Jedno z najmniej popularnych imion w Polsce. Otrzymały je tylko dwie dziewczynki

Od kilku lat w Polsce utrzymuje się moda na nadawanie dzieciom imion w klimacie retro. Po latach zapomnienia do łask wrócił nie tylko „Jan”, „Stanisław”, „Franciszek”, „Apolonia” czy „Tola”, ale również nacechowane cięższym brzmieniem, „Stefania” czy „Franciszka”. Są jednak imiona, które wciąż czekają na swój renesans. Jednym z nich jest „Józefa”, znajdująca się na samym dole ubiegłorocznego rankingu popularności.

Jakie są kobiety o imieniu Józefa
Jakie są kobiety o imieniu Józefa123RF/PICSEL

Pożegnanie z Angeliką. Jak przestaliśmy kochać zagraniczne imiona

Po okresie fascynacji "światowo" brzmiącymi imionami, gdy w urzędach stanu cywilnego masowo rejestrowano Wiktorie, Andżeliki, Oktawie, Danielów i Patryków (czasem w wersjach przez "V" zamiast "W" i "C" zamiast "K"), przyszedł czas na zachwyt rodzimym językiem.

Imiona, które w dekadzie transformacji wydawały nam się eleganckie, światowe, czy wyszukane, dziś nierzadko uznawane są za lekko pretensjonalne (choć to oczywiście kwestia gustu), a niekiedy nawet zabawne.

Jednak moda - również ta dotycząca imion - kiepsko znosi próżnię, rodzice szybko znaleźli więc nowy obiekt fascynacji w postaci nieco przykurzonych, staropolskich imion. Zofia, Jadwiga, Stefania, Franciszka, a dla chłopców Jan, Stanisław, Franciszek, Kazimierz - imiona, które do niedawna kojarzyły się z postaciami naszych dziadków czy pradziadków, dziś rozbrzmiewają na placach zabaw i w przedszkolnych salach.

Jednak, jak się okazuje imię "tradycyjne" nie znaczy od razu "imię popularne". Wśród najmniej chętnie nadawanych imion w 2023 roku znalazła się np. Józefa.

Jakie są kobiety o imieniu Józefa?

Dzisiejsze Józefy to zwykle seniorki
Dzisiejsze Józefy to zwykle seniorki123RF/PICSEL

Józefa jest żeńską formą imienia Józef. To zaś, pochodzi z Biblii i oznacza "niech przyda Jahwe". Józefa imieniny świętuje zwykle 24 lutego, inne możliwe daty to: 21 stycznia,24 lutego, 20 marca, 20 maja, 22 września, 18 listopada i 7 grudnia.

Ci, którzy brzmienie imienia łączą z charakterem noszącej je osoby, wierzą, że Józefy to kobiety z jednej strony towarzyskie, łatwo nawiązujące kontakty z innymi, a z drugiej bardzo dobrze zorganizowane, jedne z tych na których zawsze można polegać. Bywają wszechstronnie uzdolnione, dzięki czemu odnajdą się zarówno w zawodach wymagających operowania na danych liczbowych, jak i w bardziej humanistycznych profesjach lub w branżach koncentrujących się na relacjach interpersonalnych.

Imię Józefa na końcu rankingu popularności

W ubiegłym roku imię Józefa nadano tylko dwa razy
W ubiegłym roku imię Józefa nadano tylko dwa razy123RF/PICSEL

Mamy więc tradycję, ciekawe znaczenie i  - o ile w to wierzyć - gwarancję interesującego charakteru. Mimo tego, imię Józefa wśród polskich rodziców cieszy się niewielką popularnością. Według statystyk zamieszczonych na stronie dane.gov.pl, w ubiegłym roku nadano je zaledwie dwa razy. To najniższy wynik uwzględniany w statystykach  ( wspomniane źródło nie podaje imion, które nadano tylko jeden raz).

Oczywiście, nie tylko obok Józefy widnieje taki wynik. Jak widzimy w statystykach, znikoma liczba nadań dotyczy też popularnych imion zapisanych z osobliwy sposób (np. Viola, Celine, Julija) oraz imion o obcym brzmieniu (np. Yeonila, Yevanhelina) lub... mitologicznym pochodzeniu (np. Atena, Kasandra). Na tym tle, Józefa prezentuje się naprawdę niekontrowersyjnie i niezbyt awangardowo.

Co więc sprawia, że Józefa nie trafia w gusta polskich rodziców. Przyczyn może być wiele. Niewykluczone, że rolę odgrywa tu jej dość ciężkie, poważne brzmienie, trudność w utworzeniu zdrobnienia oraz silna, religijna konotacja. Moda lubi jednak płatać figle. Kto wie, może za kilka lat to właśnie Józefy będą królować na placach zabaw?

„Zbliżenia”. Nina Kowalewska-Motlik. Jak wprowadziła walentynki do Polski? INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas