Jak rozpoznać, że pies jest chory? Typowe i nietypowe objawy
O tym, że pies jest prawdziwym przyjacielem człowieka, nie trzeba nikogo przekonywać. Chętnie się z nim bawimy, rozpieszczamy do granic możliwości, a także poddajemy tresurze, co sprawia mu prawdziwą satysfakcję. Posiadanie w domu psa to również odpowiedzialność i dbanie na bieżąco o jego kondycję. Poza tym obowiązkiem są coroczne szczepienia oraz kontrolne wizyty u weterynarza. Czasami zdarza się tak, że radosny pies zmienia swoje zachowanie, co powinno nas skłonić nad zastanowieniem się nad przyczynami. Dlatego warto poznać podstawowe symptomy, które wskazują, że pies jest chory i trzeba iść z nim do weterynarza.
Zmiana temperamentu
Psy, podobnie jak inne zwierzęta mieszkające z człowiekiem, mają odmienne temperamenty. Jedne mogą być bardzo żywiołowe i wciąż domagać się atencji swojego właściciela, inne zaś są domatorami, które najlepiej czują się drzemiąc na legowisku, a tym bardziej na kolanach swojej pani lub pana. Jeśli pies, który na co dzień ma niespożytą energię, z czasem staje się bardziej wyciszony, może to być pierwszym symptomem starzenia się. A co, jeśli nasz pupil jest jeszcze w sile wieku? Może to świadczyć o poważnych problemach z jego zdrowiem, które powinny skłonić na wizytę u weterynarza.
Apetyt
Psy, wbrew pozorom, nie zjedzą wszystkiego, co jego właściciel poda im do miski. Choć są mniej wybredne od kotów, to ich bardzo wyczulony węch może sprawić, że stracą zainteresowanie karmą, za to zwrócą uwagę na posiłek spożywany przez domowników. Jeśli pies przestaje jeść, nie zawsze musi się wiązać z tym, że jest chory. Powodem może być nieświeże albo zwietrzałe jedzenie, a także np. upały lub zmęczenie po intensywnych harcach. Niestety, kiedy utrata zainteresowania pokarmem połączona jest np. z problemami żołądkowymi (biegunka, wymioty), apatią, częstszym spędzaniem czasu na spaniu, może to być znak, że należy udać się do weterynarza. O czym może to świadczyć? Na przykład o niedrożności jelit lub poważnych chorobach narządów.
Wymioty i biegunka
Czy wymioty zawsze powinny niepokoić właściciela psa? Niekoniecznie, ponieważ nasz pupil może w ten sposób wydalać ciała obce, które dostały się do układu pokarmowego, np. w czasie zabawy lub biegania na świeżym powietrzu. Niekiedy, zwłaszcza latem, pupile mają tendencję do skubania źdźbeł trawy i prowokowania wymiotów, aby oczyścić żołądek. Zaniepokoić nas powinien fakt, kiedy wraz z usuwaniem treści pokarmowej występuje biegunka. Nie zawsze musi być groźna, ale powoduje odwodnienie i osłabienie czworonoga. Mimo wszystko należy być czujnym i obserwować, czy nie pojawia się krew. Co mogą oznaczać wymioty i biegunka? Nie tylko problemy z układem pokarmowym, ale mogą pojawiać się wskutek infekcji wirusowych i bakteryjnych, a także świadczyć o problemach z narządami lub być sygnałem rozwijającej się cukrzycy.
Sprawdzaj pysk psa
Psom, podobnie jak ludziom, należy sprawdzać stan uzębienia. Oczywiście nie zawsze trzeba ich dokładnie szczotkować (chyba że to zalecenie weterynarza), ale można pupilowi dawać różne smakołyki, które pomogą oczyścić zęby z resztek jedzenia czy nagromadzonego kamienia. Psy, mogą również cierpieć z powodu paradontozy, zapalenia dziąseł czy innych chorób zębów. Dlatego warto przyglądać się od czasu do czasu stanowi pyska. Zęby powinny być białe, a dziąsła różowe i jędrne. Niepokojący powinien być postępujący kamień nazębny, krwawienie z pyszczka, a także nieprzyjemny zapach.
Widoczne objawy
Pies może być narażony na wiele chorób, które objawiają się na skórze. Przede wszystkim przyglądajmy się stanowi jego sierści. Choć nasz pupil może gubić ją bardziej wiosną, to powinno nas zaniepokoić nadmierne zrzucanie futra oraz zmiana jego kondycji (np. matowienie, łamliwość, zmiana kolor), które mogą być symptomem braku ważnych witamin. Kategorycznie należy zasięgnąć pomocy weterynaryjnej wtedy, gdy pojawiają się tzw. łyse placki na ciele pupila, a także wysypka, wykwity, trudno gojące się rany lub grudki. Wiele można również wyczytać z oczu: powinny być przejrzyste, bez wycieków substancji ropnych lub łez.
Słuchaj, jak pies oddycha
Nasze czworonożne pupile mogą być również narażone na choroby związane z układem oddechowym. Pies może borykać się zarówno z katarem, jak i kaszlem. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić wtedy, gdy nasz przyjaciel cierpi z powodu wysięków krwistych lub ropnych, a do tego dochodzą problemy z oddychaniem: świsty, chrapania, a także wtedy, gdy pojawiają się, szczególnie niebezpieczne, duszności.