Jak rekrutować pracowników?
Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym czynnikiem rekrutacji. Od dobrze przeprowadzonego procesu rekrutacyjnego będzie zależeć w dużej mierze przyszłość firmy. To pracownicy tworzą firmę i dzięki nim staje się ona konkurencyjna na rynku. Dowiedz się zatem, jak powinieneś prawidłowo przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, jakie pytania zadać kandydatom, a jakich unikać i w jaki sposób to robić.
Rzeczy, których potrzebujesz
* przygotowany zestaw pytań
* notatnik, długopis
Przygotuj wcześniej pytania
Przed rozmową kwalifikacyjną powinieneś przygotować zestaw pytań, które chcesz zadać kandydatowi. Podczas rozmowy nie musisz się ich kurczowo trzymać. Ważne, aby były one zadawane w sposób całkowicie naturalny i wynikający z aktualnie prowadzonej rozmowy. Staraj się zadać wszystkie pytania, jednak niekoniecznie w takiej samej kolejności. Zadając jednakowy zestaw pytań wszystkim kandydatom będzie ci łatwiej ich porównać do siebie.
Rodzaj pytań
Musisz mieć stale na uwadze jakie doświadczenie, umiejętności i zdolności są potrzebne na konkretnym stanowisku, o jakie ubiega się kandydat. Stwórz sobie pewien obraz cech charakteru idealnego pracownika. Zadawaj takie pytania, które pozwolą ci określić, czy kandydat posiada szukane przez ciebie cechy.
Jakich pytań nie zadawać?
Nie zadawaj pytań niezręcznych lub świadczących o dyskryminacji. Nie stawiaj takich pytań, które mogłyby postawić kogoś w gorszym świetle. Jeśli zadajesz komuś pytanie dotyczące jego upodobań seksualnych, musisz mieć ku temu powody oraz zadać to samo pytanie wszystkim innym kandydatom.
Pytania muszą zawsze czemuś służyć i być uzasadnione z racji wymogów danego stanowiska. Zazwyczaj nie mają żadnego uzasadnienia pytania o stan cywilny, dzieci i plany z nimi związane, o orientację seksualną, wyznawaną religię, pochodzenie, politykę, stosunek do palenia papierosów, picia alkoholu, o przebyte choroby itp.
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej powinny mieć na uwadze wyłącznie cechy charakteru i umiejętności kandydata potrzebne do wykonywania obowiązków na konkretnym stanowisku.
Jak zacząć rozmowę?
Powinieneś rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną od prostych pytań wprowadzających, które mają za zadanie rozluźnić kandydata i wprowadzić miłą atmosferę. Najpierw zadaj kilka pytań zamkniętych, które nie będą wymagały skomplikowanej wypowiedzi, przykładowo: „Łatwo było Pani/Panu trafić do nas?”, „Napije się Pani/Pan herbaty”. Następnie przejdź do pytań otwartych skłaniających do szerszej odpowiedzi.
Odpowiedzi na pytania
Pozwól kandydatowi pomyśleć. Nie poganiaj go z odpowiedzią ani mu jej nie sugeruj. Możesz pomóc nakierowując kandydata na właściwą odpowiedź jednak sam nigdy jej nie formułuj.
Mowa ciała
Często ważniejsze jest zachowanie kandydata, jego ruchy i gesty niż sens wypowiadanych przez niego słów. Uważnie obserwuj kandydata oraz słuchaj tonu jego głosu.
Notatki
Pamiętaj, aby robić notatki podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Postaraj się jednak, aby nie pisać słowo w słowo, co mówi kandydat, ponieważ może okazać się to dość denerwujące.
Inicjatywa w rozmowie
Nie pozwól kandydatowi przejąć inicjatywy w rozmowie. Kandydat ma być w centrum uwagi, a nie rekrutujący oraz firma. Nie znaczy to, że nie masz odpowiadać na jego pytania. Wręcz przeciwnie, ale musisz trzymać przebieg rozmowy pod kontrolą.
Pytania kandydata
Uważnie słuchaj pytań kandydata. Dzięki nim możesz dużo się o nim dowiedzieć. Jeśli kandydat wypytuje o wynagrodzenie, podwyżki i dodatkowe świadczenia może to oznaczać, że jest osobą zbytnio skoncentrowaną na sobie. Jeśli większość jego pytań krąży wokół szkoleń, kursów oraz możliwości awansu znaczy, że jest osobą elastyczną oraz zależy mu na rozwoju kariery zawodowej. Kontroluj, czy kandydat pamięta twoje odpowiedzi na pytania. Jeśli nie, oznacza to że w sposób świadomy zadaje określone pytania, aby dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Opis kandydata
Spytaj kandydata o jego wady i zalety. Osoby pewne siebie będą potrafiły wymienić wiele swoich zalet. Jeśli kandydat nie będzie potrafił albo nie będzie chciał mówić o swoich wadach, spytaj z jakiej dziedziny chciałby być lepszy.
Poprzednia praca
Spytaj kandydata o jego przeszłą pracę. Zwróć uwagę, dlaczego kandydat zdecydował się na zmianę pracy. Zapytaj czy możesz zadzwonić do poprzedniego pracodawcy i jeśli nie, to dlaczego. Spróbuj dowiedzieć się, jakie panowały stosunki między kandydatem a współpracownikami oraz przełożonymi. Dzięki temu dowiesz się, czy kandydat jest osobą konfliktową i upartą. Spytaj o poprzedniego pracodawcę i zwróć uwagę czy kandydat jest wobec niego lojalny. Jeśli taki był, prawdopodobnie okaże się taki sam wobec ciebie.
Umiejętność pracy w zespole
Dowiedz się, jak wygląda sprawa współpracy u kandydata. Czy kiedyś pracował nad jakimś wspólnym projektem i jak to wyglądało.
Pytania scenariuszowe
Zadaj kandydatowi kilka pytań scenariuszowych, aby się dowiedzieć, jak kandydat zachowałby się w określonej sytuacji.
Dlaczego to stanowisko?
Dowiedz się, dlaczego kandydat zainteresował się tym stanowiskiem. Zapytaj również, co może ci powiedzieć o firmie. Jeśli wie bardzo dużo, może to znaczyć, że faktycznie interesuje go ta konkretna posada, a nie jakakolwiek inna.
Zainteresowania
Dowiedz się, jakie zainteresowania ma kandydat, jakie ma hobby i co lubi robić w czasie wolnym. Zainteresowania odzwierciedlają cechy charakteru. Jeśli kandydat lubi wspinać się po skałkach i skakać na spadochronie znaczy, że ma skłonność do ryzyka. Jeśli interesuje go obserwowanie ptaków, oznacza to, że jest osobą cierpliwą i wytrzymałą.
Wiadomo, że lubi się bardziej ludzi podobnych do nas samych. W tym przypadku właśnie zainteresowania mogą zaważyć na tym, którego kandydata wybierzesz. Uważaj zatem, by twoje preferencje nie przesłoniły ogólnego widoku na kandydata. Pamiętaj, że szukasz odpowiedniej osoby do pracy na określonym stanowisku, a nie nowego kolegi do pogaduszek.