Jak objawia się cukrzyca u psa? Dowiedz się, jak sobie z nią radzić

Cukrzyca to choroba, która może pojawić się u twojego pupila bez względu na wiek. Choroba ta u psa wymaga ze strony właściciela dużej troski i uwagi. Pierwsze objawy cukrzycy mogą zostać przeoczone. Do najbardziej niepokojących należy brak apetytu, apatia czy wzmożone pragnienie. Następnym krokiem musi być natychmiastowa wizyta u weterynarza. Jak objawia się cukrzyca u psa? W jaki sposób zajmować się chorym pupilem? Wyjaśniamy.

Pies chorujący na cukrzycę wymaga specjalnej opieki
Pies chorujący na cukrzycę wymaga specjalnej opieki123RF/PICSEL

  • Pies chorujący na cukrzycę potrzebuje odpowiedniej diety i regularnej dawki ruchu.
  • Do najczęstszych objawów cukrzycy u psa zalicza się apatię i wzmożone pragnienie.
  • Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego czworonoga, udaj się z nim szybko do weterynarza.

Jakie psy są najbardziej narażone?

Do zachorowania na cukrzycę najczęściej dochodzi u starszych zwierząt. Szczególnie narażone na tę chorobę są niewysterylizowane suczki. Na szczęście świadomość konieczności wykonania tego zabiegu znacznie wzrasta. Warto bowiem zapobiegać, niż leczyć rozwijającą się już cukrzycę. Istnieją też rasy psów, które są bardziej podatne na zachorowanie niż inne. Należą do nich między innymi pudle, teriery czy beagle. Większe ryzyko pojawienia się tej choroby związane jest też ze złym odżywianiem pupila i brakiem ruchu.

Czym jest właściwie cukrzyca u psa?

Twój pies traci wigor i energię? Być może to cukrzyca
Twój pies traci wigor i energię? Być może to cukrzyca123RF/PICSEL

Bardzo często powodem cukrzycy u psa jest podłoże genetyczne lub różnego rodzaju infekcje. Co więcej, jeśli twój pupil cierpi na niedoczynność tarczycy czy zapalenie trzustki, to także zwiększa ryzyko. Najczęściej diagnozuje się cukrzycę typu I, która spowodowana jest niedoborem insuliny w organizmie. To hormon odpowiedzialny za stymulację komórek do pobierania glukozy z krwi. Ta zaś stanowi główne źródło energii do codziennego funkcjonowania.

Objawy cukrzycy u psa

Kiedy powyższe działania są zaburzone, można rozpoznać pierwsze objawy cukrzycy u psa. Do najczęściej występujących należy:

  • apatia,
  • nagła utrata wagi,
  • wzmożone pragnienie,
  • brak apetytu,
  • częste oddawanie moczu.

Jeśli zauważysz choć jedno z powyższych objawów, koniecznie udaj się ze swoim czworonogiem do weterynarza. Powikłania mogą być bardzo poważne, dlatego konieczna jest szybka wizyta u specjalisty.

Proces leczenia

Weterynarz podpowie ci, jak obchodzić się z psem chorym na cukrzycę
Weterynarz podpowie ci, jak obchodzić się z psem chorym na cukrzycę123RF/PICSEL

Proces leczenia obejmuje kilka etapów i trwa on przez całe życie psa. Cukrzyca jest chorobą przewlekłą i nie da się jej całkowicie wyleczyć. Bardzo ważne jest postawienie ostatecznej diagnozy i ciągłe monitorowaniu stanu zdrowia psa. Właściciel powinien liczyć się z tym, iż jest to ciągła opieka, nawet w nocy. Jeśli poziom insuliny w organizmie zwierzęcia ulega gwałtownej zmianie, trzeba działać szybko i zdecydowanie. Lekarz powie, co robić w takiej sytuacji i dokładnie pokaże jak podawać zastrzyk. Włącz do codziennej rutyny psa odpowiednią dawkę ruchu i zadbaj o odpowiednią dietę.

Co powinien jeść pies chory na cukrzycę?

Pies chory na cukrzycę powinien jeść posiłki odpowiednio zbilansowane. Mianowicie muszą one posiadać konkretną dawkę węglowodanów i wartość energetyczną. Rynek oferuje wiele rodzajów karm dla psów chorujących na cukrzycę. Dodatkowo warto doradzić się lekarza weterynarii, jakie produkty trzeba włączyć do jadłospisu pupila. Najważniejsze jest dobieranie produktów z niską zawartością IG. Wartość ta jest uzależniona od ilości zawartych w jedzeniu węglowodanów czy metody przetworzenia pokarmu.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas