Ile trwa ciąża u kota lub u psa i jak przebiega?

Jeśli kotka zaczyna poszukiwać ustronnego, trudno dostępnego dla ludzi miejsca, to znak, że już niebawem na świecie pojawią się kocięta. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku suczek. Jak długo trwa ciąża u kota, a ile u psa? Co poza nadprogramowymi kilogramami i powiększonymi mocno drażliwymi sutkami sugeruje, że na świecie pojawią się niebawem kociaki lub szczeniaki? Czym w tym szczególnym okresie karmić suczki i kotki? Jakich błędów uniknąć podczas zabiegów pielęgnacyjnych i zabaw? Co powinno zwrócić szczególną uwagę właściciela? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Kocięta lubią wybryki
Kocięta lubią wybryki ©123RF/PICSEL

Ile trwa ciąża u kota?

Kociaki to duża radość
©123RF/PICSEL

Kotka może zajść w ciążę przy każdej rui, co w praktyce oznacza, że małe kotki mogą pojawić się nawet kilka razy w roku. Najczęstszy okres rozrodu przypada na wiosnę, ale nie jest to regułą. Z wyliczeń weterynarzy wynika, że kocia ciąża trwa mniej więcej dwa miesiące; ok. 60 – 69 dni.

Jak ustalić, czy kotka jest w ciąży?

Symptomy wskazujące na ciążę u kotki są dosyć typowe. Jej sutki zaczynają przybierać kolor malinowy, staje się ona bardzo wrażliwa na dotyk, przybiera na wadze, znacznie łagodnieje i śpi o wiele więcej niż zazwyczaj. Warto zachować ostrożność przy pieszczotach i głaskaniu zwierzęcia po brzuchu.

Ile kotów rodzi się w jednym miocie?

Najczęściej podczas jednego miotu na świat przychodzi od trzech do pięciu kociąt. Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tych wyliczeń. Bywa, choć bardzo rzadko, że liczba kociątek sięga dziewięciu.

Objawy zbliżającego się porodu

Jeśli kotka zaczyna poszukiwać ustronnego, trudno dostępnego dla ludzi miejsca, to znak, że już niebawem na świecie pojawią się kocięta. Zazwyczaj interwencja ze strony człowieka jest niepotrzebna. Kocia mama radzi sobie sama.

Ciąża u psa

Szczeniaki to duża radość
©123RF/PICSEL

Nieco inaczej niż u kota wygląda ciąża u psa. Jej długość szacuje się z reguły na 58-68 dni. Oznaki są dość typowe. Suczka zaczyna się zaokrąglać i przybierać na wadze. Poza tym powiększają się jej sutki i stają się bardzo drażliwe na dotyk. Przy zabiegach pielęgnacyjnych i zabawach z suczką w tym okresie należy zachować szczególną ostrożność. Generalnie rzecz ujmując, ciąża u psa przebiega na ogół bezproblemowo, suczki znoszą ją dobrze. Kluczowa jest jednak właściwa dieta, o którą powinien zadbać właściciel.

Zaszczep suczkę

Szczeniaki lubią jeść
©123RF/PICSEL

Zanim na świat przyjdą szczenięta suczkę trzeba zaprowadzić do weterynarza. Najlepiej po pierwszym miesiącu ciąży. Zabiegami koniecznymi są odrobaczenie oraz szczepienia przeciwko chorobom szczeniąt.

Psi poród

Kotka ze znalezieniem ustronnego miejsca na poród radzi sobie doskonale. Nieco inaczej jest z psami. Weterynarze wskazują, że suczce należy pomóc. Najlepiej zorganizować jej wygodne i miękkie legowisko w miejscu, gdzie nie będą jej przeszkadzać ludzie i odnajdzie spokój. Optymalnym rozwiązaniem jest garaż, piwnica lub spiżarnia. Poród u suki zazwyczaj przebiega w sposób naturalny i nie jest potrzebna ludzka interwencja. Jednak w przypadku jakichkolwiek problemów warto wezwać lekarza weterynarii.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas