Jak rozpoznać choroby nerek u kotów?

Choroby nerek nie są wyłącznie zarezerwowane dla ludzi. Na nie mogę cierpieć również nasze pupile, a szczególnie koty. Niestety, schorzenia te są częste: za ich powstawanie odpowiedzialne są przede wszystkim nieodpowiednie nawyki żywieniowe naszych milusińskich i predyspozycje genetyczne. Najczęściej koty dotyka kamica nerkowa, która sprawia, że zwierzę bardzo cierpi. Jak w takim razie pomóc kotu choremu na nerki? Jak rozpoznać, że z jego zdrowiem dzieje się nie najlepiej?

Chore nerki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia kota
Chore nerki są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia kota123RF/PICSEL

Choroby nerek u kotów

Choroby nerek u kotów są bardzo częstą przypadłością. Najczęściej dochodzi do ich przewlekłej niewydolności i dopiero wtedy, gdy uszkodzeniu uległa znaczna część narządów. Za jej powstanie często odpowiada kamica nerkowa, która sprawia kotu ogromne cierpienie. W przypadku, kiedy choroby nerek występują u naszych pupili, kluczowa jest wizyta u weterynarza, który wdroży odpowiednie leczenie. Choć niektórych ze schorzeń nie da się całkowicie zniwelować, pomocna może się okazać zmiana nawyków żywieniowych, które mogą poprawić kondycję zwierzęcia.

Dlaczego dochodzi do chorób nerek?

Co wpływa na choroby nerek? Istnieje wiele czynników, które szkodzą kondycji tych ważnych narządów. Narażone są na nie przede wszystkim mruczki w zaawansowanym wieku (szacuje się, że te, które ukończyły siódmy rok życia), a także otyłe i wysterylizowane, ponieważ wtedy dochodzi do zaburzeń hormonalnych sprzyjających przybieraniu na wadze. Na choroby nerek narażone są również niektóre rasy kotów: specjaliści typują przede wszystkim odmiany długowłose (np. pers czy angora) oraz niedostateczny przepływ krwi do nerek.

Dieta kotów jest kluczowa jest prewencji chorób nerek
Dieta kotów jest kluczowa jest prewencji chorób nerek123RF/PICSEL

Uważaj na to, co kot je!

Jedną z przyczyn chorób nerek są nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Oprócz tego, istotne są inne produkty, które bierze do pyszczka nasz milusiński. Chodzi przede wszystkim o toksyny, które mogą być obecne w wielu miejscach, np. podczas wędrówek mruczka na świeżym powietrzu. Oczywiście, zagrożenia czyhają również w domu, gdzie obecne są rośliny doniczkowe (ich obgryzanie może niszczyć nerki i wątrobę). Chorobom nerek sprzyja również dieta, czyli karma, którą spożywa kot. Choć jego układ pokarmowy jest przystosowany do trawienia surowego mięsa, nadmiar białka i fosforu może przyspieszyć rozwój choroby, a także sprawić jej gwałtowniejszy przebieg. Wreszcie niewydolność nerek może być spowodowana kamicą nerkową, która przez dłuższy czas może być niezauważalna.

Kamica jest groźna dla kotów

Czym jest kamica nerkowa? Powstaje wtedy, gdy w nerkach i przewodzie moczowym powstają złogi, które utrudniają swobodny przepływ moczu w całym układzie. W ostrych przypadkach powodują ogromny ból - wtedy całkowicie zablokowane jest ujście moczu, co prowadzi do ostrej niewydolności nerek. Jak rozpoznać, że kot cierpi na kamicę? Przede wszystkim, mimo picia wody, trudno mu oddać mocz, może być także skąpy i zawierać krew. Czasami wręcz przeciwnie: oddaje go nader często i nawet poza kuwetą. Poza tym można zauważyć zmianę w zachowaniu mruczka, staje się apatyczny, traci chęć na jedzenie, nie pozwala się dotykać, nerwowo reaguje na człowieka, a czasem chowa się na długie godziny w przeróżnych zakamarkach. Czasem można wyczuć bardzo nieprzyjemny zapach z pyszczka kota (zawiera mocznik), chudnie i często wymiotuje.

Kiedy istnieje podejrzenie chorych nerek u kota, konieczna jest wizyta u weterynarza
Kiedy istnieje podejrzenie chorych nerek u kota, konieczna jest wizyta u weterynarza123RF/PICSEL

Jak leczyć choroby nerek u kotów?

Jeśli widzimy jakiekolwiek niepokojące zachowania kota, nie warto zwlekać i udać się do weterynarza. On na podstawie badań, m.in. USG, oceni stan zwierzęcia i wdroży odpowiednie leczenie. Mimo zastosowanej kuracji, niezbędne są zmiany w obrębie nawyków żywieniowych, które pomogą mu dojść do pewniej sprawności, a także zmniejszą ryzyko wystąpienia problemu w przyszłości.

Zmiany nawyków żywieniowych

Jeśli chcemy kotu ulżyć w cierpieniu, starajmy się, aby zwierzę miało swobodny dostęp do świeżej wody. Najlepiej, aby w domu umieścić kilka misek, by mógł napić się w nieskrępowany sposób. Warto również przyjrzeć się spożywanej przez kota karmie: warto unikać taniego, suchego granulatu, ponieważ często posiada on białko pochodzenia roślinnego. Lepiej sięgnąć po specjalistyczną karmę dla kotów z problemami urologicznymi, przerzucić się na tzw. saszetki (zawierają więcej wody) lub gotowane mięso drobiowe (bez dodatku soli). Oczywiście, warto zapewnić kotu większą dawkę ruchu, aby usprawnić funkcjonowanie kociego układu moczowego i ograniczyć rozwój nadwagi czy otyłości.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas