Kiedy powinniśmy ubrać choinkę? Psycholodzy podzielili się radą

Zdaniem psychologów z przyozdabianiem domów i mieszkań świątecznymi dekoracjami nie warto czekać aż do Wigilii. Badania wykazały, że otaczanie się bożonarodzeniowymi akcesoriami podnosi poziom szczęścia. Kiedy zatem powinniśmy ubrać choinkę?

Jak się okazuje, z przystrojeniem domu na święta nie warto czekać do ostatniej chwili
Jak się okazuje, z przystrojeniem domu na święta nie warto czekać do ostatniej chwili 123RF/PICSEL

Z badania przeprowadzonego przez OnePoll wynika, że ubieranie choinki już w listopadzie aż 41 proc. Amerykanów uważa za mocno przedwczesne. Jednak już w pierwszych dniach grudnia niemal połowa (47 proc.) mieszkańców Stanów zacznie powoli przygotowania do Bożego Narodzenia, a na pierwszy ogień pójdzie dekorowanie posesji i elewacji domów.

Kiedy Polacy przystrajają posesje bożonarodzeniowymi ozdobami?

Polacy są w tej kwestii bardziej powściągliwi - większość z nas ubieranie choinki i ozdabianie domów zostawi sobie na ostatnie dni przed Wigilią. Może jednak warto zmienić te przyzwyczajenia i trochę przyspieszyć te czynności. Zdaniem psychologów taki zabieg jest doskonałym sposobem na poprawę nastroju.

Choinka, migoczące światełka, świąteczne stroiki na stole przywołują bowiem atmosferę Bożego Narodzenia, którą większość z nas bardzo lubi. Kojarzy się ona bowiem z czasem radości, odpoczynku, spędzania czasu z bliskimi. Dlatego, jak stwierdza w rozmowie z serwisem "Confused" psycholog Deborah Serani, wczesne dekorowanie domu przed świętami może przyczynić się do zwiększenia poziomu "hormonów szczęścia" - serotoniny i dopaminy, co przekłada się na poprawę nastroju.

Ubrana choinka i inne świąteczne dekoracje poprawiają nastrój
Ubrana choinka i inne świąteczne dekoracje poprawiają nastrój123RF/PICSEL

Ozdoby świąteczne wokół sprawiają, że czujemy się szczęśliwsi?

Potwierdzają to wyniki badań naukowych przeprowadzonych w USA. Ponad połowa ankietowanych (55 proc.) przyznała, że świąteczne dekoracje podnoszą na duchu i poprawiają samopoczucie. Uczestnicy zauważyli jeszcze jedną zaletę wczesnego zrobienia świątecznych dekoracji - taki zabieg sprawia, że tuż przed samymi świętami jest mniej zadań do wykonania.

Psycholog Elena Touroni wręcz nakłania ludzi do tego, by w tym roku nie czekali z ubieraniem choinki dna ostatnią chwilę, ale zrobili to wcześniej, nawet na początku grudnia. Jej rada wiąże się z tym, że z powodu trwającej pandemii wielu z nas doświadcza stresu i przygnębienia.

Od wielu miesięcy zmagamy się z trudnym i wymagającym dla wszystkich czasem. A ekscytowanie się przygotowaniami do Bożego Narodzenia daje zastrzyk pozytywnych emocji, co może być nieocenione w tych niepewnych czasach. Co więcej, takie zajęcia jak dekorowanie domu, to radosne doświadczenia, często wykonywane wspólnie z najbliższymi. Pozwalają na chwilę oderwać się od tego, co się dzieje na świecie.
zapewnia Touroni.

Oczywiście chęć poprawienia sobie nastroju świątecznymi dodatkami nie oznacza, że już teraz trzeba "iść na całość". Wystarczy kilka drobnych akcentów - stroik ze świerkowych gałązek na stole, sznur choinkowych lampek zwiniętych w kłębek na parapecie czy świece o zapachu piernika. To dobry wstęp dla dalszych przygotowań i sposób na umilenie sobie szarych grudniowych dni.

Zobacz również: 

Najlepszy barszcz czerwony - nie tylko na święta!Interia Kulinaria
PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas