Jak namówić rodziców na zakup psa?

Marzysz o posiadaniu psa, ale twoi rodzice nawet nie chcą o tym słyszeć? Nie poddawaj się i nie obrażaj, tylko obierz odpowiednią strategię i zacznij działać. Jeśli przedstawisz mamie i tacie racjonalne argumenty, a za twoimi zapewnieniami pójdą czyny, z pewnością odniesiesz sukces i wkrótce będziesz cieszyć się urokami wynikającymi z posiadania czworonoga. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do rozmowy z rodzicami i jak przeprowadzić z nimi udane negocjacje.

Pies to najlepszy przyjaciel
Pies to najlepszy przyjaciel ©123RF/PICSEL

Porozmawiaj z rodzicami

Psy kochają dzieci
©123RF/PICSEL

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka oraz doskonały kompan i rodzice doskonale o tym wiedzą. Problem polega jednak na tym, że ty posiadanie czworonoga kojarzysz przede wszystkim z przyjemnościami, a rodzice - z wieloma obowiązkami (szczepienia, karmienie, pielęgnacja, częstsze sprzątanie, większe wydatki itd.). Dlatego musisz pokazać im, że weźmiesz odpowiedzialność za swojego pupila.

Uargumentuj prośbę

Zanim usiądziesz do rozmowy z rodzicami, sporządź listę z argumentami przemawiającymi za posiadaniem czworonoga. Uwzględnij na niej mocne strony tego pomysłu. Wskaż, że posiadanie psa sprawi, że staniesz się bardziej obowiązkowym człowiekiem i będziesz spędzać mniej czasu przed komputerem. Wylicz obowiązki, do których się zobowiążesz - częstsze odkurzanie, mycie podłóg, codzienne wietrzenie domu, itd. Po prostu zrób wszystko, żeby poczuli, że sprawę traktujesz bardzo poważnie i nie ma w tym przypadku mowy o żadnej zachciance.

Partycypuj w wydatkach

Pies to doskonały kompan
©123RF/PICSEL

Posiadanie psa wiąże się z konkretnymi wydatkami. Jeśli rodzice użyją w rozmowie z tobą tego argumentu, przekonaj ich, że możesz ich nieco odciążyć w tej kwestii i będziesz partycypować w wydatkach i przykładowo część kieszonkowego przeznaczysz na pupila. Zacznij też odpowiednio wcześnie oszczędzać. Nawet małe kwoty zrobią na twoich rodzicach wrażenie. Możesz też zaproponować przygarnięcie psa ze schroniska.

Udowodnij, że jesteś odpowiedzialny

Pamiętaj, że przygarnąć psa łatwo, ale znacznie trudniej się o niego na co dzień troszczyć. Udowodnij rodzicom, że bierzesz za swojego pupila pełną odpowiedzialność. Wychodź z nim na regularne spacery, bez względu na porę dnia i warunki panujące za oknem. Zanim zaplanujesz wypad ze znajomymi, poświęć co najmniej godzinę swojemu pupilowi. Pobaw się z nim, nakarm i po nim posprzątaj. Strategia oparta na sumienności i małych gestach na pewno poskutkuje i zaowocuje w przyszłości.

Wspomnij o innych walorach psów

Pies troszczy się o dziecko
©123RF/PICSEL

Walorów wynikających z posiadania psa jest bez liku. Jeśli w rozmowie na temat zakupu pupila napotkasz na opór rodziców, sięgnij po aspekty związane ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Dzięki spacerom z czworonożnym przyjacielem możesz przecież doskonale się dotlenić, znacząco poprawić swoją formę, a nawet stracić zbędne kilogramy. Pies to także najlepszy obrońca i doskonały terapeuta. Kojący wpływ czworonogów na człowieka potwierdziły liczne badania. Korzyści mogą być zatem wszechstronne.

Stawiaj na rozsądek - nie na szantaż

Szantaż w niczym ci nie pomoże, a wręcz tylko zaszkodzi. Jeśli początkowo rodzice sprzeciwiają się posiadaniu przez ciebie psa, staraj się przekonać ich stopniowo racjonalnymi argumentami. Im bardziej będziesz w tym sumienny i racjonalny, tym szybciej osiągniesz sukces. Decyzja o zakupie psa powinna być zawsze podjęta świadomie i dokładnie przemyślana. Jeśli pokażesz i udowodnisz rodzicom, że twoja motywacja oparta jest na racjonalnych przesłankach, z pewnością ulegną twoim namowom i prośbom. Powodzenia!

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas