Jak oswoić królika?

Marzenie o posiadaniu królika rodzi się w głowie niejednego dziecka. Jeśli się spełni, przed nowym właścicielem niemało pracy. Bo przygotowanie klatki i zakup jedzenia nie wystarczy. Królika trzeba stopniowo zaadaptować do nowych warunków, wyrobić w nim nawyki, między innymi nauczyć załatwiania się w kuwecie oraz postępować z nim tak, aby był towarzyski i nie bał się człowieka. Poniżej znajdziesz garść wskazówek pomocnych w procesie oswajania królika.

Królik da się oswoić
Królik da się oswoić ©123RF/PICSEL

Pierwsze kroki, czyli adaptacja królika

Królika oswajaj stopniowo
©123RF/PICSEL

Najważniejsza jest adaptacja. Królik musi oswoić się z klatką i zacząć traktować ją jako swój dom. Nie wypuszczaj go z niej na początku. Zadbaj o to, by była odpowiednio wyposażona. Niezbędne są kuweta z wyściółką, siano, woda i miska z pokarmem. Staraj się stopniowo przyzwyczajać go do jedzenia zdrowego granulatu.

Nauka czystości

Im królik młodszy, tym więcej działań wychowawczych przed właścicielem. Zanim wypuścisz młodego królika z klatki, musisz nauczyć go załatwiania się w kuwecie. Pomoże ci w tym ściółka, którą należy wysypać kuwetę lub róg klatki. Jeśli królik nadal będzie oporny w nauce czystości, zachęć go przesypaniem odchodów pozostawionych poza kuwetą do niej. Jeśli edukacja zacznie przynosić rezultaty, stopniowo zwiększaj królikowi obszar do spacerów. Pamiętaj, aby początkowo ustawiać dodatkową kuwetę poza klatką.

Oswajanie królika

Karm odpowiednio królika
©123RF/PICSEL

Po adaptacji i nauce czystości pora na oswajanie. Powstrzymaj się początkowo od nadmiernej czułości. Przynajmniej przez dwa dni. Jeśli nadal będzie strachliwy, poczekaj z dotykaniem, aż oswoi się z nowym miejscem. Czujność właściciela powinny wzbudzić zwłaszcza tupanie i agresywne ruchy królika. Pamiętaj, że króliki nie znoszą głośnej muzyki, odgłosów kłótni czy innych hałasów. Przyzwyczajaj pupila do swojego głosu stopniowo, a podczas głaskania nie wykonuj gwałtownych i niespodziewanych ruchów, które mogą go wystraszyć.

Wypuszczenie królika z klatki

Im częściej będziesz wypuszczać królika z klatki, tym więcej się o nim dowiesz. Na początku będzie rozpoznawał i znaczył swoim zapachem teren. Wykorzystaj ten czas i sprawdź, jakie ma nawyki, czy lubi podgryzać przedmioty, itd. Zachowawczo zabezpiecz książki i kable.

Czym karmić królika?

Troszcz się o królika
©123RF/PICSEL

Królik powinien być karmiony regularnie. To bardzo ważne. Pożywienie nie powinno zalegać ciągle w miseczce. Warto trzymać się zasady podawania pożywienia regularnie, ale z umiarem. Królik nie powinien być ani za chudy, ani za gruby. Zadbaj o to, aby zawsze miał świeżą wodę i świeże sianko.

Sprzątanie klatki królika

Klatkę zawsze należy sprzątać, gdy nie ma w niej królika i gdy nie korzysta z kuwety. Wskazana jest regularność czynności. Najlepiej sprzątać ją codziennie, aby zabezpieczyć się brzydkim zapachem, które może przeszkadzać domownikom.

Nie zrażaj się

Pamiętaj, że początki bywają trudne. Daj swojemu pupilowi czas i pozwól mu się oswoić stopniowo z otoczeniem. Króliki są indywidualistami i każdy z nich reaguje na nowe sytuacje inaczej.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas