Jak się zaczęła rewolucja naukowa

Nazwisko Mikołaja Kopernika zna w Polsce każde dziecko, dziś jego wielkości i geniuszu nie kwestionuje nikt a dzieło "O obrotach sfer niebieskich" także w XXI wieku uważane jest za rewolucyjne.

article cover
INTERIA.PL

Biografia Kopernika to nie suche fakty a malownicza opowieść o człowieku, który zdany na własne siły, w niesprzyjających warunkach, z daleka od centrów nauki i kultury stworzył rewolucyjne dzieło. Nawet wśród współczesnych Kopernikowi uczonych budziły zdziwienie jego prymitywne narzędzia przy pomocy, których dokonał swoich odkryć i niezwykle precyzyjnych obliczeń.

W czasach, kiedy w Europie właśnie rozkwitała reformacja bardzo łatwo można było zostać posądzonym o herezję, stąd niepokój Kopernika związany z opublikowaniem teorii heliocentrycznej - sprzecznej z panującą wówczas teoria geocentryczną, za którą stał autorytet Pisma Świętego oraz uczonych tej miary co Arystoteles czy Ptolomeusz. Całe dzieło "O obrotach sfer niebieskich" ukazało się, kiedy Kopernik był już na łożu śmierci. W dniu, w którym trafił do jego rąk druk dzieła, astronom zmarł. Niecałe sto lat później dzieło znalazło się na Indeksie ksiąg zakazanych.

Jack Rapcheck opisuje codzienne życie kanonika, zarówno jego przyziemne troski i radości, jaki te, które zapewniły jego nazwisku nieśmiertelność. Barwny język "Sekretu Kopernika" sprawia, że biografię astronoma czyta się jak książkę przygodową.

Anna Piątkowska
Jack Repcheck
Sekret Kopernika
Wydawnictwo Rebis
Poznań 2008

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas