Kim Peek - geniusz z nadludzką pamięcią

Kim Peek to jedna z najbardziej niezwykłych postaci w historii ludzkości pod względem zdolności do zapamiętywania informacji z każdej dziedziny życia. Amerykanin zmagający się z upośledzeniem mózgu potrafił przeczytać 12 tysięcy książek i doskonale zapamiętać treść każdej z nich. Znał historię każdego kraju - włącznie z władcami i datami ich panowania.

Kim Peek zapamiętywał wszystko co zobaczył, usłyszał i przeczytał
Kim Peek zapamiętywał wszystko co zobaczył, usłyszał i przeczytałEast News

Kim Peek - upośledzony geniusz

Kim Peek urodził się 11 listopada 1951 roku w Salt Lake City w stanie Utah w Stanach Zjednoczonych. Przyszedł na świat z upośledzeniem mózgu, lekarze zdiagnozowali u niego uszkodzenie móżdżku i brak połączenia między lewą i prawą półkulą mózgu.

Taka dysfunkcja mózgu sprawiała, że Peek nie był zdolny do samodzielnego życia i wykonywania zwykłych, codziennych czynności. Początkowo, za namową lekarzy, Kim trafił do specjalnego ośrodka dla osób z upośledzeniem umysłowym, ale niezadowoleni z przebiegu rehabilitacji syna rodzice zabrali go do domu.

Mając trzy lata, poprosił mamę o wyjaśnienie słowa "poufne". Matka, chcąc za wszelką cenę stymulować mózg chorego syna, odesłała go do słownika. Kim nauczył się wówczas lokalizowania słów w słowniku w kolejności alfabetycznej, by w kolejnych latach zapamiętać definicję każdego słowa zapisanego w słowniku.

Kim urodził się bez ciała modzelowatego – tkanki łączącej lewą i prawą półkulę mózgu
Kim urodził się bez ciała modzelowatego – tkanki łączącej lewą i prawą półkulę mózguEast News

Choroba powodowała u niego problemy z motoryką - Kim zaczął chodzić dopiero w wieku czterech lat, a będąc już starszym, trudność sprawiało mu nawet założenie koszuli czy zawiązanie sznurówek w butach.

Mimo tak poważnych zaburzeń, Kim Peek dał się poznać światu jako geniusz z nadludzką pamięcią. Lekarze zdefiniowali u mężczyzny Zespół Sawanta - czyli bardzo rzadko spotykany stan, kiedy osoba z zaburzeniami rozwoju jest wybitnie uzdolniona, charakteryzująca się ponadprzeciętną zdolnością zapamiętywania.

Czytaj także: Jak ćwiczyć pamięć?

Znał historię każdego kraju

Geniusz Peeka polegał na doskonałym i błyskawicznym zapamiętywaniu szczegółów i informacji z różnych dziedzin życia. Kim potrafił czytać dwie strony książki jednocześnie. I choć dla przeciętnego człowieka brzmi to wręcz nieprawdopodobnie, Kim Peek jedną stronę czytał jednym okiem, drugą drugim, a w dodatku idealnie zapamiętywał jej treść.

Po skończeniu lektury umieszczał książkę na półce okładką do dołu, co miało oznaczać jej przeczytanie i pochłonięcie całej, zawartej w niej wiedzy. Ten nawyk praktykował do końca swojego życia.

Obliczono, że przeczytanie dwóch stron książki i zapamiętanie treści zajmowało Kimowi od 8 do 10 sekund. Szacuje się, że przez całe swoje życie przeczytał około 12 tysięcy książek, które znał na pamięć.

W 1969 roku kim rozpoczął pracę w specjalnym zakładzie pracy dla osób z dysfunkcją mózgu, gdzie bez użycia komputera i kalkulatora zajmował się księgowością firmy.

Mózg Peeka był zdolny do doskonałego i ponadprzeciętnego zapamiętywania w 98 procentach wszystkiego, co zobaczył, usłyszał i przeczytał
Mózg Peeka był zdolny do doskonałego i ponadprzeciętnego zapamiętywania w 98 procentach wszystkiego, co zobaczył, usłyszał i przeczytał123RF/PICSEL

Mózg Kima Peeka był zdolny do doskonałego i ponadprzeciętnego zapamiętywania w 98 procentach wszystkiego, co zobaczył, usłyszał i przeczytał.  Potrafił wymienić nazwy wszystkich amerykańskich miast, autostrad przechodzących przez każde amerykańskie miasto, miasteczko i okręg.

Czytając książki telefoniczne, zapamiętał wszystkie numery kierunkowe, kody pocztowe i przypisane do nich sieci telekomunikacyjne oraz telewizyjne. Potrafił dogłębnie opowiedzieć historię każdego kraju - włącznie z władcami i datami ich panowania.

Usłyszawszy jakiś utwór muzyki klasycznej, wskazywał jego tytuł, datę i miejsce powstania oraz datę urodzenia i śmierci kompozytora.

Mimo że Kim miał ponadprzeciętną predyspozycję do doskonałego zapamiętywania, nie potrafił interpretować ani wyciągać wniosków z odczytywanych treści.

Kim przez całe swoje życie przeczytał około 12 tysięcy książek, które znał na pamięć.
Kim przez całe swoje życie przeczytał około 12 tysięcy książek, które znał na pamięć. 123RF/PICSEL

Kim Peek - historia na film

Geniusz Kim Peeka został opisany przez psychiatrę Darloda Trefferta w dwóch książkach pt. "Islands of Genius: The Bountiful Mind of the Autistic i "Acquired and Sudden Savant". Ponadto na podstawie jego historii i niebywałej zdolności zapamiętywania w 1998 roku powstał film pt. "Rain Man". W postać Kima wcielił się amerykański aktor Dustin Hoffman.

Kim Peek zmarł na atak serca w swoim domu w dniu 19 grudnia 2009 roku. Miał 58 lat.

„Zdrowie na widelcu”. Ciemne owoce chronią przed rakiemPolsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas