Jakie rośliny mogą być trujące dla zwierząt domowych?

Właściciele zwierząt domowych wiedzą, że psy i koty często lubią jeść dziwne rzeczy. Koty często skłaniają się ku plastikowi czy wełnie, a wiele psów chętnie gryzie to, co tylko wpadnie im do pyska. I jeszcze rośliny. Ogrodowe, domowe, dzikie, czy też ozdobne, wszystkie one mogą stanowić smakowitą pokusę dla zwierząt, która może stworzyć zagrożenie dla zdrowia twojego zwierzęcia. Aby uniknąć zatrucia kwiatami ciętymi czy domowymi roślinami, unikaj umieszczania szkodliwych roślin tam, gdzie zwierzęta mogą mieć do nich dostęp. A jeszcze lepiej, unikaj kupowania kwiatów i roślin, o których wiadomo, że są toksyczne. Trudniej jest opanować rośliny znajdujące się na zewnątrz, zwłaszcza, jeśli twój pies czy kot mają dużo miejsca na włóczęgi. Departament naukowy zajmujący się zwierzętami w Cornell University zaleca, aby dodawać psom do jedzenia otręby lub zmienić dietę na taką, która będzie zawierać więcej włókien roślinnych, aby powstrzymać ochotę na rośliny. Trzeba również obserwować zachowanie swojego psa podczas spacerów i próbować przeciwdziałać jedzeniu przez nich roślin, chyba że wiemy, że są one nieszkodliwe. Kiedy zauważymy objawy takie jak wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu, mocz inny niż zwykle, ślinienie się, osłabienie czy jakiekolwiek inne symptomy, należy zabrać psa do weterynarza, ponieważ może być zatruty.

Jakie rośliny są trujące dla zwierząt
Jakie rośliny są trujące dla zwierząt© Photogenica

Aloes

Aloes trujący dla zwierząt
© Photogenica

Doskonały na oparzenia, toksyczny dla kotów i psów. Wiedzieliście? Jeśli trzymasz aloes pod ręką na wypadek oparzenia, zadbaj o to, aby był z dala od zwierząt.

• Objawy: wymioty, depresja, biegunka, zmniejszenie apetytu, drżenie, zmiany w kolorze moczu.

Amarylis

Piękny, popularny jako ozdoba ogrodu. Często jego cebulki zasadza się w doniczkach na święta... ale jest toksyczny zarówno dla psów, jak i kotów. Uwaga na cebulki, gdyż to w nich znajduje się najwięcej trujących składników.

• Objawy: wymioty, depresja, biegunka, ból brzucha, ślinotok, zmniejszenie apetytu, drżenie.

Azalea/rododendron

Jest nie tylko trująca dla psów i kotów. Ta popularna roślina ogrodowa jest również niebezpieczna dla koni, kóz i owiec – zjedzenie kilku jej liści może spowodować poważne problemy.

• Objawy: silna niestrawność, ślinotok, utrata apetytu, częste ruchy jelit/biegunka, kolka, depresja, osłabienie, utrata koordynacji, zamroczenie, paraliż nóg, słaba akcja serca i pozostawanie w pozycji leżącej przez okres dłuższy niż 2 dni; po tym czasie nastąpi poprawa, zwierzę zapadnie w śpiączkę lub umrze.

Łyszczec wiechowaty

Goździki a zwierzęta
© Photogenica

To urocze wypełnienie wielu dekoracji kwiatowych wydaje się niewinne, ale nie wtedy, gdy mowa o trawieniu zwierząt.

• Objawy: wymioty, biegunka.

Begonia

Ta popularna roślina ogrodowa i doniczkowa jest trująca zarówno dla psów, jak i kotów. Najbardziej toksyczna jest ich bulwa.

• Objawy: Silne pieczenie i podrażnienie w okolicach pyska i języka, ślinotok, wymioty, trudności w połykaniu.

Goździki

Goździk być może nie jest najbardziej trującym wśród wymienionych roślin, ale jego wszechobecność w bukietach sprawia, że warto na niego uważać.

Objawy: symptomy ze strony układu trawiennego o umiarkowanym nasileniu, wysypka o umiarkowanym nasileniu.

Chryzantemy

Żonkile a zdrowie zwierząt
© Photogenica

Zapach chryzantem wystarczy mi, aby trzymać się od nich z dala, ale psom i kotom może się on podobać. Raczej nie powodują śmierci, ale to popularna roślina i może być przyczyną dolegliwości. W niektórych przypadkach po zjedzeniu tej rośliny mogą pojawić się u zwierząt depresja i utrata koordynacji.

• Objawy: wymioty, biegunka, ślinotok, wysypka.

Cyklamen

Te piękne kwiaty często spotkać możemy w ogrodzie i w doniczkach – są trujące zarówno dla psów, jak i kotów. Wysokie stężenie szkodliwych składników zwykle występuje w korzeniu tej rośliny.

• Objawy: podrażnienie układu trawiennego, objawiające się silnymi wymiotami. W niektórych przypadkach odnotowano śmierć zwierząt.

Żonkil

Większość ludzi nie pozwoli swoim zwierzętom na gryzienie tych pięknych kwiatów, ale kto wie, co może się zdarzyć, kiedy się odwrócimy. Te zwiastuny wiosny są trujące zarówno dla psów, jak i kotów; najbardziej zaś trującą ich częścią są cebulki.

