Reklama

Reklama

Znaczki, paszporty i pieniądze. To się zmieni po śmierci królowej Elżbiety II

Śmierć Elżbiety II niesie za sobą wiele zmian. Pod rządami króla Karola III dojdzie do wielu modyfikacji. Już niedługo wizerunek królowej może zniknąć z banknotów, ale poprawy będą wymagać również znaczki pocztowe oraz policyjne mundury. Na tym jednak nie koniec.

Śmierć królowej Elżbeity II

8 września świat obiegła informacja o śmierci królowej Elżbiety II. Odeszła w wieku 96 lat. Zasiadała na brytyjskim tronie od 1952 roku. Informację o jej śmierci przekazał Pałac Buckingham.

70 lat panowania oznacza, że Elżbieta II była niemal zawsze obecna w życiu wielu Brytyjczyków. To dla nich niewątpliwa strata, a jej śmierć niesie za sobą wiele zmian.

Obecnie Wielka Brytania ma króla. Na tronie zasiądzie syn Elżbiety II, który będzie panował jako Karol III. Nowy tytuł uzyskała również żona następcy tronu. Camilla Parker-Bowles przyjęła tytuł królowej, a książę William i księżna Kate będą nosić tytuły księcia i księżnej Kornwalii i Cambridge. 

Reklama

Co się zmieni po śmierci królowej Elżbiety II?

Wizerunek królowej Elżbiety II był widoczny na wielu przedmiotach codziennego użytku. W najbliższym czasie dojdzie więc do pewnych modyfikacji i pojawi się na nich portret nowego króla. Zmianie ulegną m.in. banknoty, monety, znaczki pocztowe i paszporty.

Pieniądze nie zostaną jednak wymienione z dnia na dzień. Szacuje się, że może to trwać nawet latami. Warto podkreślić, że zgodnie z tradycją, na obecnych monetach królowa jest zwrócona w prawą stronę, ale na nowych król będzie zwrócony w lewo. Podobnie będzie ze znaczkami. Powstaną nowe z twarzą króla, a obecne będą stopniowo wycofywane.

Poza tym zmieniona zostanie wersja brytyjskiego hymnu narodowego. Słowa "God save our gracious Queen" (Boże, chroń Królową) zostaną zastąpione "God save our gracious King" (Boże, chroń Króla). Okazuje się, że zmienione zostaną również wojskowe i policyjne mundury, które są opatrzone inicjałami zmarłej królowej. 

Możliwe, że konieczne będzie również wymienienie skrzynek pocztowych, które są opatrzone insygniami Elżbiety II. Co do tego nie ma jeszcze pewności, ponieważ nadal można znaleźć takie, które noszą inicjały ojca zmarłej królowej. Zapewne każda nowa skrzynka będzie już zawierała insygnia Karola III.

W dodatku, jak podaje "Daily Mail", paszporty będą wydawane w imieniu króla, a to oznacza, że "Her Majesty's Passport Office" stanie się "His Majesty's Passport Office". Ponadto tytuły adwokatów i radców prawnych mianowanych przez monarchę zmienią się z "Queen's Counsel (QC) na King's Counsel (KC).

***

Zobacz także:

Elżbieta II nie żyje. Świat żegna królową Wielkiej Brytanii

Wszystkie pasje królowej Elżbiety II. Kochała konie i fotografię


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy