Jak postępować w przypadku zadławienia u psa lub kota?
Obecność w domu czworonogów to ogromne wyzwanie. Zarówno psy i koty wymagają naszej atencji i – w mniej lub bardziej transparentny sposób – domagają się pieszczot, zabawy lub zaspokojenia podstawowych potrzeb. Posiadanie psa i kota to także ogromna radość w domu, ale czasem kłopot – zwłaszcza, kiedy dojdzie do wypadku. Niestety, tak samo jak u ludzi, nasze pupile mogą się zacząć dławić! To stan, który zagraża ich życiu, więc trzeba wiedzieć, jak w takim przypadku postępować.
Kiedy dochodzi do zadławienia u psa lub kota?
Do dławienia się psa lub kota może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Nie tylko podczas niewinnej zabawy, ale również wtedy, gdy zwierzę niesie zabawkę pyszczku lub podczas jedzenia. Niekiedy psy lub koty na widok jedzenia są bardzo łapczywe, więc - aby zaspokoić wilczy głód - jedzą bardzo szybko, co sprzyja utknięciu np. w gardle fragmentu karmy. Oczywiście, zdarzyć się może i tak, że pies lub kot wezmą do pyszczka jakiś przedmiot (wykonany z plastiku lub drewna), który po rozgryzieniu może utknąć. Nie trzeba wiele, aby doszło do tragedii, dlatego należy szybko reagować w przypadku zadławienia u psa lub kota.
Jak poznać, że pies lub kot się dławi?
Nietrudno rozpoznać, że pies lub kot się dławi. W początkowej fazie występuje donośne charczenie u zwierzęcia i podejmowane są przez niego próby pozbycia się przeszkadzającej w oddychaniu cząstki. Jeśli to mu nie pomoże, najczęściej zgina łapy, kieruje pyszczek ku dołowi i próbuje wykaszleć ciało obce. Gdy mu się to nie udaje, to znak, że coś zaklinowało się w gardle. Zadławienie może być połączone z obecnością piany w pysku. Niestety, w takich przypadkach - bardzo stresujących dla zwierzęcia - może także dojść do niekontrolowanego oddania kału lub moczu. Warto pamiętać o tych wszystkich objawach. Ich zbagatelizowanie może doprowadzić do utraty przytomności, a także uduszenia się psa lub kota.
Pierwsza pomoc w przypadku zadławienia psa lub kota
Jeśli widzimy, że nasz pies lub kot dławi się, należy jak najszybciej sprawdzić pysk zwierzęcia. Czasami dzieje się tak, że ciało obce jest w zasięgu naszego wzroku i można je z łatwością wyciągnąć ręką. Wtedy delikatnie otwieramy szczęki i jeśli widać zator, staramy się delikatnie wyjąć go za pomocą palców lub przy użyciu pęsety. Jeśli coś jest zbyt głęboko to nie pchajmy rąk na siłę. Niepewny ruch może sprawić, że przedmiot może być wepchnięty jeszcze głębiej, co tylko pogorszy sytuację psa lub kota.
Złap psa lub kota!
Jeśli nie udało się wyciągnąć przedmiotu, który doprowadził psa lub kota do zadławienia, trzeba ustawić psa tak, aby głowa była niżej niż reszta ciała. W przypadku mniejszych zwierząt można spróbować złapać je za tylne łapy i podnieść (tak by pysk był skierowany do podłogi) tak, aby udrożnić gardło. Może zdarzyć się tak, że przedmiot bądź kawałek jedzenia wyłącznie się przemieści ale tak, że uda się wyciągnąć go ręką. W przypadku dużych psów czy kotów wystarczy czasami podniesienie wyżej wyłącznie tylnych łap i postępować tak, jak w pierwszym przypadku.
Zdecydowane ruchy
W przypadku zadławienia psa lub kota wykonuje się sposoby, które stosują ratownicy w przypadku zadławienia u człowieka. Kiedy zwierzę ma opuszczony ku dołowi pyszczek, można stanąć za nim tak, by mieć zwierzę pomiędzy nogami. Następnie zdecydowanym ruchem i otwartą dłonią (lub nadgarstkiem) trzeba uderzać w przestrzeń międzyłopatkową. Jednak należy uważać na mniejsze psy lub koty tak, aby nie zrobić zwierzęciu krzywdy!
Chwyt Heimlicha
Jeśli pies lub kot nadal się dławią, można zastosować chwyt Heimlicha. Jak go wykonać? Wystarczy stanąć za zwierzęciem podobnie jak w poprzednim przypadku i oburącz złapać za brzuch tak, aby uciskać przestrzeń bezpośrednio pod żebrami. Jeśli złapiemy psa lub kota w odpowiedni sposób, należy uciskać kilkoma zdecydowanymi ruchami tak, aby wypchnąć znajdujący się w pyszczku obiekt. Należy pamiętać o małych psach i kotach, aby nie złamać im delikatnych żeber. W przypadku zwierzęcia, które nie są za ciężkie, możemy je podnieść i złapać pod żebrami oraz uściskać tak, jak w przypadku człowieka.
Jeśli nie uda się wydobyć ciała obcego, należy psa położyć na prawym boku i sprawdzić, czy oddycha przez nos. Jeśli nie i stracił przytomność, niezbędna jest reanimacja!
Zadławieniom można zapobiegać!
Trudno jest zawsze upilnować naszego czworonoga, ale warto się postarać i zapobiegać zadławieniom. Jeśli pies lub kot mają tendencję do łapczywego jedzenia, warto zastosować tzw. miski spowalniające, które powodują, że pupil musi troszkę więcej poświęcić energii na wydobycie smakowitych kąsków. W sklepach zoologicznych można znaleźć mnóstwo gadżetów, które mogą pomóc zakończyć szybkie wyjadanie karmy. Co jeszcze warto zrobić, aby zabezpieczyć pupila przed zadławieniem? Warto przyjrzeć się jego zabawkom, czy nie są zbyt kruche i zrobione z materiałów, które mogą łatwo odpaść.
Sprawdź najnowsze promocje i korzystaj z listy zakupowej ding.pl