• Objawy: wymioty, ślinotok, biegunka; połknięcie dużej ich ilości grozi konwulsjami, niskim ciśnieniem krwi, drżeniem i arytmią.

Oleander

Oleander trujący dla zwierząt
© Photogenica

Pochodząc z Kaliforni, wiem od zawsze, że oleander jest piękny i trujący – ale nigdy nie sądziłam, że tak silnie może działać na koty, psy, a nawet konie. Wszystkie jego części zawierają wysoce toksyczny glikozyd (podobny do digitoksyny) i może spowodować wiele problemów.

• Objawy: Kolka, biegunka (możliwa krwawa), pocenie się, brak koordynacji, płytki oddech/trudności w oddychaniu, drżenie mięśni, pozostawanie w pozycji leżącej, możliwa śmierć spowodowana uszkodzeniem serca.

Gladiola

Chociaż gladiole są wspaniałą ozdobą ogrodu, są one częściej stosowane jako ozdoba do bukietów. Ponieważ najbardziej trującą ich częścią jest bulwa, być może nie będą stanowić dużego zagrożenia dla zwierząt, jednak...

• Objawy: ślinotok,wymioty, drżenie, letarg, biegunka.

Bluszcz

Naprawdę nie widziałam psa czy kota, który by podszedł do ściany z bluszczem i zaczął gryźć tę roślinę. Jednak, znów, nieraz słyszę o takich sprawkach zwierząt, że jestem naprawdę zaskoczona, więc... uważaj. Liście bluszczu są bardziej trujące niż owoce.

• Objawy: wymioty, ból brzucha, ślinotok, biegunka.

Lilie

Gwiazda betlejemska kwiat
© Photogenica

Tak piękne, tak pachnące, tak niebezpieczne dla kotów! Kwiaty z rodziny liliowatych są bardzo trujące dla kotów, nawet w przypadku połknięcia małej porcji. Wiele gatunków lilii (tygrysia, azjatycka, japońska, wielkanocna, Stargazer, Casa Blanca) mogą spowodować uszkodzenie nerek u kotów. Co ciekawe, lilie nie są trujące dla psów.

• Objawy: Uszkodzenie nerek.

Powój

Jakoś mnie nie nie dziwi, że powój może wywołać halucynacje – i chociaż koty wąchające kocimiętkę są słodkie, koty i psy doświadczające innej rzeczywistości? Już chyba nie.

• Objawy: zaburzenia ze strony układu trawiennego, pobudzenie, drżenie, dezorientacja, ataksja, halucynacje.

Poinsencja (Gwiazda Betlejemska)

„Uważaj na poisencję”, powtarza się do znudzenia właścicielom zwierząt domowych. Jednak wiecie co, ich toksyczność jest znacznie wyolbrzymiona! Ta wszechobecna świąteczna dekoracja może spowodować pewne dolegliwości, ale nie należy panikować, w przeciwieństwie do tego, co często słyszymy.

• Objawy: podrażnienie pyska i żołądka, niekiedy skutkujące wymiotami o umiarkowanym nasileniu

Potos (stopłat)

Pomidor zapach
© Photogenica

Nie najbardziej trujący kwiat na naszej liście, ale jest tak popularną rośliną domową, że powinniśmy tu o niej wspomnieć. Koty i psy mogą wykazywać reakcje niepożądane po zjedzeniu lub gryzieniu tego kwiatu.

• Objawy: Podrażnienie i silne pieczenie pyska i języka, ślinotok, wymioty, trudności w połykaniu.

Pomidor

Czy może być coś lepszego niż zapach pomidora w naszych dłoniach tuż po zerwaniu go z krzaczka? Okazuje się, że nie dla psa ani kota. Mimo że pomidor prawdopodobnie nie uśmierci twojego zwierzęcia, może wywołać spore dolegliwości.

• Objawy: ślinotok, brak apetytu, ciężka niestrawność, biegunka, senność, zahamowanie ośrodkowego układu nerwowego, brak orientacji, zmiany w zachowaniu, osłabienie, rozszerzone źrenice, spowolniony puls.

Tulipan/Narcyz

Cebulki tulipanów
© Photogenica

Największe stężenie toksyn występuje w cebulkach tulipanów i narcyzów. Oznacza to: jeśli masz psa, który lubi kopać w ziemi, uważaj. Lub też, jeśli trzymasz cebulki w domu, upewnij się, że zwierzęta nie mają do nich dostępu.

• Objawy: Silne podrażnienie układu trawiennego, ślinotok, utrata apetytu, zahamowanie aktywności ośrodkowego układu nerwowego, konwulsje i nieprawidłowa praca serca.

Cis

Składnik pochodzący z gałęzi i liści tej bardzo popularnej rośliny zimozielonej, paklitaksel, jest bazą do leku na raka. Jednak połknięcie jakiejkolwiek części tego drzewa (oprócz miąższu jagód) może być bardzo niebezpieczne dla zwierząt. Szczególnie niską tolerancję na cis mają konie.

• Objawy: Zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego objawiające się drżeniem, brakiem koordynacji i trudnością w oddychaniu. Może również skutkować znacznym podrażnieniem układu trawiennego i uszkodzeniem serca, a w konsekwencji śmiercią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas