Jak wyglądała Maria Magdalena? Naukowcy zrekonstruowali twarz świętej?
W średniowiecznej katedrze Saint-Maximin-la-Sainte-Baume we Francji znajduje się sarkofag, a w nim spoczywają szczątki kobiety. Od setek lat Kościół Katolicki uznaje je za relikwie biblijnej Marii Magdaleny. Naukowiec i grafik komputerowy zrekonstruowali jej wygląd z pomocą najnowszej technologii 3D.
Święta Maria Magdalena
O Marii Magdalenie możemy znaleźć wzmianki we wszystkich czterech ewangeliach. “Wierzymy, że kobieta, którą Łukasz nazywa grzesznicą a Jan Marią, to ta sama osoba, z której, według Marka, Jezus wypędził złe duchy" - pisał o niej papież Grzegorz I w VI wieku.
Święty Hipolit i doktor kościoła Tomasz z Akwinu mówili o niej “Apostołka Apostołów". Wedle XIII wiecznej tradycji święta Maria Magdalena miała trafić w cudowny sposób do Francji, gdzie doczekała swoich ostatnich dni jako pustelniczka głosząca Słowo Boże, żywiąca się jedynie Komunią świętą przynoszoną jej przez aniołów.
Zobacz również: Maryja przekazała wiadomość dotyczącą Rosji
“Gdy więc uczniowie Pana rozproszyli się po świecie, święty Maksyminus, Maria Magdalena, brat jej Łazarz, siostra Marta ze swą służącą Martillą, a także św. Cedoniusz, ślepy od urodzenia, lecz uzdrowiony przez Pana, wszyscy wraz z wieloma innymi chrześcijanami zostali przez niewiernych załadowani na okręt i zepchnięci na morze bez żadnego steru, oczywiście w tym celu, aby wszyscy razem potonęli. Moc Boża jednak doprowadziła ich do Marsylii" - pisał średniowieczny hagiograf i arcybiskup Geniu Jakub de Voragine w swoim dziele “La Legende de Sainte Marie Magdelein".
Wedle Voragine’a Maria Magdalena zmarła w 63 roku w miejscowości Saint Baume w południowej Francji. Tu, w miejscu pustelni, w której spędziła ostatnie lata życia, wzniesiono kościół Saint-Maximin-la-Sainte-Baume i tu, wedle tradycji, spoczywa jej czaszka.
Zobacz również: Stygmatyk i skandalista. Wierzy w UFO i reinkarnację
Nauka szuka odpowiedzi
Antropolog z Uniwersytetu w Wersalu Philippe Charlier wraz z grafikiem specjalizującym się w kryminologii Philippem Froeschem udali się do Saint-Maximin-la-Sainte-Baume, by podjąć próbę rekonstrukcji wyglądu świętej, opierając się na badaniach jej czaszki. Ta relikwia znajduje się za kryształową szybą i ostatni raz była wyjęta z sarkofagu w 1974 roku.
Badacze wykonali 500 fotografii, ustawiając obiektyw pod różnymi kątami, tak by w rezultacie otrzymać trójwymiarowy model czaszki. Froesch następnie użył profesjonalnego programu graficznego, który pozwolił mu nałożyć na obraz kości kolejne warstwy mięśni i skóry. Dzięki temu naukowcy ustalili, że relikwia pochodzi z ciała 50-letniej kobiety, urodzonej w rejonie Morza Śródziemnego.
“Nie jesteśmy pewni, czy to rzeczywiście jest czaszka Marii Magdaleny. Istotne było zidentyfikowanie jej pochodzenia" - mówił Philippe Charlier w rozmowie z “National Geographic".
***
Zobacz również: