Jak oduczyć psa uciążliwego szczekania?

Nie jest tajemnicą, że psy – w odróżnieniu od kotów – w sposób czytelny komunikują się ze swoim właścicielem. Nasze pupile potrafią mocno manifestować swoją obecność, choćby donośnie szczekając. Niestety, mieszkając w bloku, może być ono uciążliwe, zwłaszcza dla sąsiadów. Czy da się oduczyć psa donośnego szczekania? Nie jest to łatwe, ale wystarczy odrobina chęci, aby trochę utemperować zbyt głośnego burka.

Zdarza się, że pies szczeka z powodu nudy, strachu albo po prostu tęskni!
Zdarza się, że pies szczeka z powodu nudy, strachu albo po prostu tęskni!123RF/PICSEL
Koperta-piesInteria DIY

Dlaczego pies szczeka?

Szczekanie psa jest normalną reakcją, z którą mamy do czynienia na co dzień. W ten sposób komunikuje się nie tylko ze swoim właścicielem, ale także z innymi zwierzętami. Oczywiście, psy wydają również inne dźwięki: wycie, warczenie, skomlenie, piszczenie oraz skowyt. Mieszkając w bloku, słysząc jednego psa, następuje często reakcja łańcuchowa i zachęcone prowodyrem, łączą się w wydawaniu wspólnych i donośnych dźwięków, które - niestety - mogą z czasem przeszkadzać zarówno właścicielom, jak i sąsiadom.

Co może oznaczać szczekanie?

Jeśli pies szczeka, powodem może być znudzenie
Jeśli pies szczeka, powodem może być znudzenie123RF/PICSEL

Szczekania psa, oprócz potrzeby komunikowania się z otoczeniem, może wyrażać różne stany. Czasami jest to tylko chwilowe zamanifestowanie swojej obecności, a czasem - zwłaszcza chcąc oduczyć nadmiernego szczekania - problemem, który trzeba rozpoznać. Dlaczego pies szczeka? Przeważnie w ten sposób okazuje radość po przyjściu swojego pana lub pani do domu albo robi tak podczas wspólnej zabawy. Oczywiście, może być też w ten sposób pokazać swoje niezadowolenie, strach, tęsknotę czy znudzenie. Nie sposób zapomnieć o reakcji na bodźce, takie jak dzwonek do drzwi albo domofon.

Czy da się oduczyć psa uciążliwego szczekania?

Jeśli pies szczeka z powodu nadmiernego pobudzenia, warto go czymś zająć. Przede wszystkim dobrym pomysłem jest spędzanie z nim wspólnego czasu na zabawie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wychodzić z nim na dłuższe spacery w takie miejsca, gdzie mógłby swobodnie się wybiegać, co pozbawi go ochoty na dalsze szczekanie i dokazywanie w domu. Pamiętajmy też, aby w domu, gdy pies daje się we  znaki, nie reagować donośnym karceniem zwierzęcia, co może jeszcze bardziej go pobudzić, a także narazić na szwank wasze relacje.

Jak reagować na szczekanie na dzwonek i pukanie do drzwi?

Pukanie do drzwi to sygnał do psa, aby zaalarmować domowników
Pukanie do drzwi to sygnał do psa, aby zaalarmować domowników123RF/PICSEL

Wydawać by się mogło, że oduczenie psa reakcji na takie bodźce jest niemożliwe, jednak istnieje sposób, by go tego oduczyć. Choć trudno o reakcję w sytuacji, gdy ktoś przychodzi do domu, warto sprawdzić, czy pies reaguje na intencjonalne stukanie właściciela np. o blat stołu. Wtedy możemy szybko zareagować na działanie psa. Po uderzeniu w stół, warto szybko dać mu smakołyk - ruch musi być jednak na tyle szybki, aby nie zdążył wydać z siebie przenikliwego głosu. Jeśli jednak nie zdążymy w porę i pies zacznie szczekać, oczywiście nie podawajmy mu smakołyków i niczym go nie nagradzajmy. Taki podział może szybciej nauczyć naszego krnąbrnego czworonoga, że szczekanie nie popłaca, a spokojna reakcja może być nagrodzona. A jak postępować w przypadku dźwięku domofonu albo dzwonka do drzwi? Najlepiej nagrać je i postępować w taki sam sposób, jak w momencie pukania.

Co zrobić z psem, który ciągle szczeka w domu?

Szczekający piec może również szukać atencji. To jego wołanie o to, aby właściciel się nim zainteresował: dostarczył mu odrobinę pieszczot lub wciągnął się w jakąś aktywność wraz z pupilem. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko pobawić się z czworonogiem i poświęcić mu odrobinę czasu. Jednak, co zrobić w sytuacji, kiedy mimo zapewnienia mu podstawowych potrzeb i rozrywki pies nada wydaje donośne dźwięki? W takiej sytuacji - niestety - trzeba nauczyć się go ignorować i z czasem zda sobie sprawę że jego zachowanie nie doje rezultatów.

Pies szczeka podczas naszej nieobecności

Dlaczego pies szczeka? Ponieważ bardzo tęskni za właścicielem
Dlaczego pies szczeka? Ponieważ bardzo tęskni za właścicielem123RF/PICSEL

Trudno oduczyć psa szczekania podczas naszej nieobecności. Najlepiej takiemu zachowaniu zapobiegać już od pierwszych dni jego pobytu w domu. Przede wszystkim należy przyzwyczajać czworonoga do pozostawiania go samemu w domu - na początku na kilkanaście minut (np. wychodząc do sklepu) i pamiętając, aby przed wyjściem nie żegnać się z nim zbyt czule, aby go nie pobudzać i nie prowokować do jeszcze większej tęsknoty. Oczywiście czas pozostawiania go samego w domu trzeba sukcesywnie wydłużać tak, aby docelowo wytrzymał sam przez kilka godzin. A co zrobić, kiedy pies mimo to nadal szczeka? Pomysłów jest  kilka - jednym z nich jest ograniczenie przestrzeni, w której będzie samodzielnie czekał na nasz powrót, np. zamykając go w jednym, ale dużym pomieszczeniu (pod żadnym pozorem nie może to być ciemna i ciasna łazienka). 

Jeśli nie nauczyliśmy w porę psa zostawania samego w domu, można mu pomóc np. długim i intensywnym spacerem przed wyjściem do pracy i zakupienie zabawek, którymi zajmie się podczas nieobecności. Mogą to być np. spreparowane ścięgna lub skóry zwierząt (można je kupić w każdym sklepie zoologicznym), co zapewni mu zajęcie na kilka godzin. Dobrym pomysłem jest również zaopatrzenie się w maty węchowe lub zabawki, do których wkłada się smakołyk, a pies ma za zadanie je wyciągnąć. Nie dość, że w ten sposób przyczynimy się do rozwoju jego zmysłu, to zapewnimy mu rozrywkę na długi czas.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas