Jak zwalczyć pchły u królika?

Nie jest prawdą, że pchły atakują wyłącznie psa czy kota. Równie często mogą pojawiać się w sierści królika. Oznaką obecności pcheł w futerku królika jest ciągły nawyk drapania. Jeśli dostrzegłeś ten symptom u swojego zwierzaka, sprawdź dokładnie stan sierści w okolicach uszu i nosa królika. Poniżej kilka wskazówek, które dadzą odpowiedź na pytanie, jak zwalczyć pchły u królika.

Królik jest narażony na ataki pcheł
Królik jest narażony na ataki pcheł123RF/PICSEL

Pchły u królika? Oto pierwszy symptom

Królik się drapie? Zachowaj czujność
Królik się drapie? Zachowaj czujność123RF/PICSEL

Pierwszym i bardzo ważnym sygnałem alarmowym wskazującym na obecność pcheł u każdego futrzaka -  nie tylko królika -  jest drapanie. Jeśli milusiński zdradza ten nawyk na każdym kroku, trzeba działać od razu i dokładnie przejrzeć sierść królika. A zwłaszcza w newralgicznych punktach, czyli w okolicach uszu i nosa. To właśnie tam najczęściej pojawiają się charakterystyczne brązowe plamki. To nic innego jak pozostałości po odchodach tych uporczywych pasożytów.

Regularnie wyczesuj sierść królika

Królik, w którego sierści zagościły pchły, narażony jest na ból. Ruchliwe pasożyty odżywiają się krwią, dlatego wczepiają się w skórę zwierzaka i go kąsają. Im szybsza będzie reakcja, tym łatwiej będzie można pozbyć się problemu i po prostu ulżyć zwierzęciu. Najlepiej zwalczanie pcheł u królika zacząć od dokładnego wyczesania sierści specjalnym grzebieniem przeciw pchłom. Dzięki niemu można w prosty sposób wyłapać pchły, jak i pozbyć się jaj, które pasożyty zdążyły już złożyć w sierści królika. Trzeba tylko zanurzyć wspomniany specjalny grzebień w wodzie z mydłem lub z alkoholem i wyczesywać sierść w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów. Grzebień łatwo nabyć w sklepie zoologicznym.

Chcesz zwalczyć pchły u królika? Skonsultuj się z weterynarzem

Pchły u królika? Skonsultuj się z weterynarzem
Pchły u królika? Skonsultuj się z weterynarzem123RF/PICSEL

Często zdarza się tak, że użycie specjalnego grzebienia nie wystarczy, bo pcheł w sierści królika jest zbyt dużo. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u weterynarza, który podpowie, jakich preparatów przeciw pchłom trzeba użyć. Trzeba je stosować zgodnie z wskazówkami, czyli nakładać na te partie skóry, których zwierzak nie jest w stanie wylizać. Z reguły wybór pada na szyję. Warto pamiętać, że przy tego rodzaju kuracjach należy zachować szczególne środki ostrożności. Preparaty zawierają toksyczne związki, które mogą wywołać zatrucie, bądź podrażnić skórę królika, a w skrajnych przypadkach nawet doprowadzić do zgonu.

Królik ma pchły? Szczególnie dbaj o higienę

Masz więcej królików? Rozdziel zwierzęta, gdy jedno ma pchły
Masz więcej królików? Rozdziel zwierzęta, gdy jedno ma pchły123RF/PICSEL

Kluczowa przy zwalczaniu pcheł u królika jest higiena. Pchły bardzo łatwo przenoszą się na inne osobniki, dlatego jeśli w domu są inne futrzane zwierzaki - koty czy psy - trzeba je nie tylko rozdzielić, ale także szczególnie dbać o porządek w domu. Pchły często znajdują schronienie w materacach, kocach, dywanach czy poduszkach, dlatego trzeba je regularnie trzepać lub prać. 

Unikaj domowych patentów na zwalczanie pcheł u królika

Zadbaj o komfort królika, gdy zaatakują go pchły
Zadbaj o komfort królika, gdy zaatakują go pchły123RF/PICSEL

Na koniec ważna przestroga. Jeśli pchły u królika chce się zwalczyć nie tylko skutecznie, ale i bardzo bezpiecznie, lepiej unikać domowych specyfików, bądź środków, które są przeznaczone do zwalczania pcheł u innych zwierzaków; np. kotów czy psów. Każdy preparat powinien być dopasowany do konkretnego futrzaka. Najlepiej zaufać w tym względzie weterynarzowi. Równie złym pomysłem jest zakładanie królikowi, u którego pojawiły się pchły, obroży przeciw tym pasożytom. Pamiętaj, że ona również może wywołać niepożądane reakcje u królika.

Zobacz nowe artykuły w promocyjnych cenach na ding.pl

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas