Reklama

Reklama

Ikigai receptą na długowieczność

W ostatnich latach trwają dyskusje wśród naukowców na temat czynników mających wpływ na długowieczność. Dan Buettner, powołując się na wieloletnie badania, w swojej książce Niebieskie strefy pisze, że najważniejszy jest cel w życiu - jak nazywają to najstarsi Okinawczycy - "ikigai", czyli powód dla którego rano wstajesz z łóżka.

Dan Buettner, specjalista National Geographic od długowieczności, przemierzył niemal cały świat w celu odkrycia sekretu długiego życia w niektórych rejonach naszego globu. Takie regiony nazywane są przez demografów "niebieskimi strefami".

Odwiedził on miejsca, gdzie żyje wielu stulatków, i w czasie spotkań z nimi starał się odkryć ich receptę na świetną formę w wieku 100 lat i więcej. Książka Niebieskie strefy odsłania tajemnice długowieczności mieszkańców włoskiej Sardynii, Loma Lindy w Kalifornii, japońskiej Okinawy oraz Nicoyi w Kostaryce, a także opisuje odkrycie kolejnej Niebieskiej Strefy znajdującej się na greckiej Ikarii.

Reklama

Ciekawym spostrzeżeniem zespołu Buettnera jest fakt, że mieszkańców wszystkich tych stref łączy jedno: mają cel w życiu.

W każdej z nich nazywany jest inaczej: na Okinawie - "ikigai", na Kostaryce - "plan de vida", i znaczy tyle, co "powód dla którego budzę się co rano".

Ponadto mieszkańcy Niebieskich Stref mają swoje sprawdzone sposoby na radzenie sobie ze stresem. Na przykład Okinawczycy wspominają wtedy swoich przodków, adwentyści z Kalifornii oddają się modlitwie, mieszkańcy Ikarii ucinają sobie drzemki, a Sardyńczycy spotykają się z przyjaciółmi.

Dzięki dziewięciu prostym, ale skutecznym lekcjom, które znajdują się w tej książce, mamy szansę na zdrowsze i szczęśliwsze życie.

Z tej barwnej opowieści o niesamowitym projekcie naukowym dowiadujemy się nie tylko, jak żyć dłużej, ale także jak uniknąć depresji i zachować bystrość umysłu nawet w podeszłym wieku.

Obecnie Buettner prowadzi w całych Stanach Zjednoczonych kilka projektów, których celem jest zastosowanie zasad Niebieskich Stref w amerykańskich miastach.

Dan Buettner, Niebieskie strefy. 9 lekcji długowieczności od ludzi żyjących najdłużej. Wydawnictwo Galaktyka. Premiera: 31 marca 2014.


INTERIA.PL/Informacja prasowa
Dowiedz się więcej na temat: długowieczność | Dan Buettner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje