Jak pozbyć się mrówek z domu i ogrodu?

Mrówki to małe pożyteczne owady – ich życie jest podporządkowane ścisłej hierarchii. Często w poszukiwaniu bezpiecznej przestrzeni docierają do naszych domów. Nie zawsze trzeba się ich pozbywać, ale jeśli jest ich naprawdę dużo, należy powziąć zdecydowane kroki. Jakie metody są najskuteczniejsze? Czy istnieją sprawdzone naturalne sposoby? Dlaczego warto obserwować pojawiające się owady? Co zrobić z mrówkami w ogrodzie? Tego dowiesz się z artykułu.

Mrówki w domu
Mrówki w domu ©123RF/PICSEL

Dlaczego mrówki pojawiają się w domach?

Mrówka
©123RF/PICSEL

Dom jest często wymarzonym miejscem dla mrówek. Niektóre gatunki lubują się w budowaniu w nim gniazda, inne jedynie traktują go jako miejsce, gdzie łatwo znaleźć pożywienie. Obecność jednej bądź dwóch mrówek nie powinna niepokoić, ale kiedy ma się do czynienia z tłumem wędrującym po domostwie, to wtedy powinno powziąć się odpowiednio kroki. Wiadomo, że mrówki są owadami pożytecznymi, ale jeśli wejdziemy im w paradę, mogą potraktować nas swoimi żuwaczkami. Jest to o tyle niebezpieczne, że często są nosicielami bakterii i u człowieka może dojść do reakcji alergicznej albo też rozwinąć się choroba.

Jakie kroki należy podjąć?

Przede wszystkim należy znaleźć źródło problemu. Jeśli nieproszeni goście przychodzą do domu z zewnątrz, należy odszukać miejsce, przez które się dostają. Po jego odnalezieniu należy je odpowiednio uszczelnić (np. gipsem, pianką montażową albo silikonem). Oczywiście, można zastosować odpowiednie środki chemiczne, które szybko uporają się z mrówkami. Należy jednak działać zdecydowanie, gdyż zabijanie pojedynczych sztuk nie rozwiąże problemu. Owady szybko się rozmnażają i te zabite zostaną zastąpione przez nowe pokolenie. Oczywiście, jeśli z powodu obecności dzieci bądź zwierząt nie można zastosować silnych środków chemicznych, warto sięgnąć po sprawdzone domowe metody.

Domowe metody na pozbycie się mrówek

Mrówki w domu
©123RF/PICSEL

Jeśli mimo zablokowania drogi wstępu mrówki nadal się pojawiają, należy działać szybko. Nie trzeba od razu zabijać całej kolonii owadów, jeśli traktują dom jako miejsce do szukania pożywienia. Wystarczy je skutecznie zniechęcić do odwiedzin.

* Obserwuj migrujące owady, jeśli w miejscu ich wchodzenia do domu rozsypiesz posiekane świeże zioła (miętę, lawendę, wrotycz, majeranek, liście pomidora), to skutecznie będą go unikać.

* Te same miejsca można posmarować wazeliną, spryskać octem albo sokiem z cytryny.

* W miejscu ich wędrówek można rozsypać sól, pieprz, proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną albo cynamon.

* Jeśli na kuchennym stole często są pozostawiane resztki jedzenia, to można posmarować jego nogi wazeliną – uniemożliwi to mrówkom wejście na blat.

Co zrobić, kiedy wszystko zawodzi?

Mrówki w domu
©123RF/PICSEL

Jeśli mimo największych starań, mrówki ciągle nas odwiedzają, należy usunąć całą kolonię. Jeśli wiadomo, gdzie mają swoje gniazdo, trzeba je np. zalać wrzątkiem. Gdyby okazało się, że nie uda się go zlokalizować, można np. w prosty sposób je skutecznie wytępić. Wystarczy kupić boraks i wymieszać go z cukrem albo ugotowanym żółtkiem jajka i całość rozsypać w miejscu ich występowania. Zwabione pożywieniem zabiorą trutkę do gniazda i wszystkie zginą. Inną metodą jest rozstawienie kilku wieczek od słoika wypełnionych wodą z cukrem. Łapczywe owady, chcąc dostać się do słodkiej mieszanki, wejdą do niej i się utopią.

Gniazdo mrówek w domu

Jeśli okaże się, że mrówki upodobały sobie dom do tego stopnia, że wybudowały sobie w nim gniazdo, trzeba je jak najszybciej usunąć. Im prędzej się to wykona, tym większe prawdopodobieństwo zakończenia akcji sukcesem. Przeludnione kolonie potrafią wybudować kilka gniazd towarzyszących, tzw. satelickich. Jeśli takie znajdziemy:

- można zalać je gorącą wodą

- można zastosować mieszankę wody i płynu do mycia naczyń, którą należy wlać do gniazda

- można zmiksować cytrynę z wodą i wlać ją do gniazda.

Jeśli trudno jest je znaleźć, niestety trzeba będzie w tym celu zatrudnić specjalistyczną firmę, która poradzi sobie z nieproszonymi gośćmi.

Mrówki w ogrodzie

©123RF/PICSEL

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia. Pożywiają się szkodnikami, spulchniają ziemię i porządkują otoczenie. Stąd jeśli nie jest konieczne ich zabicie, warto pozostawić je w spokoju. Jeśli owady jednak żerują na ogrodowych roślinach albo dewastują całą przestrzeń, warto delikatnie się ich pozbyć. Znane metody, które działają w środku, mogą również sprawdzić się na zewnątrz. Zawsze można znaleźć konsensus i nie zabijać owadów, ale ograniczyć im pole działania, wyznaczając granicę, np. za pomocą rozsypanego cynamonu, soli, pieprzu albo sody oczyszczonej. W pobliżu grządek, które są niszczone można porozkładać połówki cytryn. Zapach owocu skutecznie sprawi, że więcej już się do nich nie zbliżą.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas