Jak się ochronić?

Coraz większa liczba osób w naszym kraju cierpi na schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzycę czy osteoporozę, należące do grupy tzw. chorób cywilizacyjnych.

Sprawdź, jakie badania  wykonane w porę uchronią Cię przed chorobami.
Sprawdź, jakie badania wykonane w porę uchronią Cię przed chorobami.AFP

Skąd się biorą?

Czynniki sprzyjające rozwojowi chorób cywilizacyjnych są związane ze stylem życia, który narzucają wysoko rozwinięte społeczeństwa. Są to przede wszystkim: siedzący tryb życia oraz nieprawidłowa dieta (obfitująca w tłuszcze zwierzęce i cukry proste), palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, wysoki poziom stresu. Istotną rolę odgrywa również niestosowanie się pacjentów do zasad profilaktyki: niewykonywanie badań, nieakceptowanie konieczności eliminacji czynników ryzyka, ignorowanie wczesnych objawów chorób. Polskie społeczeństwo jest w dużej mierze narażone na czynniki sprzyjające chorobom cywilizacyjnym. Świadczą o tym dane z wieloośrodkowego ogólnopolskiego badania stanu zdrowia ludności - WOBASZ, zrealizowanego w ramach programu Ministerstwa Zdrowia, Polkard 2003-2005. Na ich podstawie oszacowano, że 42 proc. mężczyzn i 25 proc. kobiet w Polsce pali papierosy; na nadwagę i otyłość (BMI /Body Mass Index/ >= 25) cierpi 61,6 proc. panów i 50,3 proc. pań w naszym kraju, a mała aktywność fizyczna charakteryzuje ponad połowę dorosłych Polaków. Jak zatem dbać o zdrowie, aby nie dopuścić do zachorowania?

Choroby układu krążenia

- Regularne pomiary ciśnienia krwi (co najmniej raz w roku, bez względu na wiek).

- Regularne badania stężenia cholesterolu we krwi (mężczyźni powyżej 35 roku życia, kobiety powyżej 45 roku życia).

- Stosowanie odpowiedniej diety - przeciwdziałającej otyłości.

- Zwiększenie aktywności fizycznej - sport poprawia wydajność organizmu.

- Zaprzestanie palenia papierosów - palenie to jeden z głównych czynników ryzyka chorób układu krążenia.

- Ograniczenie picia alkoholu oraz spożycia soli, prowadzące m.in. do podniesienia ciśnienia tętniczego krwi.

- Unikanie stresu - długotrwały stres osłabia układ odpornościowy, przyspiesza rozwój choroby niedokrwiennej serca.

Cukrzyca

- Profilaktyczne sprawdzanie stężenie cukru we krwi (każda osoba po 45 roku życia raz na trzy lata).

- Zapobieganie nadwadze i otyłości - najskuteczniejszy sposób profilaktyki cukrzycy. Pozbywając się tylko 5 procent zbędnych kilogramów, można zmniejszyć ryzyko tej choroby o 80 procent, a nawet całkowicie je wyeliminować.

- Ograniczenie się do jednej porcji mięsa raz na 2-3 dni i zmniejszenie spożycia tłuszczu do 42g dziennie.

- Zmiana diety na taką, w której połowę produktów zbożowych (chleb, makaron, ryż) stanowiłyby produkty pełnoziarniste - bogate w błonnik, który pomaga utrzymać poziom cukru w ryzach.

- Ograniczenie spożycia słodyczy i słodkich płynów.

- Zwiększenie aktywności fizycznej, ponieważ wysiłek fizyczny zapobiega magazynowaniu tkanki tłuszczowej oraz poprawia reakcję organizmu na insulinę, dzięki temu obniżając stężenie cukru we krwi.

Osteoporoza

- Regularne badania gęstości kości udowej lub kręgosłupa (kobiety powyżej 45 roku życia).

- Zrezygnowanie z palenia tytoniu oraz ograniczenie spożycia alkoholu i kawy.

- Aktywność fizyczna - wskazany jest aerobik, ale nie np. długodystansowe biegi, bo te sprzyjają osteoporozie.

- Dostarczenie organizmowi należytej ilości wapnia - dzienne zapotrzebowanie na wapń w okresie klimakterium i u osób starszych wynosi około 1500 mg.

POChP

Chorobą są zagrożeni głównie palacze, osoby narażone na bierne palenie oraz pracujące w dużym zadymieniu lub zapyleniu. Najważniejszym działaniem profilaktycznym w obszarze POChP jest zaprzestanie palenia. Rekomendowane jest również poddawanie się badaniu spirometrycznemu osób z grup ryzyka w celu wczesnego wykrycia choroby.

Choroby nowotworowe

Wiele z postaci nowotworów jest możliwych do zdiagnozowania w bardzo wczesnym stadium nawet wtedy, kiedy nie mamy jeszcze do czynienia z chorobą nowotworową, a jedynie ze zmianami przedrakowymi. Pacjenci powinni utrzymać stan tzw. podwyższonej czujności onkologicznej. Aby uchronić się przed zachorowaniem na chorobę nowotworową regularnie powinniśmy poddawać się również następującym badaniom:

- Badanie palpacyjne prostaty (mężczyźni po 50 roku życia lub po 40, gdy rak prostaty występował w rodzinie).

- Cytologia (wszystkie kobiety w ciągu 3 lat od rozpoczęcia życia płciowego, lecz nie później niż po 21 roku życia).

- Mammografia (kobiety po 50 roku życia).

- Badanie obecności krwi w kale (po 45 roku życia).