Jakie rybki wybrać do akwarium?

Założenie akwarium - oczywiście tylko na pierwszy rzut oka - może wydawać się zajęciem banalnym. Ale to tylko pozory. W rzeczywistości hodowla rybek, to bardzo wymagające hobby, które może przysporzyć nam sporo problemów i okazać się niemałym wyzwaniem. Czego warto dowiedzieć się na temat akwarystki domowej? Na jakie gatunki warto postawić? Które okazy preferują życie w ławicy, a które mogą działać wyłącznie w pojedynkę? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej.

Akwarystyka to wymagające hobby
Akwarystyka to wymagające hobby ©123RF/PICSEL

Pierwsze kroki

Niektóre gatunki wolą życie stadne
©123RF/PICSEL

Jeśli podjąłeś decyzję o założeniu domowego akwarium, w pierwszej kolejności musisz określić gatunki ryb, które chcesz w nim hodować. Wielkość akwarium, rodzaj wody czy oświetlenia, czyli kolejny krok, zależy od wytypowanych od ciebie okazów. Świetnym pomysłem na początek jest akwarystyka zimnowodna, czyli hodowla gatunków rybek najbardziej odpornych.

Jak wybrać rybki do akwarium?

Ilość rybek w akwarium jest zależna bezpośrednio od indywidualnych wymagań i potrzeb gatunków, na które postawisz. Neonki czy kiryski najlepiej czują się w stadzie, ale już bojowniki preferują działanie w pojedynkę.

Wiele gatunków czy jeden?

Jeśli chcesz prowadzić akwarium wielogatunkowe, musisz wybrać okazy o zbliżonej wielkości i podobnych preferencjach. Najlepiej postawić na okazy łagodne i ceniące życie w ławicach. Łączenie dużych skalarów z małymi gupikami skończy się tragicznie, czyli zjedzeniem mniejszych osobników.

Jakie rybki wybrać?

Jeśli zdecydujesz się na duże okazy, musisz zakupić akwarium o konkretnych wymiarach, co wiąże się ze sporym wydatkiem oraz koniecznością wyasygnowania miejsca - w domu lub w mieszkaniu - w którym je ustawisz. Podobnie przedstawia się zależność pomiędzy ilością ryb a ilością wody, jakiej potrzebują do życia. (Ogólnym przelicznik zakłada 5 litrów wody na 1 rybkę).

Samotnicy czy towarzysze?

Nie każdy gatunek może swobodnie funkcjonować wśród kilku innych. Wniosek? Jeśli wpuścisz do jednego akwarium dwa wrogo nastawione do siebie okazy, hodowla zakończy się bardzo szybko. Jakieś przykłady? Proszę bardzo. Bojownik jest samotnikiem i nie wolno umieszczać go w jednym akwarium z drugim przedstawicielem tego gatunku, ponieważ będzie wtedy walczył o swoje terytorium. Jeśli chcesz upewnić się, czy twój akwariowy zestaw jest właściwy, przeprowadź test z lusterkiem. Po zobaczeniu swojego odbicia rybka bojowniczka od razu nastawia się wrogo do rywala.

Jakie gatunki wybrać do pierwszego akwarium?

Zadbaj o oświetlenie akwarium
©123RF/PICSEL

Do pierwszego akwarium zalecane są ryby, które są wytrzymałe na zmieniające się warunki życia. Do tego grona zaliczane są takie gatunki jak:

* Brzanka sumatrzańska - osiąga do 6 cm długości. To spokojna, towarzyska ryba, pływa w ławicach.

* Danio pręgowany, czyli niewielka, towarzyska ryba. Jada większość pokarmu. Najlepiej czuje się w ławicy.

* Razbora klinowa rośnie do 4,5 cm. Hoduje się ją w grupach, najlepiej do 10 osobników.

* Kirysek pstry osiąga wielkość do 7 cm. Jest towarzyską, bardzo wytrzymałą rybą.

* Kardynałek chiński to mała ryba, osiąga wielkość do 4 cm. Najlepiej czuje się w ławicach.

* Bojownik wspaniały. Mała, słodkowodna i niewymagająca rybka.

Nie wpuszczaj rybek od razu do akwarium

Dobierz odpowiednio gatunki
©123RF/PICSEL

Przygotuj akwarium i poczekaj (dwa do trzech tygodni), aż warunki w nim panujące będą odpowiednie do życia. W tym czasie w akwarium, a co ważniejsze w filtrze, zachodzą reakcje, które mają na celu między innymi uzyskanie właściwego pH wody. Zbyt szybkie wpuszczenie rybek może skutkować ich chorobą, a nawet śmiercią.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas