Jak mierzyć
Na początek wybierz ciśnieniomierz. Wśród lekarzy przeważa pogląd, że dokładniejsze są tę ręczne (z pompką i słuchawkami).
Niezależnie jednak od tego, na jaki się zdecydujesz, sprawdź jego dokładność. Najlepiej poproś lekarza o zmierzenie ciśnienia dwoma aparatami, twoim i z przychodni. Potem, mierząc ciśnienie w domu, uwzględnij różnicę.
Badając się, przestrzegaj też kilku ważnych zasad: Staraj się mierzyć ciśnienie zawsze o tej samej porze. Zanim przystąpisz do pomiaru, powinnaś się przygotować - odczekaj godzinę po posiłku i pół godziny po wypaleniu papierosa lub wypiciu kawy. Odpocznij - posiedź choć 10 minut.
Pamiętaj! Ciśnienie będziesz miała wyższe, jeśli boli cię głowa, ząb, brzuch lub kręgosłup, a także po wypiciu drinka czy piwa.
Usiądź. Rękę (najlepiej zawsze tę samą) oprzyj na stole. W przeciwnym razie ciśnienie skurczowe może być nieco wyższe. Krawędź mankietu powinna znajdować się 2 cm powyżej zgięcia łokcia; nie zakładaj go za mocno - pod opaskę muszą swobodnie wejść dwa palce. W czasie badania powinnaś odczuwać lekki ucisk - może wydać się nieprzyjemne.