Kolonie miłości

Kolonie miłości to pięknie napisane opowiadania są swego rodzaju hołdem złożonym kobietom, często zmagającym się z niełatwym życiem.

article cover
INTERIA.PL

Kolonie miłości to zbiór dziewięciu opowiadań, które nie zawierają romantycznych uniesień, nie ma w nich ckliwości, czy sentymentalizmu. Autorka skupia się przede wszystkim na rzeczywistych historiach uczuć. Cierpienie i szczęście mają tu takie same prawa jak w prawdziwym życiu. Elke Heidenreich wiedzie nas po zakamarkach ludzkich dusz, wciągając czytelnika w życie innych, zaglądając do domów, pociągów i barów w poszukiwaniu śladów bliskości. Nie krytykuje, a opowiada i znajduje odpowiedni ton dla tak trudnych do zdefiniowania zjawisk jak miłość, czułość i sympatia.

Zbiór opowiadań otwiera opowieść o Sonji, przeciętnej nastolatce, której przyszło odkrywać w latach 50., czym jest miłość i bliskość innych osób. Swoje poszukiwania rozpoczyna od lektury "Przeminęło z wiatrem". W tajemnicy przed matką, zapisuje swoje nowe doświadczenia z chłopcami i często zmienia obiekty swoich westchnień. Punktem zwrotnym w jej życiu jest dzień, w którym ogląda w kinie z przyjaciółką "Powrót do Edenu" z Jamesem Deanem. Aktor staje się dla dziewczyn ucieleśnieniem miłości, której nigdy nie doświadczyły w relacjach ze swoimi ojcami, rówieśnikami. Domy rodzinne Sonji i jej przyjaciółki Irmy, choć tak różne, są dalekie od ideału.

Główna bohaterka nie zaznała w życiu wiele miłości i ciepła a relacje z matką są pełne nieporozumień i chłodu. Dziewczyny tworzą więc świat zastępczy, pełen marzeń i dziewczęcej naiwności. Wszystko zmienia się jednak w chwili, w której dowiadują się, że James Dean zginął w wypadku samochodowym. Cała stworzona dotąd konstrukcja musi legnąć w gruzach, pociągając za sobą tragiczne konsekwencje. W tym opowiadaniu tęsknota za bliskością, miłością przeplata się ze stratą.

Wszystkie dziewięć opowiadań łączy temat miłości i balansowania nad przepaścią pomiędzy szczęściem a cierpieniem. Kolonie miłości to teksty, które nie poddają się prostej klasyfikacji, przeznaczone są do osobistej interpretacji przez pryzmat własnych doświadczeń i emocji. Autorką książki jest Elke Heidenreich, laureatka wielu prestiżowych nagród przyznanych za swoją działalność telewizyjną m.in. Złotych Kamer, "Goldene Europa"(odpowiednik polskich Wiktorów), Niemieckiej Nagrody Medialnej "Medienpreis" za promowanie publicystyki i pedagogiki medialnej.

Elke Heidenreich nie pływa na falach burzliwych romansów, lecz opowiada o szczęściu i niedoli miłości, które każdemu z nas są znane, choć nie zawsze o nich pamiętamy. - DerSpiegel

Dla Elke Heidenreich prawda zaczyna się dopiero we dwoje, nawet jeżeli z inną niż dotychczas gramatyką uczuć. Autorka zabezpiecza w swoich tekstach ślady bliskości i znajduje odpowiedni ton dla tego, co dla większości ludzi coraz częściej staje się uczuciem niepojętym: sympatii, czułości, miłości.
Elke Heidenreich
Kolonie miłości

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas