Jak nie stracić 500 plus? Uważaj na te pułapki

Od 1 lutego można składać wnioski o 500 PLUS na nowy okres świadczeniowy. Warto pamiętać o kilku terminach, aby nie stracić pieniędzy. W tym roku zostały wprowadzone modyfikacje, z którymi lepiej się zapoznać i nie ryzykować utraty 500+ na dziecko.

Od 1 lutego wniosek 500 plus można składać jedynie online
Od 1 lutego wniosek 500 plus można składać jedynie online123RF/PICSEL

Wniosek 500 plus. Zmiany

Podstawową zmianą w programie "Rodzina 500 plus" jest fakt, że został on przejęty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do tej pory świadczenia były realizowane przez urzędy gminy i wnioski można było składać na miejscu w placówce.

Teraz wnioski 500 plus będzie można złożyć jedynie online. Jeśli rodzice dziecka nie posiadają dostępu do internetu lub mają problem z samodzielnym wypełnieniem dokumentu, w placówkach ZUS jest możliwość skorzystania z komputera i pomocy pracownika.

Kolejna modyfikacja dotyczy sposobu wypłaty świadczenia. Odkąd program zostanie całkowicie przejęty przez ZUS, pieniądze będą wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej, na wskazany we wniosku numer konta bankowego. 

Wniosek 500 plus. Pułapki

Obecny okres świadczeniowy kończy się 31 maja. Do tego czasu pieniądze będą jeszcze wypłacane przez urzędy gminy. Jednak już od 1 lutego można składać wnioski do ZUS na nowy okres świadczeniowy, który potrwa  od 1 czerwca 2022 do 31 maja 2023 roku.

Kwestią wypłaty świadczeń w nowym okresie warto zainteresować się jak najszybciej. Po pierwsze data złożenia wniosku 500 plus będzie miała wpływ na czas wypłacenia pieniędzy. Aby zachować ciągłość wypłaty, należy złożyć wniosek najdalej do 30 kwietnia.

Kolejna pułapka dotyczy ryzyka utraty świadczenia za jeden lub więcej miesięcy. Dlatego żeby nic nie stracić, wniosek trzeba złożyć najpóźniej do 30 czerwca. Wtedy dostaniemy pieniądze za wyrównanie poprzednich miesięcy z opóźnieniem. Po tym terminie będziemy już stratni.

Czytaj więcej:

500 plus: ZUS przygotował kreator wniosków

„Zdrowie na widelcu”: Śniadanie jedzmy najwyżej godzinę po przebudzeniuPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas