Jak i czym czyścić pomniki, żeby ich nie uszkodzić?

Przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami coraz częściej odwiedzamy cmentarze, by uporządkować groby bliskich. Warto zrobić to wcześniej, gdyż przez rok mogło nagromadzić się na pomnikach i płytach nagrobnych sporo zanieczyszczeń. Nie zawsze wystarczy oczyścić je z liści i przemyć wodą. Należy jednak pamiętać, że sposób czyszczenia nagrobków różni się w zależności od materiału, z którego zostały wykonane. Nieodpowiednia metoda pielęgnacji może sprawić, że dojdzie trwałego uszkodzenia nagrobnej płyty. Najbardziej wytrzymałe są granit i lastryko, a najmniejszą odpornością cechują się marmur i piaskowiec. Jak skutecznie wyczyścić pomniki, nie uszkadzając ich przy tym? Do czego przyda nam się ocet, sok z cytryny czy soda oczyszczona? Jakich błędów unikać przy czyszczeniu nagrobków? Podpowiadamy.

Jak czyścić pomniki?
Jak czyścić pomniki?©123RF/PICSEL

Jak czyścić pomnik z lastryko?

Czyszczenie lastryko
©123RF/PICSEL

Metodę pielęgnacji płyt nagrobnych powinno się dostosować do rodzaju materiału, z którego są wykonane. Najpopularniejszym z nich jest zdecydowanie lastryko. Cechuje się przystępną ceną (w porównaniu z granitem czy marmurem), a przy tym jest solidny i odporny na zmienne warunki pogodowe oraz uszkodzenia. Jego wadą jest jednak to, że łatwo wchłania wodę, przez co powstają na nim uporczywe odbarwienia i zanieczyszczenia, a także pęknięcia. Aby się ich pozbyć, najlepiej czyścić lastryko dużą ilością wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Nagrobek należy przetrzeć szmatką lub szczotką z miękkim włosiem. Jeśli na nagrobku pozostały uporczywe plamy, można je usunąć pastą z sody oczyszczonej zmieszanej z wodą. Nanosimy ją na płytę i wcieramy w brudne miejsca, a po kilku minutach zmywamy wodą. Zabrudzenia można również usunąć za pomocą amoniaku lub wody utlenionej. Na koniec należy przetrzeć pomnik do sucha i natłuścić pastą na bazie silikonu lub olejem jadalnym.

Jak czyścić pomnik z piaskowca?

Pomnik z piaskowca ma wiele zalet, gdyż jest mrozoodporny, kwasoodporny i ognioodporny. Jednak z drugiej strony to bardzo delikatny materiał, dlatego należy obchodzić się z nim ostrożnie. Silne detergenty i twarde szczotki mogą zniszczyć powierzchnię piaskowca. Dlatego do jego czyszczenia najlepiej wykorzystać ciepłą wodę i miękką szmatkę lub gąbkę. Jeśli na pomniku pozostaną silniejsze zabrudzenia, można wyczyścić je wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła malarskiego. Aby usunąć mech i porosty z płyty, należy najpierw je zmoczyć i usunąć za pomocą miękkiego drewna. Co jakiś czas warto użyć środka konserwującego do piaskowca.

Jak czyścić pomnik z granitu?

Granit
©123RF/PICSEL

Często wybieranym materiałem na nagrobki i pomniki jest granit, który charakteryzuje się wysoką trwałością i dużą twardością. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne i zarysowania, jednak do jego czyszczenia zaleca się używania miękkich szmatek i gąbek. Najlepiej czyścić go ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub płynu do płukania tkanin. Aby pomnik nabrał połysku, warto przetrzeć go roztworem wody z octem. Należy pamiętać, by nie natłuszczać i nie woskować nagrobka z granitu. To bowiem sprawia, że szybciej przylegają do niego zabrudzenia i kurz, których trudno się później pozbyć. Jeśli na pomniku pojawią się plamy z wosku, najlepiej polać je gorącą wodą, a gdy się nieco rozpuszczą, zetrzeć je ściereczką lub miękkim drewnem. Odbarwione miejsce można przemyć sokiem z cytryny, który doskonale usuwa plamy. Gorsze zabrudzenia można potraktować chlorkiem metylenu, ale należy uważać, gdyż jest to substancji żrąca. Musimy więc pamiętać o zabezpieczeniu rąk rękawiczkami.

Jak czyścić pomnik z marmuru?

Marmur to, podobnie jak piaskowiec, materiał delikatny i podatny na uszkodzenia. Jest to skała wapienna, która cechuje się dużą porowatością. Pod wpływem temperatury i wody z czasem ulega naturalnej erozji. Do jego czyszczenia nie należy używać silnych detergentów, zwłaszcza zawierających kwasy i wybielacze. Odradza się więc używanie nawet octu i soku z cytryny, gdyż takie środki mogą sprawić, że powierzchnia marmuru szybciej zmatowieje. Takie nagrobki najlepiej czyścić czystą, ciepłą wodą, ewentualnie z dodatkiem kropli płynu do naczyń. Na koniec płytę należy dokładnie wytrzeć do sucha miękką ściereczką z mikrofibry. Tłuste plamy można usunąć rozcieńczonym amoniakiem. Aby zapobiec matowieniu marmuru, można użyć specjalnego środka konserwującego do tego materiału.

Jak usunąć ślady rdzy z płyty nagrobnej?

Płyta nagrobna
©123RF/PICSEL

Z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych na nagrobkach mogą pojawić się ślady z rdzy. Istnieje porosty sposób na to, aby się ich pozbyć i nie uszkodzić przy tym pomników. Wystarczy sporządzić pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej oraz pokryć nią rdzawe plamy. Najlepiej nakładać ją szczoteczką do zębów. Pastę należy pozostawić na kilka minut i na koniec spłukać obficie wodą. Na początku warto wykonać test na niewielkiej i niewidocznej części płyty, aby sprawdzić, czy nie zostanie uszkodzona.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas