Jak często myć psa?

Każdy, kto ma w domu psa, często zastanawiał się, jak często go należy myć. Wiadomo, że kiedy pies hasa na spacerze, to zwiększa się prawdopodobieństwo, że będzie brudny i wtedy trzeba go wykąpać. A co zrobić, kiedy pies jest raczej typem kanapowca i rzadziej ma okazję do naniesienia błota na sierści? Okazuje się, że mycie psa nie powinno być częstym nawykiem, ponieważ może mu to bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Jak często myć psa? Przekonajmy się.

Nie każdy pies przepada za kąpielą, ale czasem jest to zabieg konieczny
Nie każdy pies przepada za kąpielą, ale czasem jest to zabieg konieczny123RF/PICSEL

Kąpiel psa czy mycie?

Okazuje się, że kąpiel psa to nie tak łatwa sprawa. Ponieważ wszystko zależy od trybu życia naszego czworonożnego przyjaciela, a także jego indywidualnych cech. Częstszej pielęgnacji będzie wymagał pies o sierści długiej i gęstej, a rzadszej ten o krótkim i szorstkim włosiu. 

Zatem, jak często kąpać psa? Jeśli pies ubrudzi się bardzo błotem albo wytarza się w czymś, co nie za bardzo jest higieniczne, psa trzeba niezwłocznie wykąpać. Jeśli pies tylko ubrudzi sobie łapki delikatnie błotkiem podczas spaceru albo wejdzie w kałużę, wystarczy umyć tylko część jego ciała. Oczywiście, nie wolno zapominać o czesaniu sierści na całym psie, co również pozwoli pozbyć się zabrudzeń, a także o przecieraniu zwierzaka ręczniczkiem, kiedy np. zamoczy go deszcz.

Niezależnie od tego, pies - nawet kanapowiec - powinien być raz na jakiś czas wykąpany w wannie. Przyjmuje się, że zabieg ten należy podjąć nie częściej niż co trzy miesiące.

Pies - spełnienie marzeń i przyjaciel do wszystkiegoInteria.tv

Jak często kąpać psa?

A co zrobić ze szczeniakiem? Małe pieski nie wymagają kąpieli, ponieważ to właśnie psia mama dokładnie je czyści liżąc pieczołowicie ich futerko. Poza tym obecne na psiej sierści bakterie pomagają budować odporność czworonożnego malucha, więc jego wykąpanie może osłabić psią kondycję i narazić go na powstanie bardzo groźnych chorób. Zatem, kiedy umyć małego psa? Najlepiej zrobić to wtedy, kiedy skończy trzy/cztery miesiące życia i będzie zaszczepiony na większość psich chorób. Oczywiście, jeśli przygarniamy szczeniaka, który żył w warunkach dalekich od ideału, to kąpiel może okazać się wyjątkowo konieczna.

Jak kąpać psa?

Dźwięk prysznica nie zawsze jest jednym z ulubionych dla psa. Czasami może go stresować
Dźwięk prysznica nie zawsze jest jednym z ulubionych dla psa. Czasami może go stresować123RF/PICSEL

Jedne psy uwielbiają się taplać w wannie, a inne w obliczu nadchodzącej kąpieli potrafią czmychnąć niezauważenie do kryjówki. Niestety, jeśli i nasz czworonóg, nie przepada za kąpielą, to trzeba zrobić go na to odpowiednio przygotować, najlepiej już od szczeniaka. O czym należy pamiętać?

Przede wszystkim o temperaturze wody: nie może być ani za zimna, ani za gorąca. Optymalna to ok. 37 stopni Celsjusza. Jednak zanim nalejemy wodę do wanny lub brodzika, dobrze jest umieścić na niej matę antypoślizgową, aby zwierzę się nie ślizgało i przewracało. Kiedy już nasz przyjaciel będzie w wodzie, warto dać mu chwilę, aby się do nowej sytuacji przyzwyczaił, a dopiero później można namoczyć jego sierść i nanieść szampon. Ważnym jest to, że psy mogą bać się szumu prysznica, więc lepiej przy spłukiwaniu z niego nie korzystać.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas