierwsza Komunia. Co wtedy czułaś, jak ją przeżywałaś. Obejrzyjcie zdjęcia z tej uroczystości sprzed lat. Pokaż latorośli pamiątki z tamtego okresu. Dzięki temu komunia oprócz religijnego wymiaru, wpisze się w historię rodzinnych tradycji.

Czym jest prezent

Wiele dzieci czeka na upominki. Czasami licytują się, które otrzyma lepszy. Aby uniknąć tej niezdrowej rywalizacji, warto porozmawiać z dzieckiem, czym tak naprawdę jest prezent - szczególnie ofiarowywany z okazji komunii. To przedmiot, za którym kryje się dużo więcej niż jego materialna wartość. To wyróżnienie, znak sympatii, a nawet miłości osoby, która go wręcza. Podkreśl, że zależy ci na tym, by twoje dziecko doceniało takie wartości.

Komunia to doskonała okazja, by uświadomić latorośli, że czasem za małymi gestami kryje się prawdziwe morze dobrych ludzkich emocji.

Czas tylko dla was

Jak przed każdym ważnym wydarzeniem, pewnie i teraz, dziecku towarzyszy stres. Rozmowa o tym, co się wydarzy w dniu komunii, pozwoli, zwłaszcza nieśmiałym dzieciom, opanować lęk. Dlatego przygotowując listę gości, przyjęcie, dekoracje, oswajaj dziecko z myślą o uroczystości.

Modne prezenty szybko odejdą w zapomnienie. Natomiast religijne pamiątki pozostaną przy dziecku na długie lata. To zawsze będą trafione prezenty.

• Biblia dla dzieci - Wybierz tę z pięknymi ilustracjami. Koniecznie wpisz osobistą dedykację od siebie dla dziecka.

• Krzyżyk na łańcuszku - Na odwrocie możesz wygrawerować inicjały dziecka i datę komunii.

• Figurka anioła - To osobisty Anioł Stróż - powiernik każdej dziecięcej troski.

• Wyjątkowy różaniec - Wybierz np. ten łączący drewniany krzyż z turkusowymi paciorkami.

Goście ważni dla malucha

Zastanawiasz się, kogo powinnaś zaprosić na uroczystość, a kogo możesz pominąć? Oto kilka pomocnych wskazówek.

• Rodzice i dziadkowie - na uroczystości powinni być obecni oboje rodzice, nawet jeśli są po rozwodzie. Ten dzień dziecko ma prawo spędzić zarówno z mamą, jak i tatą. Podobnie jest z dziadkami - zaproś ich, nawet jeśli twoje stosunki z rodzicami męża nie układają się najlepiej.

• Chrzestni - dobrze, żeby rodzice chrzestni byli obecni podczas wszystkich ważnych momentów życia dziecka. Nie powinno więc zabraknąć ich na Pierwszej Komunii.

• Kuzyni i przyjaciele - nie musisz zapraszać wszystkich. Jeśli jednak wasza rodzina jest blisko z kimś związana, i te osoby są ważne dla dziecka, niech będą obecne w tym dniu.

O tym dobrze pamiętać!

Święto będzie udane, jeśli wcześniej zajmiesz się kilkoma sprawami.

• Zadbaj o zdjęcia - Ustal, kto zajmie się fotografowaniem. Może być to twój mąż lub starsze rodzeństwo. Kilka dni przed uroczystością zadbajcie o to, by karta pamięci w aparacie była pusta, a akumulator naładowany.

• Zapewnij komfort - Jeśli na te wyjątkowe obchody przyjeżdżają do was bliscy z innego miasta, dowiedz się, czy nie trzeba zapewnić im transportu np. z dworca. W dniu uroczystości wyłóż w łazience dodatkowe małe ręczniki oraz pachnące mydło. Bliscy skorzystają z nich, by odświeżyć się po podróży.

• Ułóż dobre menu - Jeśli zapraszasz gości do domu, zaplanuj takie potrawy, które będziesz mogła przygotować wcześniej (np. zimne mięsa, zupę, pieczenie, ciasta). Dobrze, by w ich przygotowaniu i podawaniu pomógł ci ktoś z rodziny. Na stole nie powinien gościć alkohol, ale w lodówce możesz mieć butelkę wina.

• Ustaw osobny stół - Będzie czekać na zaproszone dzieci i głównego bohatera uroczystości. Wasze latorośle będą lepiej czuć się w swoim towarzystwie.

Tina
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas