Jak się pozbyć pająków z domu?

"Szczęśliwy dom, gdzie pająki są" - tak głosi stara maksyma. Trudno się z tym nie zgodzić, ponieważ te stworzenia są bardzo pożyteczne. Niestety, ich wygląd może niektórych przerażać, mimo że występujące w Polsce gatunki nie są dla ludzi groźne. Osoby bojące się pająków wykorzystują metody odstraszające, które nie zawsze kończą się powodzeniem. Z pomocą mogą przyjść łatwe sposoby, dzięki czemu będą omijać domy szerokim łukiem. Jak skutecznie pozbyć się pająków? Jak wykorzystać do tego popularne rośliny? Dlaczego warto mieć w domu kilka kasztanów?

Pająk w domu
Pająk w domu ©123RF/PICSEL

Dlaczego pająki gnieżdżą się w domach?

Moskitiera na oknie
©123RF/PICSEL

W Polsce żyje kilkaset gatunków pająków. Większość z nim produkuje jad, jednak rodzime stawonogi nie są groźne dla człowieka. Natomiast chętnie gnieżdżą się w domach: nie tylko na wsiach, ale i w centrach wielkich miast. Tak naprawdę trudno znaleźć miejsce, w których by się nie osiedlały, ponieważ w pobliżu ludzkich siedlisk mają pożywienia pod dostatkiem. Jeśli ich obecność ci przeszkadza, nie ograniczaj się wyłącznie do usuwania zakurzonej pajęczyny. W ciągu kilku godzin utka drugą w innym miejscu.

Jak pozbyć się pająków?

Najprostszym rozwiązaniem jest częste sprzątanie pomieszczeń. Resztki jedzenia, kurz i wszelkie okruszki sprzyjają osiedlaniu się ich w domach, a także rozmnażaniu się. Pamiętaj, że należy najpierw pozbyć się owadów: much, mrówek, meszek i innych, ponieważ złapane w pajęczą sieć są ich pożywieniem. Aby pająki nie osiedlały się w domach, zainstaluj na oknach moskitiery – to bariera nie do przejścia dla wszystkich owadów.

Wykorzystaj rośliny

Ogromną pomocą w walce z pająkami stanowią niektóre gatunki roślin, które dla ludzi pachną przyjemnie, natomiast pająki odstraszają. Jeśli chcesz się pozbyć nieproszonych gości, ustaw na parapecie doniczki z aromatycznymi ziołami, np. miętą pieprzową albo lawendą. Jeśli mieszkasz w domu, zasadź je wokół budynku.

Olejki eteryczne

Olejek eteryczny
©123RF/PICSEL

Pająki nie lubią intensywnych zapachów. Tę wiedzę można łatwo wykorzystać, sięgając po olejki eteryczne. Wykonaj domowy roztwór: do małej buteleczki z atomizerem wlej wodę oraz dodaj kilkanaście kropel olejku eterycznego (lawendowego, cytrynowego, drzewa herbacianego, mentolowego). Wykonaną miksturą spryskuj wszelkie kąty i miejsca, w których pojawiają się pająki. Wieczorami można również wkropić kilka kropel w kominku do aromaterapii. To podwójna korzyść, ponieważ nie tylko pozbędziesz się niechcianych stworzeń, ale również odświeżysz pomieszczenie.

Cytryna

Jeśli pająki spędzają ci sen z powiek, wypróbuj przeciwko nim cytrynę. Wyciśnij z niej sok i pryskaj nim wszystkie zakamarki w domu. Jeśli chcesz, aby pająki nigdy więcej nie wróciły do domu, posmaruj futryny drzwi balkonowych i okiennych nierozcieńczonym sokiem. Aby zabieg był trwały, powtarzaj go raz w tygodniu.

Żołędzie i kasztany

Żołędzie i kasztany bez problemu można znaleźć w parkach. Choć łatwiej o nie jesienią, to warto zapamiętać ten patent. Wystarczy je zebrać i umieścić w różnych miejscach w domu (luzem lub w koszyczku). Ich zapach jest dla ciebie niewyczuwalny, jednak pająki za nim nie przepadają i nie przekroczą progu twojego domu.

Przechowywanie rzeczy

Tektura
©123RF/PICSEL

Niektórzy twierdzą, że kartony tekturowe przyciągają pająki, które chętnie się w nich gnieżdżą. Dlaczego? Pudełka z papieru są pożywką dla owadów (np. rybików), którymi zajadają się pająki. Dlatego lepiej przechowywać rzeczy w pojemnikach wykonanych z tworzywa sztucznego.

Gdy inne metody zawodzą

Jeśli naturalne metody zawodzą, nie pozostaje nic innego, jak wykorzystanie urządzeń elektrycznych. Emitują one niesłyszalne dla ludzkiego ucha ultradźwięki, które mają za zadanie odstraszyć pajęczaki. Niestety, urządzenia starszego typu mogą również być szkodliwe dla czworonożnych pupili. Ostatecznością jest stosowanie chemicznych środków insektobójczych, jednak one mogą podrażniać układ oddechowy dzieci i osób starszych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas