Kłopoty w raju

Gdyby nie pandemia COVID-19 pod koniec maja otwierało by się Biennale Architektury w Wenecji. Choć wydarzenie przełożono na koniec lata, to organizator Pawilonu Polskiego – Zachęta – Narodowa galeria Sztuki – postanowił przygotować w przestrzeni wirtualnej wydarzenie poświęcone architekturze. Od 21 do 29 maja w internecie, w ramach cyklu "Trouble in Paradise" będzie można podyskutować m.in. o tym, jakie wyzwania przed architektami stawia pandemia koronawirusa oraz jak zmienia się krajobraz współczesnych miast i wsi.

Biennale Architektury w Wenecji zostało przełożone na koniec lata
Biennale Architektury w Wenecji zostało przełożone na koniec lata123RF/PICSEL

"Jak będziemy żyli razem?" - to pytanie jest zarówno hasłem przewodnim weneckiej imprezy, jak i głównym tematem internetowych debat, organizowanych przez Zachętę. W dyskusjach, odbywających się od 21 do 29 maja udział bierze w sumie 20 ekspertów z Polski i zagranicy.

Cykl "Trouble in Paradise - online meetings",  21 maja zainicjowało spotkanie z kolektywem PROLOG +1, który odpowiada za tegoroczny projekt ekspozycji w Pawilonie Polskim na Biennale Architektury w Wenecji. Kilka dni później, 27 maja,  dyskutowano zaś o tym, w jaki sposób epidemia COVID- 19 zrewiduje dotychczasowe wizje i trendy w projektowaniu.

Przed nami jeszcze dwa spotkania. 28 maja eksperci zajmą się skutkami uprzemysłowienia wsi w kontekście kryzysu klimatycznego. Jakie są najważniejsze tendencje kształtujące dzisiejszą wieś w skali globalnej i lokalnej? Czy wieś stanie się miejscem produkcji przemysłowej na ogromną skalę? Jaki ma to wpływ na przemiany obszarów wiejskich?  - to tylko kilka pytań, na które spróbują odpowiedzieć: dr hab. Piotr Nowak, profesor w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Magdalena Zych, antropolożka kultury, koordynatorka projektów badawczych w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie; Paweł Hałat, doktorant w Instytucie Spraw Publicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego i Jan Czaja, lider lokalnej społeczności w powiecie tarnowskim.

Punktem wyjścia do dyskusji zaplanowanej na 29 maja będą zaś napięcia pomiędzy przyjezdnymi a miejscowymi, które unaoczniły się w czasie trwającej pandemii, kiedy fala mieszkańców miast zalała tereny wiejskie, wzbudzając niepokój wśród lokalnych społeczności. Uczestnicy dyskusji będą próbowali odpowiedzieć na pytania: Czy uciekinierzy z miasta kolonizują, czy gentryfikują wieś i w jaki sposób wpływa to na jej tożsamość? Czym jest współczesna chłopomania i czy architekci mogą zaproponować wsi nową tożsamość? Gośćmi panelu będą: Krzysztof Janas i Jan Szeliga, autorzy pracy "Wieśland", Agnieszka Pajączkowska, kulturoznawczyni, dr Ruta Śpiewak z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, dr hab. Marcin Wójcik -  dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Organizacji Przestrzeni na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Wszystkie spotkania oglądać można na Facebooku Zachęty, o godz. 17.

Współorganizatorami cyklu są magazyny architektoniczne: "Architektura-murator", "Autoportret" i "RZUT".

Spotkania online odbywają się od 21 do 29 maja
Spotkania online odbywają się od 21 do 29 majamateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas