Reklama

Reklama

Ile wyniosą koszty związane ze śmiercią królowej Elżbiety II? Niewiarygodnie!

Od 8 września w Wielkiej Brytanii trwają uroczystości żałobne związane ze śmiercią królowej Elżbiety II. Każde z wydarzeń – łącznie z pogrzebem – pochłonie ogromne sumy. Brytyjskie media przewidują, że pożegnanie królowej może kosztować państwo miliardy funtów. Niektórzy obywatele protestują: czy w czasie recesji gospodarczej i rosnącej inflacji Wielką Brytanię stać na taką rozrzutność?

Ile kosztuje śmierć królowej? Media podają konkretne kwoty

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat.  Monarchini zasiadała na tronie aż 70 lat. Uroczystości żałobne trwają już ponad tydzień. Na poniedziałek (19 września) zaplanowany został pogrzeb. Królowa zostanie pochowana w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Msza żałobna,  która odbędzie się w Opactwie Westminsterskim  zakończy 10-dniowy okres żałoby.

Uroczystości związane ze śmiercią Jej Królewskiej Mości są niezwykle eleganckie i... kosztowne. Brytyjskie media postanowiły oszacować, ile państwo wyda łącznie na pożegnanie królowej Elżbiety II. Pogrzeb to przecież nie wszystko. Zmiana władcy - a w związku z tym  również symboliki monarchii - także kosztuje.

Reklama

AJ+ poinformowało, że śmierć królowej może łącznie obciążyć Wielką Brytanię nawet na 7 mld dolarów. To niewiarygodna kwota.

Skąd taka kwota? Wydatków jest sporo

Na co Wielka Brytania wyda tak dużo pieniędzy? Uroczystości żałobne, które będą trwać łącznie dziesięć dni, pochłaniają gigantyczne kwoty. Na pogrzebie  pojawią się przedstawiciele państw z całego świata. Wielka Brytania musi zapewnić śmietance towarzyskiej najlepszą ochronę.

Ponadto śmierć królowej rozpoczyna okres zmian w monarchii. Następcą Elżbiety II został książę Karol, teraz nazywany królem Karolem III. W  następnych miesiącach Wielka Brytania będzie musiała zmienić symbole, na  których widniał wizerunek królowej - mowa tu oczywiście o monetach i banknotach, ale również mundurach czy nawet paszportach obywateli. To wszystko kosztuje...

Czy Wielką Brytanię stać na wszystkie wspomniane wydatki? Niektórzy obywatele - analizując sytuację gospodarczą w państwie -  mają wątpliwości. W sieci nie brakuje głosów oburzenia.

***
Zobacz również: 

Tak zmieniła się monarchia pod rządami królowej Elżbiety II. Zwrot ku nowoczesności

Profil Karola III będzie zwrócony na monetach najprawdopodobniej w lewo. Z czego to wynika?

Jak Brytyjczycy przeżywają śmierć królowej Elżbiety II? "Wykupują pamiątki z jej podobizną"

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | pogrzeb królowej | król Karol III

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy