Ile trzeba mieć dzieci na Kartę Dużej Rodziny? Dorosłe dzieci również się liczą

Agnieszka Tkacz

Oprac.: Agnieszka Tkacz

Zniżki w komunikacji miejskiej, ośrodkach sportu, a także kinach i innych placówkach kulturalnych to tylko niektóre benefity, na które mogą liczyć posiadacze Karty Dużej Rodziny. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić w 2023, aby móc z niej w pełni korzystać. Czy dorosłe dzieci w dalszym ciągu uprawniają cię do korzystania ze zniżek.

Jaka liczba dzieci uprawnia do korzystania z Kart Dużej Rodziny?
Jaka liczba dzieci uprawnia do korzystania z Kart Dużej Rodziny?123RF/PICSEL

Karta Dużej Rodziny to przydatny dokument, dzięki któremu rodziny wielodzietne mają szansę na podreperowanie swojego budżetu. Poznaj wymogi, które należy spełnić, aby z niej korzystać bez ograniczeń.

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny 2023? Ile trzeba mieć dzieci?

Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny mają rodzice, a także małżonkowie rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Korzystać z niej mogą nie tylko biologiczni rodzice, ale także rodzice zastępczy oraz osoby, które prowadzą rodzinny dom dziecka.

Kartą Dużej Rodziny mogą się również posługiwać dzieci z rodzin wielodzietnych. Wniosek o jej uzyskanie mogą złożyć:

  • Dzieci do 18 roku życia,
  • Dzieci do 25 roku życia, jeśli uczą się w szkole lub w szkole wyższej,
  • Dzieci niezależnie od wieku, jeśli posiadają orzeczeni o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności

Najważniejszym warunkiem uzyskania karty pozostaje jednak fakt posiadania w rodzinie co najmniej trójki dzieci w chwili składania wniosku.

Czy obcokrajowcom przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Okazuje się, że liczba dzieci to nie jedyny warunek, który trzeba spełnić, aby otrzymać Kartę Dużej Rodziny. Prawo do korzystania ze zniżek przysługuje:

  • Osobom z polskim obywatelstwem;
  • Osobom, które mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  • Cudzoziemcom, którzy mieszkają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy, a także w związku z uzyskaniem w RP statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej;
  • Osobom, które mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członków jego rodziny, jeśli ma prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium RP.

Komu nie przysługuje Karta Dużej Rodziny 2023?

Prawo do posiadania karty oraz korzystania ze zniżek nie przysługuje rodzicom, których sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub ją ograniczył, poprzez umieszczenie dziecka w pieczy zastępczej. Karta Dużej Rodziny nie działa również w przypadku rodziców zastępczych lub prowadzących rodzinny dom dziecka, w przypadku odebrania przez sąd dzieci z uwagi na niewłaściwe sprawowanie obowiązków.

Czy mając dorosłe dzieci można mieć Kartę Dużej Rodziny?

Podczas ubiegania się o Kartę Dużej Rodziny nie jest ważny wiek dzieci, ani ich miejsce zamieszkania. Oznacza to, że kartą mogą posługiwać się rodzice, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.

Co więcej, w przypadku Karty Dużej Rodziny nie działa próg dochodowy. Mogą na nią liczyć każdy członek rodziny wielodzietnej niezależnie od wysokości zarobków

Zobacz także:

Jan Holoubek u Katarzyny Zdanowicz: Kocham aktorówINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas