Jak pozbyć się owadów z domu?

Owady i insekty to prawdziwa zmora, szczególnie latem, gdy wietrzymy pomieszczenia czy zostawiamy otwarty balkon. Wystarczy chwila, by do naszego domu zakradły się komary, muchy, mole, pająki czy muszki owocówki. Ich obecność może być nie tylko uciążliwa ze względu na ukąszenia, ale też na niszczenie żywności i kwestie higieny. Na rynku dostępnych jest wiele chemicznych specyfików, które odstraszają lub uśmiercają owady, jednak mogą być one niebezpieczne także dla naszego zdrowia. Sprawdź, jak pozbyć się kłopotliwych owadów za pomocą naturalnych metod.

Jak pozbyć się owadów z domu?
Jak pozbyć się owadów z domu? ©123RF/PICSEL

Domowe sposoby na odstraszenie komarów

Sposoby na komary
©123RF/PICSEL

Komary to jedne z najbardziej znienawidzonych owadów. Mogą uprzykrzyć nam letnie wieczory, a nocą nie pozwalają spać i dotkliwie kąsają. Najskuteczniejszym sposobem jest założenie moskitier na okna. Jeśli jednak to rozwiązanie nam nie odpowiada albo lubimy spać przy otwartych drzwiach balkonowych, warto pomyśleć o uprawie roślin, które skutecznie odstraszają komary. Zalicza się do nich kocimiętkę, komarzycę, mirt, bazylię, miętę oraz turówkę wonną. Najlepiej trzymać je na parapetach, a także balkonowych balustradach. Wieczorami i nocą warto też korzystać ze świec i kadzideł zawierających naturalne olejki eteryczne: goździkowy, cynamonowy, eukaliptusowy lub waniliowy. Zapewnią one nie tylko nastrojowy wieczór na balkonie czy tarasie, ale przede wszystkim skutecznie odstraszą komary. Bardzo zdeterminowane osoby mogą też zostawić na parapecie (na zewnątrz) pokrojoną w plastry cebulę.

Domowe sposoby na muchy i muszki owocówki

Pozbądź się much
©123RF/PICSEL

Muchy nie tylko bzyczą i brudzą nasze pomieszczenia, ale przenoszą też wiele niebezpiecznych drobnoustrojów, m.in. bakterie odpowiedzialne za salmonellę czy czerwonkę. Dlatego na okiennych parapetach najlepiej ustawić rośliny i substancje odstraszające te owady. Świetnie sprawdzą się paprocie, liście orzecha włoskiego, lawenda, mięta, a także świeży czosnek. Innym sposobem są rośliny owadożerne, na przykład muchołówka, która wabi muchę, a następnie się zamyka i trawi owada. Możemy też samodzielnie zrobić pułapkę na muchy, którą wystarczy położyć na okiennym parapecie. 25 g formaliny należy zmieszać ze 125 ml wody i 125 ml mleka i w niewielkich ilościach rozlać na przykład na spodki lub zakrętki od słoików.

Z kolei muszek owocówek pozbędziemy się za pomocą pułapki z octu, wody i płynu do mycia naczyń. Składniki należy zmieszać ze sobą w równych proporcjach i wlać do miski, którą szczelnie przykrywamy folią spożywczą. Na koniec przekłuwamy ją w kilku miejscach za pomocą widelca. Dzięki temu schwytane owady nie będą się mogły wydostać. W kuchni na noc warto też zostawić butelkę z resztką słodkiego czerwonego wina. Muszki będą do niej chętnie wlatywać, ale nie będą w stanie się wydostać.

Domowe sposoby na odstraszenie moli

Jak odstraszyć pająki?
©123RF/PICSEL

Przed inwazją moli w domu uchroni nas lawenda. Warto przechowywać ją zwłaszcza na kuchennym parapecie. Inne zioła (macierzanka, mięta, liście laurowe) też będą pomocne, choć w mniejszym stopniu. W okolicy otwartych okien warto też trzymać kłębki waty nasączone olejkami eterycznymi (np. goździkowym, tymiankowym lub cedrowym) lub pomarańczę z wbitymi w nią goździkami. Z kolei kuchenne szafki warto regularnie przecierać roztworem wody i octu w proporcji 1:1.

Jak odstraszyć pająki z domu?

Warto wiedzieć, że pająki występujące w naszym kraju nie są dla nas groźne. Wręcz przeciwnie – to sprzymierzeńcy w walce z owadami i insektami. Często jednak wywołują obrzydzenie, a znajdujące się w kątach pajęczyny nie świadczą zbyt dobrze o naszym podejściu do codziennych porządków. Pająki odstraszymy za pomocą samodzielnie przygotowanego płynu. Do butelki z atomizerem wystarczy wlać litr wody i dodać 5 łyżek kwasku cytrynowego. Po zmieszaniu płynem wystarczy spryskać miejsca, gdzie lubią się ukrywać pająki (np. kąty czy kratki wentylacyjne), ale przede wszystkim okolice okien i drzwi, framugi, podłogi balkonowe oraz progi. Mieszanka rewelacyjnie odstrasza pajęczaki, zabieg trzeba jednak powtarzać cyklicznie co kilka dni lub po każdym deszczu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas