Jak pozbyć się pcheł u psa domowym sposobem?
Pchły to najczęstsze pasożyty psów. Nie tylko wywołują uporczywy świąd i prowadzą do bolesnych zadrapań, ale mogą nawet wywołać poważne zapalenie skóry, a nawet tasiemczycę. Błyskawicznie się rozmnażają i żywią krwią czworonoga, przez co istnieje ryzyko wystąpienia anemii. Pchły mogą też przeskakiwać ze zwierzęcia na człowieka i boleśnie kąsać, nie zostaną jednak z nami na dłużej – nie jesteśmy ich żywicielami. Sprawdź, jak rozpoznać obecność pcheł u psa i dowiedz się, jak walczyć z tymi uciążliwymi pasożytami za pomocą domowych metod.
Objawy inwazji pcheł u psa
Głównym objawem inwazji pcheł u psa jest intensywne drapanie się czworonoga, szczególnie na szyi, za uszami i przy nasadzie ogona. Nasz pupil może też często przygryzać swoją sierść, a nawet ją wyrywać. Staje się też pobudzony i niespokojny, na skutek ugryzień często budzi się ze snu. Na skórze psa możemy też zaobserwować zaczerwienione punktowe plamki, rany i strupki. Jeśli dobrze przyjrzymy się sierści, zauważymy też drobne czarne kuleczki – jaja złożone przez pasożyty.
Jakie choroby roznoszą pchły?
Pchły są nosicielami wielu szkodliwych drobnoustrojów. U psów uczulonych na ich ślinę rozwija się alergiczne zapalenie skóry. Inwazja wielu osobników może też doprowadzić do osłabienia czworonoga, a nawet anemii. Pchły przenoszą też tasiemca psiego i karłowatego – mogą być przyczyną tasiemczycy u zwierzęcia.
Te niepozorne pasożyty mogą również przenosić groźne choroby na ludzi. W średniowieczu były odpowiedzialne za epidemię dżumy (zarażały szczury, które z kolei żyły blisko ludzi). Roznoszą też groźne bakterie wywołujące tyfus (to wciąż spore zagrożenie w Afryce i Azji) i tularemię, która może nawet doprowadzić do zakażenia całego organizmu i sepsy.
Jak pozbyć się pcheł u psa domowymi sposobami?
Pcheł u psa warto spróbować pozbyć się za pomocą domowych metod. Pomocny będzie roztwór octu i wody w proporcji 1:4, którym należy obficie spryskać czworonoga, uważając by substancja nie dostała się do oczu, uszu i nosa zwierzęcia. Jednocześnie należy też uprać legowisko psa i dokładnie odkurzyć wszystkie podłogi i kanapy. Jeśli pasożyty nie zginą, najlepiej zakupić specjalny szampon przeciwko pchłom, a następnie posmarować pupila kroplami odstraszającymi te pasożyty lub kupić obrożę o takich właściwościach.