Lepsze z kartonu czy ze szkła? Oto cała prawda o mleku. Są wyniki badań
Szacuje się, że statystyczny Polak wypija i zjada w postaci produktów mlecznych ponad 220 litrów mleka każdego roku. Jednak jak się okazuje – na świeżość i smak tego produktu może wpływać opakowanie, w którym jest ono umieszczone. Zatem które mleko jest najlepsze? W plastiku, kartonie, a może w szkle?
Czy mleko w kartonie może mieć inny smak?
Kilkadziesiąt lat temu mleko sprzedawane było głównie w szklanych butelkach, ale nie brakowało również mleka oferowanego w plastikowych woreczkach. Obecnie zdecydowanie najczęściej konsumenci sięgają po mleko zamknięte w plastikowych butelkach lub w kartonach.
Naukowcy z North Carolina State University przekonują, że sposób przechowywania mleka może wpływać na jego smak i świeżość, a wyniki ich badań przedstawiono w 2022 r. na łamach międzynarodowego czasopisma naukowego Journal of Dairy Science.
"Mleko jest bardziej podatne na przenikanie wszelkich zapachów, w tym tych z opakowania, niż większość innych napojów ze względu na swój łagodny, delikatny smak. Poza lekkim utlenianiem smak tego produktu może zmieniać się na skutek pochłaniania związków zawartych w opakowaniu oraz przenikanie, nawet przez kartonik, aromatów żywności z otaczającego środowiska chłodniczego" - twierdzi na łamach Journal of Dairy Science dr MaryAnne Drake, która stała na czele zespołu naukowców.
W jakim opakowaniu mleko zachowa najlepszy smak i świeżość?
Naukowcy, chcąc odpowiedzieć na pytanie, w jakim opakowaniu mleko najdłużej zachowa świeżość i będzie charakteryzowało się najlepszym smakiem, postanowili przeprowadzić badania, wykorzystując do nich mleko zamknięte w tekturowym kartonie, w plastikowych butelkach wykonanych z różnego rodzaju tworzywa sztucznego, w plastikowym woreczku oraz w szklanej butelce.
W każdym ze wskazanych pojemników znajdowało się pasteryzowane mleko pełne i chude. Następnie mleka umieszczono w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu o temperaturze 4 st. C, celem kontrolowania procesu utleniania.
Całe badanie trwało 15 dni, a naukowcy, począwszy od pierwszego dnia, co pięć dni badali mleko pod kątem właściwości sensorycznych i dokonywali analizy związków lotnych, zwracając uwagę na wpływ opakowania na zawarte w nim mleko.
Dziesiątego dnia eksperymentu grupa wybranych konsumentów próbowała mleka z każdego rodzaju opakowań, nie wiedząc, czy degustowane mleko pochodzi z kartonu, plastikowego woreczka, plastikowej butelki czy szklanej butelki.
Degustatorzy w badaniu wskazali, że mleko w szklanej butelce charakteryzowało się największą świeżością i najlepszym smakiem. Z kolei próbując mleka z opakowania kartonowego, konsumenci zwracali uwagę, że wyczuwają wyraźny, charakterystyczny posmak kartonu.
Badanie dowodzi, że mleko zamknięte w kartonowym opakowaniu nie utrzymuje odpowiedniego smaku i świeżości tak dobrze, jak mleko w szklanych i plastikowych butelkach.
Ponadto naukowcy uważają, że biorąc pod uwagę rodzaj opakowania, mleko odtłuszczone jest bardziej podatne na zmianę smaku, w przeciwieństwie do mleka pełnotłustego.