Jak chronić psa przed burzą?

Podobnie jak wielu ludzi, psy także boją się burz. Wywołują one u czworonogów stres i niepokój, a w niektórych przypadkach nawet ataki paniki. Warto wiedzieć, jak chronić psa przed burzą, by pupil łatwiej zniósł to nieprzyjemne dla niego doświadczenie.

Jak chronić psa przed burzą?
Jak chronić psa przed burzą?123RF/PICSEL

Dlaczego psy boją się burzy?

Powody, dla których psy boją się burzy mogą być różne
Powody, dla których psy boją się burzy mogą być różne123RF/PICSEL

Strach przed burzą u psów wynika z różnych powodów. Czworonogi mogą wyczuwać zmiany ciśnienia z nim związane. Bać się nagłego i głośnego dźwięku grzmotu oraz rozbłysków błyskawic. Niepokój u psów może być spowodowany faktem, że nie umieją zlokalizować źródła dźwięków — zachodzić może tutaj ten sam mechanizm, co w przypadku fajerwerków.

Jako powód strachu podawana jest także elektrostatyczność. W czasie burzy w powietrzu krąży wiele jonów ujemnych, które dążą do połączenia z dodatnimi. Jakie ma to znaczenie dla psa? Niektóre rasy, szczególnie te z włosami oraz długą bądź grubą sierścią, mają skłonność do elektryzowania się. Podczas burzy pies może odczuwać mikrowyładowania na własnej skórze. Jest to zjawisko, którego doświadczył każdy z nas, zdejmując sweter lub chwytając za klamkę, kiedy "pokopał nas prąd". Zwierzak nie wie, czym jest wyładowanie elektrostatyczne, ale może być przerażony uczuciem, które wywołuje przeskok elektronów.

Objawy strach przed burzą u psa

Objawem strachu przed burzą mogą być opuszczone uszy i ogon, dyszenie i nadmierne ślinienie się
Objawem strachu przed burzą mogą być opuszczone uszy i ogon, dyszenie i nadmierne ślinienie się123RF/PICSEL

Nie wszystkie psy boją się burzy i nie wszystkie zachowują się w ten sam sposób. Aby przekonać się, jak nasz pupil reaguje na to gwałtowne zjawisko atmosferyczne, należy go dokładnie obserwować. U psów, które burza przeraża, objawy najłatwiej jest zauważyć — czworonogi panikują: dostają drgawek, skomlą, piszczą, poszukują kryjówki lub drogi ucieczki, nadmiernie się śliną i dyszą, nawet jeśli nie ma upałów. W tym stanie czworonogi bardzo często unikają kontaktu z człowiekiem.

Psy, które łagodniej reagują na burze, są nieco zaniepokojone, nerwowo dreptają po domu i nie umieją znaleźć sobie w nim miejsca. Często zwierzęta mają wtedy opuszczone uszy i ogony oraz podobnie jak ludzie - przestraszony wzrok.

Natomiast najłagodniejszą postacią strachu przed burzą jest chęć izolowania się od grzmotów i błyskawic. W tym przypadku psy szukają schronienia pod stołem, w łazience czy garderobie. Najczęściej spokojnie się tam układają i po prostu starają się przeczekać burze.

Paniczny lęk przed burzą

Psy szukają schronienia, gdzie nie będą widzieć i słyszeć symptomów burzy
Psy szukają schronienia, gdzie nie będą widzieć i słyszeć symptomów burzy

W zależności od tego, jak nasz czworonóg reaguje na burzę, konieczne może być podjęcie nieco innych środków zaradczych, aby oszczędzić mu stresu i przykrych doświadczeń. Przede wszystkim weterynarze i behawioryści podkreślają, że psy reagujące na burzę paniką należy leczyć! Terapia behawioralna to konieczność, a niekiedy niezbędne może okazać się także leczenie farmakologiczne. Skrajna panika u czworonogów może sprawić bowiem, że także w czasie, gdy nie ma burzy, pies będzie chronicznie podenerwowany, co niekiedy przeradza się w depresję.

Jak chronić psa przed burzą? Kilka sprawdzonych sposobów

Jednym ze sposobów na niepokój podczas burzy jest wciągnięcie psa do zabawy
Jednym ze sposobów na niepokój podczas burzy jest wciągnięcie psa do zabawy

Aby zmniejszyć stres psa wywołany burzą, należy postarać się maksymalnie ułatwić mu ten trudny czas. Przede wszystkim nie powinniśmy go zabierać na spacery, jeśli słyszymy już zbliżającą się burzę. Pupil o wiele lepiej będzie czuł się w bezpiecznym domu. Natomiast jeśli wiemy z prognozy pogody, że mogą pojawić się burze, warto wcześniej wyjść z psem na długi spacer.

Ponieważ psy nie lubią dźwięku gromów i światła błyskawic, warto dać im szansę, aby ich nie widziały. W tym celu pamiętajmy, aby pozostawiać otwarte drzwi do łazienki, garderoby czy innego pomieszczenia bez okien.

Wiele psów w czasie burzy woli się izolować i nie życzy sobie dotykania. Dlatego o ile pies sam nie zechce schronić się w naszych ramionach, nie przytulajmy go i nie głaskajmy!

Warto też postarać się wciągnąć zwierzę w zabawę, aby zapomniało o tym, co dzieje się na zewnątrz. Sprawdzą się tutaj gryzak czy zabawki na psie przysmaki.

Aby zminimalizować ryzyko wyładowań elektrostatycznych na sierści psa, warto dokładnie wyczesać go przed burzą i przetrzeć sierść wilgotną szmatką.

Jak przyzwyczaić psa do burzy?

Młode psy warto przyzwyczajać do burzy
Młode psy warto przyzwyczajać do burzy

Przyzwyczajanie psa do burzy najlepiej zacząć w wieku szczenięcym. W tym celu należy emitować czworonogom odgłosy burzy, ale dostosowywać poziom głośności. Co więcej, aby młodemu psu odgłos gromu kojarzył się pozytywnie, można go częstować w tym czasie przysmakami. Nagrania z odgłosami burzy są dostępne w internecie.

Niezależnie od rasy, wieku psa oraz stopnia, w jakim boi się burzy, każdy właściciel powinien pamiętać o zachowaniu spokoju. Psy to uważni obserwatorzy, nasze gwałtowne reakcje mogą zwiększyć poziom stresu u zwierzęcia, a przecież chodzi o to, by uspokoić pupila. Jeśli będziemy spokojni i opanowani, damy psiakowi poczucie bezpieczeństwa, łatwiej też będzie nam myśleć o odpowiednich krokach, które trzeba podjąć, by pies czuł się bardziej komfortowo podczas burzy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas