Kiedy będą niedziele handlowe w 2024 roku? Kalendarz dni nieobjętych zakazem
Oprac.: Tomasz Kromp
Ograniczenie handlu w niedzielę zostało wprowadzone w 2018 roku. Od tego momentu zakupy można robić jedynie w niedziele handlowe. Kiedy wypadną w 2024 roku? Czy szykują się jakieś zmiany mające na celu przywrócić możliwość handlu w niedzielę? Wyjaśniamy.
Spis treści:
Niedziele handlowe w 2024 roku
W 2023 roku Polacy mogli zrobić zakupy w siedem niedziel handlowych. Zakaz handlu w określone dni został wprowadzony w 2018 roku. Wyjątkiem jest handel w placówkach takich jak stacje benzynowe, apteki, piekarnie, kwiaciarnie, cukiernie czy lodziarnie. Wyjątkiem, który pozwala na otwarcie sklepu w niedzielę, jest także sytuacja, w której to sprzedaż jest prowadzona przez samego właściciela lub członków jego rodziny.
Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje również w 2024 roku. Jeżeli rząd nie wprowadzi w życie nowych przepisów, to również w tym roku zakupy będzie można zrobić jedynie w siedem niedziel handlowych.
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Od jakiegoś czasu niedzielny handel jest dopuszczalny jedynie w siedem dni w ciągu roku. Przepisy związane z zakazem były stopniowo wdrażane od 2018 roku. Kiedy konkretnie przypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Poniżej lista:
- 28 stycznia;
- 24 marca;
- 28 kwietnia;
- 30 czerwca;
- 25 sierpnia;
- 15 grudnia;
- 22 grudnia.
Zgodnie z ustawą z dnia 10 stycznia 2018 roku, niedzielami nieobjętymi zakazem handlu są dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia (oprócz niedzieli przypadającej na 24 grudnia) oraz niedziela poprzedzająca dzień Wielkiej Nocy. Dodatkowo w ustawie jest mowa o ostatnich niedzielach stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, których również nie obejmuje zakaz.
Niedziele handlowe 2024 – czy szykują się jakieś zmiany?
Wiele osób zastanawia się, czy zmiana władzy w Polsce może wiązać się z odejściem od zakazu handlu w niedzielę. Okazuje się, że partie wchodzące w skład obecnej koalicji rządzącej wspominały o obecnie obowiązujących przepisach podczas kampanii wyborczej. Koalicja Obywatelska optowała za zlikwidowaniem zakazu niedzielnego handlu. Trzecia Droga proponowała wprowadzenie dwóch niedziel handlowych w miesiącu. Z kolei Lewica opowiadała się za obowiązkową premią wynoszącą 250% dniówki za pracę w niedzielę.
Nawet jeśli nowe przepisy dotyczące zniesienia zakazu niedzielnego handlu zostaną przegłosowane przez sejm, to prezydent może nie być skory do złożenia pod nimi podpisu. Andrzej Duda popiera zakaz handlu w niedzielę i raczej nie zaakceptowałby jego zniesienia.