Jak zrobić zakwas na żurek?
Trudno wyobrazić sobie Wielkanoc bez pysznego i aromatycznego żurku. Aby go ugotować, najczęściej sięgamy po dostępne w sklepach gotowe półprodukty. Jednak nic nie zastąpi smaku zupy przygotowanej na naturalnym zakwasie. Jej wykonanie nie jest trudne, trzeba tylko zaopatrzyć się w odpowiednie składniki i pamiętać, by zakwas zacząć przygotować tydzień przed świętami. Jak go zrobić? Jakie składniki są potrzebne? Przekonajmy się.
Składniki na zakwas
Aby przygotować zakwas na żurek potrzebujesz pół litra letniej przegotowanej wody, sześć łyżek razowej maki żytniej (typ 2000), trzy ząbki czosnku, trzy liście laurowe, trzy ziarenka ziela angielskiego oraz kilka ziaren czarnego pieprzu. Do tego niezbędny będzie duży słój albo nieduży garnek kamionkowy, kawałek gazy oraz czysta drewniana łyżka.
Przygotowanie
Do słoja wsyp mąkę, a następnie powoli dolewaj wodę. Równocześnie mieszaj całość drewnianą łyżką w taki sposób, aby nie powstały grudki. Następnie przygotuj przyprawy: obierz ząbki czosnku i zgnieć je bokiem noża (aby uwolnić aromat), a następnie dodaj do słoika razem z zielem angielskim, liściem laurowym oraz pieprzem. Zamieszaj całość, zakryj naczynie gazą i załóż np. gumkę recepturkę. Odstaw słój w ciepłe miejsce, np. w kuchni.
Fermentacja
Codziennie sprawdzaj zawartość słoja, w którym zachodzi proces fermentacji, i raz dziennie mieszaj zakwas. W środku całość będzie się rozwarstwiała: jest to proces naturalny. Po kilku dniach zaczniesz czuć charakterystyczny kwaskowaty zapach. To znak, że zakwas fermentuje prawidłowo.
Gotowanie
Po tygodniu zakwas będzie gotowy do użycia. Przed ugotowaniem żuru wyciągnij przyprawy (czosnek, liście laurowe, ziele angielskie i pieprz) oraz przelej resztę do butelki. Jeśli nie chcesz wykorzystywać całości do przygotowywania zupy, przechowuj zakwas w lodówce, ale nie dłużej niż dwa tygodnie.