Kastusiowy pamiętnik
19 lutego br. ukaże się książka Kastusiowy pamiętnik. Jest to zbiór 12 historii białoruskich studentów Programu im. Konstantego Kalinowskiego, którzy z przyczyn politycznych zostali pozbawieni możliwości studiowania w swoim kraju i podjęli naukę na uczelniach wyższych w Polsce.

z Autorkami pozycji, napisanej po polsku i białorusku, są studentki Ludmiła Asipienka i Katarzyna Kwiatkowska. Poznały się w Mińsku, gdzie Katarzyna współpracowała - jako wolontariusz programu europejskiego - z białoruskimi niezależnymi organizacjami pozarządowymi. Przed wyborami prezydenckimi w marcu 2006 r. Ludmiła została wyrzucona z uniwersytetu powodów politycznych, a Katarzynie odmówiono wjazdu na teren RB.
Doświadczenie zdobyte w Mińsku zainspirowało dwie studentki do napisania książki o niezwyczajnym życiu zwyczajnych studentów, którzy w różnej formie, zdecydowali się sprzeciwić łukaszenkowskiej "małej stabilizacji".
Autorki przez ponad rok pracowały nad zebraniem najbardziej interesujących opowieści. Sposób narracji jest adekwatny do tematyki i pozwala zgłębiać kolejne historie z dużym zaciekawieniem. Autorki nie udowadniają postawionych tezy, nie formułują stanowczych opinii - Asipienka i Kwiatkowska zostawiają przestrzeń do rozmyślań czytelnikom.
Program Stypendialny im. Konstantego Kalinowskiego został powołany 30 marca 2006 r. przez Kazimierza Marcinkiewicza - Prezesa Rady Ministrów RP, Aleksandra Milinkiewicza - przedstawiciela Bloku Zjednoczonych Sił Demokratycznych na Białorusi, oraz rektorów polskich uczelni wyższych. W jego ramach naukę w Polsce podjęło 244 stypendystów, którzy zasiedli w ławach uniwersytetów, uczelni technicznych, artystycznych i medycznych w 15 miastach.
Nakład Kastusiowego Pamiętnika to 1000 kopii. Książki będą dostępne bezpłatnie w największych ośrodkach akademickich w Polsce.
Publikacja została zrealizowana przy wsparciu Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wspólnoty Europejskiej w ramach Programu MŁODZIEŻ.
Ludmiła Asipienka i Katarzyna Kwiatkowska