Imię pięknych i inteligentnych kobiet. W PRL-u było hitem
Agata to imię żeńskie znane już w czasach starożytnych, na początku naszej ery. Do Polski przybyło prawie tysiąc lat później, ale zostało na naszych ziemiach na dobre i funkcjonuje do dzisiaj. Co oznacza imię Agata? Kiedy Agata obchodzi imieniny?
Agata to popularne imię, chętnie wybierane przez rodziców w Polsce, co pokazują statystyki. Choć ma długą historię, nie zestarzało się. Jego historia sięga antyku, a imię wywodzi się z Greki. Ma także mocno religijny charakter ze względu na postaci świętych.
Spis treści:
Ile kobiet o imieniu Agata jest w Polsce?
W Polsce imię Agata pojawiło się już w średniowieczu, a jego popularność wzrosła w XIX wieku, kiedy to pojawiły się tzw. "modne" imiona. Było bardzo popularne także w czasach PRL-u. Co prawda w ostatnich latach zaczyna tracić na popularności na rzecz imion bardziej egzotycznych, ale wciąż można je często spotkać.
Według aktualnych danych w Polsce żyje 156 tys. osób o imieniu Agata. W 2022 roku nadano je 811 razy. Najwięcej Agat przyszło na świat w województwie mazowieckim oraz śląskim. Imię cieszy się popularnością również na północy Polski - w województwach: pomorskim czy kujawsko-pomorskim.
Sprawdź: Znaczenie imion żeńskich
Co oznacza imię Agata?
Imię Agata pochodzi z języka greckiego. W grece agata, czy raczej agathe (Αγάθη) oznacza "dobra" i "szlachetna", natomiast słowo agathos opisuje cechy człowieka dobrze urodzonego, pięknego wewnętrznie.
Agata - pochodzenie imienia
Agata to imię związane z historią chrześcijaństwa. Kiedyś utożsamiano je z postacią kobiety, żyjącej w III wieku naszej ery na włoskiej wyspie Sycylia. Według legendy, była ona młodą chrześcijanką, która zginęła z rąk rzymskiego prokuratora, ponieważ odmówiła złożenia ofiary dla pogańskiego boga. Za swój czyn została uwięziona, poddana torturom i ostatecznie stracona.
Do naszego języka imię to przeniknęło wraz z łaciną kościelną. Pierwotnie używano formy Agatha, ale szybko zmieniono na bardziej polskie Agata. Na naszych ziemiach występowało ono również jako Jagata.
Agata z Sycylii nie jest jedyną postacią, która rozpowszechniła to imię. W średniowiecznej Polsce znana była też wywodząca się ze Wschodu Agafija. Od tego miana powstały wersje Hafija, Oafija czy Ohafija. Od nich zaś wzięło się zdrobnienie Ofka, którego używano także zwracając się do kobiet o imieniu Agata.
Agata - cechy charakteru
Agata to imię, które kojarzy się z kobietami ambitnymi, odnoszącymi sukcesy w różnych dziedzinach życia, inteligentnymi, wykształconymi i pięknymi. Agata jest osobą, która zawsze dąży do celu, nie boi się wyzwań i potrafi być przyjacielem na dobre i na złe.
Jest to także kobieta, potrafiąca cieszyć się życiem, kochająca sztukę, muzykę i podróże. Imię to kojarzone jest także z towarzyską naturą, mądrością oraz umiejętnością trafnego osądu sytuacji.
Kiedy Agata obchodzi imieniny?
- 9 stycznia
- 5 lutego
- 14 listopada
Agata Kulesza, Agata Młynarska i inne sławne Agaty w Polsce
Do sławnych osób noszących imię Agata w Polsce należą:
- Agata Duda - Pierwsza Dama RP, żona Prezydenta Andrzeja Dudy.
- Agata Młynarska - polska dziennikarka, prezenterka telewizyjna i radiowa.
- Agata Kulesza - polska aktorka teatralna i filmowa, laureatka wielu nagród, m.in. Europejskiej Nagrody Filmowej dla najlepszej aktorki.
- Agata Passent - polska dziennikarka, publicystka i autorka książek.
- Agata Buzek - polska aktorka, córka byłego Premiera Polski Jerzego Buzka.
- Agata Mróz-Olszewska - polska siatkarka, reprezentantka Polski, medalistka Mistrzostw Europy i Świata.
- Agata Bielik-Robson - polska filozofka, krytyk literacki i publicystka.
- Agata Tuszynska - polska pisarka, poetka i tłumaczka literatury francuskiej.
- Agata Błochowiak - polska lekkoatletka, specjalizująca się w rzucie oszczepem, mistrzyni Polski i reprezentantka kraju.
- Agata Kaczmarek - polska koszykarka, reprezentantka kraju, medalistka Mistrzostw Polski i Europy.