Kupić dym, sprzedać mgłę

Relacje matek i córek bywają trudne. Szczególnie trudne są w rodzinie, gdzie od pokoleń matki ani nie pragnęły swoich dzieci, ani nie umiały ich wychować.

Julia jest niechcianą córką i nieporadną matką. A jednak w największym stopniu kształtują ją właśnie te relacje. Książka składa się z dwóch odpowiadających im części. Pierwsza to historia matczynego życia opowiedziana mimochodem, bardziej przy Julii niż do niej. To losy dziewczynki wychowanej we Lwowskim Teatrze i kobiety, która życie traktowała jak scenę, nawet kiedy przestała występować. Aktorki, która nie umiała się zmierzyć tylko z jedną rolą - rolą matki. To także światy, które przestały istnieć: przedwojenny Lwów, teatry objazdowe, Wilno, Warszawa z czasów okupacji. Druga część książki to dialog z córką Honoratą, która wyjechała do Nowego Jorku, aby rzucić wyzwanie życiu i uwolnić się od rodziców.

Reklama

Wspomnienia, rozmowy. Te liche pomosty, rzucone są między kobietami, które dzieli zbyt wiele. Odmienne doświadczenia, różne upodobania, a w końcu ogromna przestrzeń. To, że są rodziną nie wystarcza. Ich macierzyństwo jest oszustwem. Julia od swojej matki otrzymała dym, swojej córce przekazała mgłę.

I.G.

Dowiedz się więcej na temat: julia | relacje | matki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje